:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,609
Активни 701
Страници 29,076
За един ден 1,302,066

Всички държави в ЕС нападат България за слабо правосъдие

Наблюдението от Брюксел ще продължи и след мандата на Бойко Борисов
Всички държави в Евросъюза се присъединиха вчера към критиките на Европейската комисия срещу България и Румъния за слаба борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище. За първи път от четири години Съветът на ЕС по общи въпроси (външните министри) превърна рутинната си подкрепа за годишния доклад на ЕК в самостоятелен подробен анализ на недостатъците в сферата на правосъдието и вътрешния ред в двете наблюдавани страни. Така не само еврократите в Брюксел, но и правителствата на държавите членки изразиха тревога, че не виждат желаните резултати, а именно - осъдени на затвор мафиотски босове, пратени зад решетките висши правителствени функционери и отнето имущество на необяснимо забогателите.

Съветът заяви, че все още има политическа воля у правителствата на България и Румъния да изпълнят препоръките на ЕК, но изрази разочарование, че работата им е мудна. Той определи Механизма за сътрудничество и проверка (мониторинг) като "подходящ инструмент", който трябва да продължи да действа, "докато бъдат постигнати конкретни и трайни резултати съгласно неговите цели". Държавите членки разсеяха очакването, изразено преди два месеца от София и Букурещ, че следващият доклад на ЕК през юли 2012 г. ще е последен, защото ще направи цялостна проверка на действието на механизма от началото на членството на България и Румъния на 1 януари 2007 г. Съветът на ЕС подчерта, че следващите оценки и предложения на Комисията "ще бъдат проучени внимателно", което означава повишена взискателност и продължаване на процедурата за неопределено време.

Както и в тазгодишния доклад на ЕК за България, така и в решението на Съвета най-острата критика е към правосъдната система, чиито "представители още не са показали истински ангажимент за реформа". Изтъква се, че "необходимата за реформа правна рамка, общо взето, е налице и акцентът трябва да се насочи от подготовка и приемане на закони към тяхното прилагане". Това според правителствата е "спешен въпрос". За да не се прехвърля отговорността между изпълнителната, съдебната и законодателната власт, както стана и след последния доклад на ЕК, "Съветът подчертава, че промяната на съдебната система изисква съгласуван подход на всички свързани (с проблема) държавни фактори, както и широка политическа подкрепа". Изразява се разочарование, че "няколко важни назначения в съдебната власт не отговориха на стандартите за прозрачност и доверие". Визираните назначения са изборът на Георги Колев за шеф на ВАС и на семейната приятелка на вътрешния министър Цветанов Владимира Янева за председател на СГС.

Посочени са конкретни стъпки, които другите държави очакват от България като най-неотложни. Тя трябва "да създаде специализиран съд срещу организираната престъпност и да започне реформа на полицейското разследване". Необходимо е "да подобри ефективно отчетността и професионалната практика на съдебните и следствените органи", "да приложи напълно закона срещу конфликт на интереси и да подобри административния капацитет в сферата на обществените поръчки". На законодателите се препоръчва "да приемат нов закон за отнемане на имущество от престъпна дейност".

_______________

КОГО ОСЪДИХТЕ?

Въпреки че критиката срещу Румъния е по-сдържана, на преден план е изкаран въпросът за "бързината на няколко важни дела за корупция на високо равнище и за конфискация на необясними богатства, както и за налагане на назидателни санкции за конфликт на интереси". Съветът изразява опасение, че поради протакането "има риск да изтече давност" за делата срещу високопоставени фигури от властта, съдени за корупция. "Румъния трябва да засили процедурите за отнемане на имущество от престъпна дейност, за преследване на прането на пари и за предотвратяване на конфликт на интереси в управлението на обществени фондове".

София се оплаква от дискриминация в "Евро+"

България се оплака вчера в Брюксел заедно с още шест държави от Източна Европа, че страните от еврозоната ги държат на тъмно по реформата в договорите за общата валута. Външният министър Николай Младенов и колегите му от Полша, Чехия, Унгария, Румъния, Латвия и Литва, които участваха в Съвета на ЕС по общи въпроси, се събраха на отделно заседание, след което според агенции, цитиращи АФП, са заплашили с референдуми за присъединяването си към еврото.

Всичките седем държави са длъжни според присъединителните си договори да влязат в еврозоната, когато изпълнят нейните критерии. Но задължението им произтича от договори, за които в момента има спорове в еврозоната. "Не мисля, че можете да ограничите дискусиите за бъдещето на еврото само сред държавите - членки на зоната", заяви на пресконференция полският държавен секретар по европейските въпроси Миколай Довгелевич. Говорителят на българското МВнР Весела Чернева потвърди пред "Сега", че като член на пакта "Евро+" България настоява да участва в заседанията за фискалната реформа в ЕС.

Франция и Германия се договориха през август за общо финансово управление в ЕС, както и за хармонизация на корпоративните данъци, срещу която България възразява.
71
5814
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
12 Септември 2011 19:38
Цвъцко шъ ги упраи!
Като сложи кумицата си за шеф на ВАС - и цялата власт ще е у вас.
------------------------------- ------------------
Блогът на Генек

12 Септември 2011 19:59
КОГО ОСЪДИХТЕ?
Никого!
12 Септември 2011 20:18
"Никой няма да ви управи!", видим че на некои колеги не само чипо а и твърдийо диск се е усмел
12 Септември 2011 20:19
анализ на недостатъците в сферата на правосъдието и вътрешния ред

Начи и Цвинокио е за казаня...Де го е Роагатия да го прибере?
12 Септември 2011 20:21
Ето, опрайхме ги! Натиснете тук
12 Септември 2011 20:28
Със слабо правосъдие се живее.
Нашето е продажно. А там трябва изкорен и на бунището.
12 Септември 2011 20:34
Защо слабо правосъдие бе, господа от бюрокрацията в Брюксел? То си е на мястото, за да обслужва богатите и да тъпче и вкарва в панделата тези, които нямат пари да се откупят от правниците в червени и черни тоги, ГОСПОД да наспори дните ИМ!?
12 Септември 2011 20:48
Реално предизвикателство пред словонапоителните ни кандидати за Президент . Статуквото ...
12 Септември 2011 21:07
За мен е важна и корупцията на ниско равнище. Даже по важна.
12 Септември 2011 21:17
Гарван гарвану присъда не издава и в затвора не вкарва.
12 Септември 2011 21:25
Въх, ЕС показва се по-ясно средния пръст за приоритет намбър уан на Боко - Шенгеня.
И все по-остро се посочват проблеми от Цвъцковия ресор - престъпност, разследване. А колкото за отнемане на незаконното имущество - и това е в Цвъцковия двор, мам как да разследва и отнема, като успя да убеди само Краси Стефанов, че апартаментите му са законно придобити?
12 Септември 2011 21:30
Тя ще пребори престъпността - вервайте им.
Съдия Владимира Янева с адресна регистрация на морето.
Нещо медиапул зачезна да не би, или само си въобразявам.
12 Септември 2011 22:33
Не са виновни г-дата и г-жите (предимно) че похапват 9 зелника - има кой да им ги дава.
12 Септември 2011 23:08
Какво слабо правосъдие? Какви пет лева? Никакво правосъдие няма тука. Съдебната система, както и полицията, и цялата държава са бандити. Не ги уважавам, не ги признавам и не ги отразявам. Изобщо да не ме доближават защото вонят на мърша.
12 Септември 2011 23:47
Да!
Отговорът на въпроса - КОГО ОСЪДИХТЕ? е главният минус на това правителство!
Ама вестникът не му изнася да се занимава с този истински, същностен въпрос, че да не настъпи някому чехъла!
И затуй се занимава с глупости от сорта на Станишко кво рекъл, пък Костов кво казАл, и прочее безсъдържателни простотии и пропаганден бълвоч!
------------------------------- ------
А пригласящи и поддакващи чукундури и центури от форума дал Бог!
13 Септември 2011 01:44
.. правосъдието в нашата територия ще възтържествува, когато носенето на оръжие стане свободно за всеки над 21 години ...
13 Септември 2011 05:38
Е как да се рорят горките, като те са съществена част от таз орг-престъпност, да не кажем баш организаторите...
13 Септември 2011 06:28
КОГО ОСЪДИХТЕ?

Как кого? Майките, които уж са настанили децата си и не ги отглеждат. Десетки, а може би стотици майки потърсиха справедливост в съда и не я получиха. Те се явяват единствените "доказани" нарушителки.

Нали знаете, че в Швейцария обсъждат да създадат Министерство на Флотата. Ама нямали море, нямали и флота. Е нищо де, то и в България няма правосъдие, но си имаме министерство като слънце
13 Септември 2011 06:55
Външният министър Николай Младенов и колегите му от Полша, Чехия, Унгария, Румъния, Латвия и Литва, които участваха в Съвета на ЕС по общи въпроси, се събраха на отделно заседание, след което според агенции, цитиращи АФП, са заплашили с референдуми за присъединяването си към еврото.
"Заплашили" така ли трябва да го разбираме:
Ако се разберем [ ], ще уредим работата помежду си (очевидно против волята на населението), ако ли не - ще ги питаме на референдум и тогава спукана ви е работата.

Редактирано от - водопроводчик на 13/9/2011 г/ 06:59:36

13 Септември 2011 07:01
Кой ще повярва на министър Николай Младенов за референдум?
13 Септември 2011 07:28

Да, това с референдумите беше много интересна вметка!



_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

13 Септември 2011 08:45
че не виждат желаните резултати, а именно - осъдени на затвор мафиотски босове, пратени зад решетките висши правителствени функционери и отнето имущество на необяснимо забогателите.


Основната разлика между нас и Румъния е, че там няма и не е имало крупни босове на органазираната престъпност. Няма и организирана престъпност като нашата - не е имало рекет, кражби на коли и мафиотски убийства. Румънците и днес оставят колите си отворени на улицата. Това е така, тъй като там Секуритате до последно подкрепяше Чаушеско и след промените беше изолирана от обществените процеси. Което се оказа добре за румънците. У нас ДС активно участваше във вътрешнодворцовия преврат през 1989 г. и в ставащото след това, поради което днес разликите с Румъния са очевидни.

Съдебната система е тази, която активно участва в геноцида над българския народ от последните 22 години. Престъпната симбиоза между управляващи, съдебна власт и мафия роди уродливите явления, на които сме свидетели днес. Явно управниците ни нямат силите и желанието да се справят с този грандиозен за обществото ни проблем, поради окето единствено външен натиск би го решил. Като начало може да се започне с непризнаване на съдебните решения в ЕС. Дошло е време да се реже живо месо!
13 Септември 2011 09:09
ГЕРБ по нищо не се различава от предишните властници, защото не правят абсолютно нищо за реформиране на съдебната система, но правят много за овладяването й. Съдебната ни система начело с вездесъщия ВСС имат огромен проблем с морала и със спазването на закона. Светлият им пример ерозира и цялото ни общество.
13 Септември 2011 09:19
необходимата за реформа правна рамка, общо взето, е налице и акцентът трябва да се насочи от подготовка и приемане на закони към тяхното прилагане

Казано с думи прости - Съдиите ни не стават за нищо!
Нов бардка със старите курви не ства!
За това е наложителна пълна и бърза смяна на старите курви - трябват нови Съдии! Ако тука няма достатъчно квалифицирани и необрменени кадри : да поканим Съдии от Франция, Германия, Финландия .... Промяната ще настъпи незабавно и 99.99% от сегашните оправдателни присъди вече няма да са опрадателни а тарикатлъците на адвокатите няма да хващат декиш!
Ех, мечти
13 Септември 2011 09:26
А какво ще правим с разследващите, Болгар?
13 Септември 2011 09:35
Отговорът на въпроса - КОГО ОСЪДИХТЕ? е главният минус на това правителство!


Правителството не може да съди никого, то не е съд. Само съдът може да отсъжда. Може и народа, но ако дойде това време ще ви стане по-страшно...
13 Септември 2011 09:42
Попангелов, знаеш ли какво е "Камей"
И 10 000 км магистрали да направи правителството, един свестен инвеститор няма да дойде, докато излизат подобни доклади за вътрешната сигурност и правосъдието у нас. Тук на практика мога да ти откраднат всичко - не само движимото и недвижимо имущество, но и фирмата, бизнеса, семейството - всичко. И няма сила, която да спре престъпниците. Въпреки пъченето на Цв. Цв. Не случайно му пропадна номинацията за президентските избори.
13 Септември 2011 09:46
В България глобите по ЗДвП стигат до 5000 лв. и при такива заплати е по-лесно да дадеш по 50-100лв. на полицай, дори да не си виновен, защото после обжалването ще струва поне 300 лв. за адвокат и загубеното време което никой няма да възстанови ? Причината е във възможноста на служителите от администрацията да предлагат нормативните актове по които работят ? Предвиждат винаги вратички за изнудване на фирмите и гражданите , поводи за корупция и никакви наказания за себе си ? Като кучето и вестника сме ! Съдим институцията , а не служителят който тормози нас посредством институцията в която е назначен за да служи на гражданите ? Плаща институцията , тоест пак ние чрез данъците си, вместо служителят забъркал кашата ?Съдът не подвежда под отговорност държавните служители, дори когато има това основание , дела против глупостите и изнудването на граждани и фирми от служители задръстват съда , после съдебната система е виновна ?
13 Септември 2011 09:48
Правителството не може да съди никого, то не е съд.


Не е точно тъй. Голяма част от знаковите дела не завършват с осъдителна присъда защото няма достатъчно годни доказателства за вина. А вината в наказателното право трябва да бъде безспорно доказана, защото всяко съмнение се тълкува в полза на подсъдимия. Така е във всички "бели" държави. Чела съм доста оправдателни присъди и като видиш в мотивите представените от разследващите органи доказателства, направо можеш да се хванеш за главата. Истината е, че с такива доказателства, каквито се представят в повечето случаи, няма съд, който да постанови осъдителна присъда.Има 2 варианта - или разследващите органи са невероятно калпави и некомпетентни, или тези дела минават през съда, за да оправдае той извършителите, които не могат да бъдат съдени втори път за същото нещо. Във връзка с това напомням, че органите на разследването са във ведомството на Цветанов. Т.е. правителството носи пряка и непосредствена отговорност за това, че няма осъдителни присъди.
13 Септември 2011 10:13
...органите на разследването са във ведомството на Цветанов. Т.е. правителството носи пряка и непосредствена отговорност за това, че няма осъдителни присъди.

Нямаше ли нещо като прокурорски надзор над следствието? Не съм юрист, Жана, за разлика от теб. Ако може коментирай ролята на адвоката на държавата. Моля!
13 Септември 2011 10:24
Нямаше ли нещо като прокурорски надзор над следствието? Не съм юрист, Жана, за разлика от теб. Ако може коментирай ролята на адвоката на държавата.


Разбира се, че има прокурорски надзор, осъществяван чрез "наблюдаващ прокурор". Проблемът е, че прокурорът не събира доказателства, а само преценява какви още доказателства трябва да се съберат и дали те са достатъчни, за да внесе обвинителния акт в съда. За да си представиш по-ясно ситуацията ти давам пример: Получен е сигнал за намерен труп. На място отива оперативна група - дознател, криминалисти, експерти. Първите действия по събиране на доказателствата са с най-голяма важност, защото после всичко е затрито. Започва събиране на веществени доказателства и следи, оставени на местопрестъплението. По време на тези действия обикновено прокурор не присъства. Ако си спомняш случая със сестрите Белнейски, при откриването на телата бяха изпратили млад и неопитен дознател и още няколко полицаи. Бяха изпонатъпкали всичко около мястото, бяха хвърляли фасове наоколо, затриха куп важни улики, които после нямаше как да бъдат събрани или възстановени. Непрофесионалната работа на разследващите обрича на неуспех и работата на прокуратурата и работата на съда.
13 Септември 2011 10:24
Нямаше ли нещо като прокурорски надзор над следствието?


Прокурорският надзор над следствието е мижи да те лАжем. Основният проблем на българското правораздаване е липата на свързващо, методологично звено в отношенията между прокуратура и полиция. В сегашната ситуация прокуратурата познава законите, но не може да ги прилага на терен, а само при повдигане на обвинение (ако изобщо се стигне до него), а полицията не познава добре законите и оттук не може да ги прилага ефективно. Прокурори и полицаи контактуват предимно чрез писма и постановления, което си е чиста проба канцеларска работа, а борбата с престъпността и разследването на престъпления е нещо съвсем различно.
Ролята на такова методологично звено можеше да се изпълнява от ДАНС, както е ФБР в щатите, но функциите на тази агенция бяха сведени единствено до аналитично ниво. Все още не е късно да се създаде такова свързващо звено между полицията и прокуратурата и да се наблегне на обучението и мотивацията на разследващите полицаи, а резултатите ще се видят съвсем скоро.
13 Септември 2011 10:26
А какво ще правим с разследващите, Болгар?

Ами Попе - те са от същия дол дренки! Значи и участта им трябва да е същата
Дорде не се кюртира всичко що е останало от комунизма като манталитет - все същите проблеми ще си имаме. Не веднъж съм казвал - 3 поколение възпитавани в Българщина и Християнски ценности - последните 22 год са пълна загуба на време в това отношение!
13 Септември 2011 10:33
До
жана д`арк
13.9.2011 г. 10:24:21

Виждам, че сме пуснали две почти еднакви мнения с теб, почти в един и същи момент, в които до голяма степен се излага разковничето на проблема, макар и в телеграфен стил.
Едва след като се уредят проблемите и недоразуменията в работата на полицията и прокуратурата, управляващите следва да обърнат внимание на самия съд. Което разбира се не пречи междувременно да се разкриват и разобличават корумпирани и некомпетентни съдии.
13 Септември 2011 10:34
То пък едно правосъдие в ЕС, бедна ви е фантазията.
13 Септември 2011 10:42
BOLGAR

13.9.2011 г. 10:26:26 А какво ще правим с разследващите, Болгар?

Ами Попе - те са от същия дол дренки! Значи и участта им трябва да е същата
Дорде не се кюртира всичко що е останало от комунизма като манталитет - все същите проблеми ще си имаме. Не веднъж съм казвал - 3 поколение възпитавани в Българщина и Християнски ценности - последните 22 год са пълна загуба на време в това отношение!


Именно! Българският съд, прокуратура и полиция все още са пълни с милиционери (за останалите обществено-икономически сфери не му е тук мястото да говорим, но и там е пълно), които заразяват със своя манталитет и по-младите си колеги. Явно тези хора са съвършено солидарни помежду си, защото оцеляват в напълно чужда и агресивна за тях среда вече повече от 20 години (да не забравяме, че повечето от тях са се клели като граждани на Народна Република България във вярност към Партия и Родина, с цел разгромяването на капитализма и постигане на Светлото бъдеще). Май ще се наложи да ги изчакаме още малко да се пенсионират или да си заминат по естествен път.
13 Септември 2011 10:46
Rakita, в продължение на 20 години, в резултат на реформи и по ред други причини, системата на разследването беше направо срината. Закриха следствието /на практика/ и редица опитни следователи станаха прокурори, а в дознанието назначиха новоизлюпени юристи, които дори да са с отлична теоретична подготовка, няма от кого да се учат на практика. В криминалистиката има куп тънкости, които не можеш да научиш в университета. Още в началото на промените опитни криминалисти напуснаха МВР, за да работят на частно или просто се пенсионираха. Така беше прекъсната приемствеността между старите и опитни кадри и младите колеги, които няма кой да обучава. С предоставяне почти изцяло функциите по разследването на дознанието, беше ясно какви ще бъдат резултатите. Ако помниш имаше много публични дискусии по въпроса и специалистите предупреждаваха, че след тези реформи броят на осъдителните присъди ще бъде сведен до минимум. Така и стана. Лошото е, че каквото и тепърва да се предприеме, колкото и да е то правилно, ще трябват години системата да започне да функционира нормално.
13 Септември 2011 10:59
...правителствата на държавите членки изразиха тревога, че не виждат желаните резултати, а именно - осъдени на затвор мафиотски босове, пратени зад решетките висши правителствени функционери и отнето имущество на необяснимо забогателите.

И кои са тези? Това не са ли едни и същи хора в България? Незаконно забогателите са все от мафията - политици и мутри, които действат заедно като мафия. Основното тук е, че на много хора им промиха мозъците, че това били бивши еди-какви са, а всъщност за тези, за които миналото им има голямо значение, то това са бивши престъпници. Сега те от 21 години са демократи и то от най-гласовитите, които насочват общественото внимание към измислени "врагове", само и само това обществено внимание да ен се насочва към техните грабежи, най-вече на обществено имущество или на комисионните за този грабеж. Няма разлика между действащите в сговор политици и мутри и е неясно защо правителствата на държавите членки ги разделят. Може би още не са осъзнали кого ни сложиха да ни управлява преди повече от 20 години!
13 Септември 2011 11:14
жана д`арк,
Напълно си права, но този модел на разследване ни беше натрапен до голяма степен и отвън. Както и да е, необходима е промяна, но не рязка и радикална, защото възприетият сега модел не е погрешен, а му трябва малко напасване и ошлайфане.
По мое мнение, голямо облекчение в работата на съдебната система и в криминогенната обстановка ще внесе и новият специализиран съд. След първите 15-20 осъдителин присъди на престъпни босове от среден калибър (дори не е нужно да са едри босове), съм сигурен, че останалите ще се кротнат и дори мнозина от тях ще се изнесат от страната. Не ми се вярва да отворят война на правителството по подобие на наркокартелите в Мексико, тъй като нашенската организирана престъпност е до голяма степен създадена и дирижирана от определени среди, които в крайна сметка имат интерес обстановката в страната да е спокойна, защото в противен случай ще се разклати и тяхната къщурка.
Осъждането на някои мафиотски босове ще внесе успокоение и по линия на битовата престъпност, тъй като тя до голяма степен е свързана с организираната - тормозът над хората чрез нескончаемите битови престъпления е до голяма степен организирана работа и има за цел да притъпи вниманието на обществото и да го направи по-нечувствително към тези уродливи явления.

Редактирано от - Rakita на 13/9/2011 г/ 11:18:05

13 Септември 2011 11:17
Какво аз прочетох в доклада:
- правосъдната система и вътрешният ред в БГ си остават на същото незадоволително ниво;
- ГЕРБ, които бяха избрани да направят нещо ново, се оказаха не част от решението на проблема, а част от самия проблем.
13 Септември 2011 11:23
XYZxyz
Основното тук е, че на много хора им промиха мозъците, че това били бивши еди-какви са, а всъщност за тези, за които миналото им има голямо значение, то това са бивши престъпници. Сега те от 21 години са демократи и то от най-гласовитите, които насочват общественото внимание към измислени "врагове", само и само това обществено внимание да ен се насочва към техните грабежи, най-вече на обществено имущество или на комисионните за този грабеж.


Да разбираме ли, че според теб проблемът е в сегашната политическа система и по-специално в "демократите" (които и да са те)?
Кои са тези "измислени врагове"?
Каква алтернатива предлагаш? Кой трябва(ше) да ни управлява през това време?
13 Септември 2011 11:25
Rakita, изобщо не споделям оптимизма ти
А отношението ми към т.нар. "специализиран съд" е крайно негативно, но ако трябва да изложа съображенията си ще ми трябва много време.
13 Септември 2011 11:31
жана д`арк
13.9.2011 г. 11:25:24 Rakita, изобщо не споделям оптимизма ти
А отношението ми към т.нар. "специализиран съд" е крайно негативно, но ако трябва да изложа съображенията си ще ми трябва много време.


Аз също не съм привърженик на извънредното правосъдие, но явно е дошло време за такова у нас.
Не по-малък е проблемът и при гражданските дела - там съдилищата са направо затлачени от безсмислени кокошкарски спорове, които логично и обичайно би трябвало да се решават по друг ред и от други институции.
13 Септември 2011 11:34
Rakita,
разбирай го както си искаш, но в България не стана както в Полша, Чехия, Унгария и т.н., а в България властта я поеха демократи-мафиоти с мощното рамо на САЩ и НАТО.
13 Септември 2011 11:40
Волята да се променят нещата в правосъдната система принадлежи на правителството (не само на това) обаче то не знае, не може и не иска да направи необходимата реформа. А тя трабва да започне от МВР! От разграждането на този безмислен мастодонт и пращането на структурите в него на месатата където им е мястото. Освен това Прокуратурата трябва да бъде извадена от съдебната власт и да бъде пратена там където й е мястото - в Министерството на правосъдието... и т.н.
13 Септември 2011 11:40
XYZxyz


13.9.2011 г. 11:34:47 Rakita,
разбирай го както си искаш, но в България не стана както в Полша, Чехия, Унгария и т.н., а в България властта я поеха демократи-мафиоти с мощното рамо на САЩ и НАТО.


Хм, и никой друг нямаше роля в този вътрешнодворцов преврат у нас, така ли? Той изцяло беше организиран и порведен от външни сили? Нашите и съветските служби само стояха отстрани и гледаха, това ли искаш да кажеш?

Можеш да прочетеш постинга ми за разликата между нас и Румъния по-горе по същата тема. Освен това има още една съществена разлика между нас и страните, които изброяваш, в посткомунистическото им битие . Сещаш ли се коя е тя?
13 Септември 2011 11:49
Блажени са вярващите, тяхно е царството небесно за наивници!
Че кое кап-общество, където всичко е за продан, е без корупция!? Само общества, които са успели да стеснят територията на всеобщата покупко-продажба имат ЧАСТИЧНИ успехи в озаптяването на безогледната корупция. Например, при безплатно и всеобщо образование, при безплатно здравеопазване, социални грижи и услуги .... Но това зависи от гражданите, а не от властниците, особено ако те - властниците - са мутри и продажници .....
13 Септември 2011 12:03
Както и в тазгодишния доклад на ЕК за България, така и в решението на Съвета най-острата критика е към правосъдната система, чиито "представители още не са показали истински ангажимент за реформа". Изтъква се, че "необходимата за реформа правна рамка, общо взето, е налице и акцентът трябва да се насочи от подготовка и приемане на закони към тяхното прилагане".
И каква реформа се очаква? В България през последните 21-22 години всяка реформа водеше до по-лоши резултати. В случая какво искат - имало "правна рамка", т.е. имало закони, но нямало закони за тяхното/чие?/ прилагане!!!!
13 Септември 2011 12:08
Дядо Заре - ти май говориш за Северна Корея - там всичко е толкова безплатен че им се полага по една купичка ориз на ден
Такова нещо като безплатно образование или безплатно здравеопазване не съществува! Точно както няма и безплатен обяд!
13 Септември 2011 12:08
The Bulgarian Lion
[Златен]
13.9.2011 г. 10:34:24 То пък едно правосъдие в ЕС, бедна ви е фантазията


Може и да не е идеално правосъдието в ЕС, но то всява респект и там почти никой не се оплаква от него - факт е, че над 90% от първоинстанционните решения във Великобритания напр. не се обжалват пред по-горна инстанция. У нас е точно обратното.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД