Въпреки че премиерът Бойко Борисов даде ултиматум до 6 месеца да се изгради ефективно електронно правителство и предупреди министрите си, че ще уволни всеки, който го саботира, вчера стана ясно, че е-правителството се отлага за 2013 г. Ще чака по-добри времена и разширяването на електронните услуги за бизнеса и гражданите в общините. Това се разбира от съобщение на Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК), цитирано от "Медиапул".
Изпълнителят на най-големия проект на стойност 18.4 млн. лв. за електронното правителство - транспортното министерство, признава, че срокът се удължава с една година заради обжалване на тръжна процедура за избор на консултант. Проектът трябва да свърже в една система около 100 административни услуги, сред които имотния и търговския регистри, кадастъра и личните данни от системата на гражданска регистрация. Той обаче изостава значително от графика заради обжалване на избора на консултант по проекта - "Д енд Д консултинг", признаха от транспортното ведомство. И допълват, че утежняващо обстоятелство е и включването на Съвета за административна реформа (САР) като партньор в проекта.
С това обаче облаците не се разсейват. Заради съмнения за двойно финансиране е прекратена процедурата за въвеждане на електронни услуги в министерствата и общините за 10 млн. лв. От ОПАК изтъкват, че при 16 от 27 подадени проекта е установено припокриване на вече финансирани дейности с европейски средства, основно по програма ФАР. Затова процедурата е прекратена на 19 септември. Нарушителите обаче не са назовани. Досега около 48 общини и области са спечелили европари за въвеждане на електронни услуги, основно в културата и здравеопазването, както и създаване на електронни системи за управление на архивите.
"За да не се стигне до загуба на средства от структурните фондове, ще обявим нова процедура, като средствата ще бъдат увеличени, а условията за кандидатстване опростени", казаха от ОПАК. Все още не е решено с колко ще се увеличат парите.
-------В ЧИСЛА
За развитие на електронното управление и качествено административно обслужване са предвидени около 110 млн. лв. Над 71% вече са договорени. Сключени са 61 договора с министерства, агенции и общини за 66 млн. лв. От тях обаче реално са усвоени тройно по-малко пари - 24 млн. лв., показват данните в ИСУН.
Няма да стане скоро.
Първо - после чиновниците ще трябва д аработят.
Второ - пари са раздадени, работа няма свършена, чакат се анекси.
------------------------------- --
Блогът на Генек