Все повече хора, които искат да се сдобият с жилище, се насочват към недовършени апартаменти, които все още не са пуснати в експлоатация, и за целта теглят по-скромни кредити. За такива имоти са 8% от заемите през август, като в предходните месеци този процент рядко надхвърляше 4%, отчитат в месечния си анализ експертите на Кредит Център. Причината е, че цените на апартаментите без акт 16 са по-атрактивни от вече завършените жилища и новите строежи са с добра локация. Не по-малко важно за купувачите е и това, че могат да участват с идеи в довършването на апартаментите. Експертите припомнят, че именно този вид строителство беше сред най-пострадалите от кризата, но през последните месеци отново се радва на повишено внимание. Само преди няколко месеца Агенцията по вписванията отчете бум в покупко-продажбата на жилища, като само през второто тримесечие на годината са отчетени по 747 сделки на ден.
"Липсата на акт 16 не е пречка за банките, ако потребителите са изрядни платци, а строителната компания е проверена и надеждна. Задължително условие обаче е сградата да е получила акт 14", обясни изпълнителният директор на Кредит Център Тихомир Тошев. Според маркетинг мениджърът на "Адрес недвижими имоти" Калоян Богданов хората вече не се страхуват да вложат парите си в жилище без акт 16, тъй като повечето от тях следят изкъсо случващото се на пазара и са наясно какво да купят. В същото време обаче брокерите признават, че заради замразяването на част от проектите и липсата на нови сгради няма и богат избор на нови апартаменти.
Проучването на Кредит Център дава и профил на купувачите, които най-често са млади семейства с деца и хора във възрастовата група до 40 години. Те предпочитат да купят нов апартамент, който се нуждае само от довършителни работи и обзавеждане, отколкото да инвестират средства в имот в стара сграда със зле поддържани общи части, която има нужда от саниране на фасадата и подмяна на основни инсталации.
ИПОТЕКИ
В същото време намалява средният размер на изтеглените ипотечни кредити, който за август е 37 960 евро, което е с около 2500 евро по-малко, отколкото отчетения пик през месец юли. Консултантите обясняват това със събуждането на имотния пазар в по-малките градове, където и цените на имотите са по-достъпни. Най-голям се запазва средният размер на изтеглените кредити в София - 48 650. Класацията на градовете след столицата също остава непроменена - втора е Варна, следвана от Бургас, където средният размер на заемите е съответно - 34 980 и 30 460 евро.
Жилището не става за ядене. А когато е на кредит купено си е камък на шията. Всеки трябва да си прави сметката с какъв камък може да плува.