Около 15 000 - 20 000 са новите думи, които навлизат за официална употреба в българския език заради използването на интернет и информационните технологии. Това съобщи вчера проф. Владко Мурдаров от Института за български език при БАН при представянето на ново издание, в което са описани 132 основни правила на правописа и пунктуацията на български език. Нормите са задължителни за писмената реч в публичната сфера. Така например постепенно в употреба влизат думи като "ъпгрейд" и "ъплоуд". Новото издание е предговор към новия правописен речник, който се очаква да излезе от печат през февруари догодина. В него ще бъдат събрани около 90 000 думи, обясни проф. Мурдаров.
Той обясни, че правилата не са нови и революционни, а целта е да са разбираеми за хората. Според Мурдаров промените трябва да са плавни, за да не се окаже, че голяма част от населението е неграмотно. Според езиковедите хората срещат затруднения най-често при употребата на пълния и кратък член, поставянето на запетаята, слятото и полуслято писане.
От просветното министерство успокоиха, че в изпитните тестове за VII клас и за матурите няма да има въпроси, които предполагат двузначност на отговорите. Според Евгения Костадинова от МОМН промените няма да предизвикат особени проблеми при организирането на изпитите.
|
|