Трупаното с години напрежение в пловдивското село Катуница, многократното изплъзване на Кирил Рашков, известен като Цар Киро, от закона, традиционната заигравка на политиците с него по време на избори завършиха с убийство, погроми, палежи на къщи и коли, закани за саморазправа и дори за етнически войни. Бунтът, започнал в Катуница в петък, вчера бе подкрепен с шествия в Пловдив и София. Само две денонощия бяха достатъчни, за да се демонстрира пълното отчаяние на хората от дългогодишното бездействие на органите на реда и абсолютното безсилие на МВР при кризисна ситуация.
Полицията първо допусна да се стигне до смъртта на едно 19-годишно момче, въпреки че няколко дни преди това е била информирана, че се отправят заплахи за живота му. После позволи на няколкостотин души да вилнеят в селото, наречено вече пловдивското Косово, пред безучастните погледи на тежковъоръжени полицаи и жандармеристи, оборудвани включително с бронирани машини и устройства с водни струи. Накрая МВР обяви бездействието си за гениална стратегия, а вътрешният министър Цветан Цветанов похвали подчинените си. Само премиерът Бойко Борисов, след часове мълчание, с половин уста призна, че полицията е "изпуснала" ситуацията. И се закле, че няма политически чадър над Рашков и всички ще си получат заслуженото. "Първо, още вчера пратих главния секретар в Катуница и лично аз не съм доволен от действията на МВР. За мен и главният секретар, и регионалният директор изпуснаха ситуацията. Защото, Бог да ги прости момчетата, извършителят е задържан. Трябваше да се обясни, ще си получи затвор. Вие помните, когато на бул. "България" българи размазаха хората, надбягвайки се, или примерно колко такива има. Никога не са се превръщали в етнически проблем. Но нямаше рокери, нямаше агитки тогава, нали? Така че виновните - в затвора", каза премиерът.
Размириците в пловдивското село започнаха още в петък вечерта, след като близки до ромския бос Кирил Рашков-Цар Киро прегазиха с бус 19-годишния Ангел Петров от Катуница. Момчето излязло около 20 часа да разходи кучето си. Тогава срещу него се засилил микробус, който го блъснал и убил на място. Дни по-рано полицията е била информирана за заплахите от ромския клан към младежа, но само предупредила хората на Цар Киро. По първоначални данни до кървавата развръзка се е стигнало след свада между деца, прераснала в конфликт между семействата на Кирил Рашков и загиналия Ангел Петров. След убийството на Петров в селото са се появили друг микробус и мерцедес, за които се подозира, че също са на хора на Цар Киро, които са пробили полицейския кордон и са нанесли телесни повреди на двама граждани и трима полицаи.
Веднага след трагедията разгневени жители на селото обсадиха къщата на Кирил Рашков и се наложи полиция и жандармерия да поеме охраната на ромската фамилия. Хората поискаха изселването на ромския клан от Катуница и разказваха, че в селото от години има напрежение заради своеволията на Рашков и роднините му. Срещу тях в полицията многократно били подавани жалби, но органите на реда нито веднъж не се намесили, за да спрат безобразията.
В петък, с помощта на полицията, Кирил Рашков и неговите близки бяха изведени безпрепятствено от селото и започнаха да раздават интервюта по медиите, в които твърдяха, че нямат нищо общо с прегазването на младежа, че няма да се изселят от Катуница и че не трябвало да ги предизвикват, за да не стане още по-лошо.
В събота размириците избухнаха още през деня. Тогава беше потрошен един от суперлуксозните мерцедеси на сина на ромския бос. В него беше намерена бележка от полицията, с която се разрешава специален режим на придвижване и спиране на автомобила. Подобни екстри обикновено се дават на служебни коли на представители на властта - примерно на общински съветници или депутати, за да могат да изпълняват по-лесно функциите си.
Тези размирици взеха още една жертва - 16-годишно дете. То припадна по време на бунтовете, а часове по-късно почина в болницата. Това не попречи на вътрешния министър Цветан Цветанов да успокои от националните медии, че положението е овладяно.
С настъпването на нощта обаче напрежението ескалира и протестиращите срещу убийството на Ангел Петров запалиха чрез коктейли "Молотов" имeнието и лятната резиденция на Кирил Рашков, както и къщата на сина му в селото. Най-активни бяха около двеста души, които разбиха оградата, разкъсаха загражденията на полицията и жандармерията и нахлуха в имота. Сред протестиращите бяха и футболни фенове от агитките на "Ботев" и "Локомотив" (Пд), както и привърженици на ВМРО. Докато те палеха, противопожарните автомобили вървяха след тях и гасиха огъня. През цялото това време тежковъоръжената полиция и жандармерия гледаше безучастно.
На въпрос защо вандалите не са били арестувани, а палежите - предотвратени, главният секретар на МВР Калин Георгиев, който бе в Катуница, заяви, че това ще стане, когато му дойде времето. Toй обясни, че е била използвана специална тактика, за да се успокои напрежението. Целта била постигната - да се запази животът на хората. Заловен бил и шофьорът на буса, убил 19-годишния Ангел Петров. Според МВР той е 55-годишен, с инициали С.Й. Първоначално успял да избяга в Турция, но негови близки го убедили да се върне и той бил арестуван веднага след влизането му в България. Срещу него е повдигнато обвинение за т.нар. умишлено причиняване на смърт при пътно-транспортно произшествие, предвиждащо от 10 до 20 години затвор.
Образувани са и още четири досъдебни производства. Едното е срещу водачите на мерцедеса и буса, които са прегазили двамата граждани и тримата полицаи. Обвиненията са за умишлено причиняване на средна телесна повреда. Законът предвижда от 3 до 12 години лишаване от свобода. Другите три дела пък са срещу неизвестен извършител и са за запалване и увреждане на движимо и недвижимо имущество - две къщи и два автомобила, обясни окръжният прокурор на Пловдив Иван Даскалов.
Вътрешното министерство обяви и че 127 души са отведени в полицейските управления след безредиците. Срещу 28 от тях за образувани преписки за хулиганство, а петима получиха присъди по бързата процедура. На четирима е наложена глоба от 300 лева, а един е осъден на 3 дни "лишаване от свобода" в полицейски арест.
На втория ден от размириците компетентните органи се намесиха по-видимо. Главният прокурор Борис Велчев разпореди проверка на доходите на Кирил Рашков като физическо лице. Не стана ясно защо подобна стъпка се предприема чак сега, след като от години по медиите се описва разкошът, в който живее т.нар. цар, а и срещу него е имало куп разследвания.
Прокурорът Даскалов призна, че срещу Рашкови има множество жалби. И се похвали, че в момента няма неприключена жалба срещу ромския бос, а в съда дори били внесени обвинителни актове по част от тях. "Повечето от тези жалби касаят дейността на хората около Рашков", уточни той. Но не каза нито колко са жалбите, нито за какво са те или обвинителните актове. Прокурорът обяви, че имало двустранна жалба, която е подадена преди трагичното събитие, при което загина Ангел Петров. Тя вече била приобщена към досъдебното производство за неговата смърт. Все още се изследвала връзката между причинителя на катастрофата - шофьора на буса, и внука на Цар Киро. Изяснява се и дали има поръчител на смъртта на Петров.
Магистратът обяви, че не може да се очаква в XXI век да има изселване на фамилия. "Такова нещо се е случило веднъж, за фамилията Зрънкови, но то е било с тяхно съгласие", поясни Даскалов. Това е било обяснено и на членовете на Инициативния комитет от Катуница, които са събирали подписка за незабавното изселване на Рашковата фамилия от селото.
Ситуацията обаче още не е овладяна. Вчера конфликт избухна между роми и българи в пловдивската ромска "Аджисан махала". Няколко хиляди се включиха в шествието в памет на убития в Катуница Ангел Петров. Напрежението нарастна, когато протестиращите стигнаха булевард „Мария Луиза", където са подстъпите към ромската Аджисан махала. Там роми започнаха да ги провокират. Тежко въоръжени полицаи с мъка удържаха да не се стигне до по-тежки сблъсъци. Полиция влезе и в ромския квартал "Столипиново", където избухна голям пожар.
В София полиция бе изпратена пред БТВ, където се събраха няколко десетки протестиращи, разгневени, че телевизията отразява тенденциозно според тях събитията в Катунци.
---------------------------
Проверка
------------------------------
Прокуратурата трябва да провери защо МВР е бездействало при размириците в Катуница и дали от това са настъпили вредни последици. Според чл. 387 от Наказателния кодекс, "който не изпълни служебните си задължения по служба и от това произлязат вредни последици, се наказва със затвор до 3 години".
В закона за МВР е записано, че сред основните му задачи са "противодействие на престъпността и опазване на обществения ред", "защита на правата и свободите на гражданите и опазване на техните живот, здраве и имущество", "превантивна дейност" и "опазване на обществения ред". По време на размириците може да се говори и за посягане и на здравето и живота на полицаи, трима от които са със средни телесни повреди.
Кой е Кирил Рашков - Цар Киро
В т.нар. Картотека на ромските активисти за Кирил Рашков пише: "Широко известен и популярен като Ромския цар от с. Катуница, Пловдивско. Най-обаятелната и колоритна ромска личност. Достоен за Уважение. Подкрепял и морално и материално редица ромски лидери и организации. Редовен спонсор на международния фестивал на ромските песни и танци в Стара Загора. Почетен председател на първата ромска партия "Свободна България". Истински радетел и хранител на ромската кауза. Ако в България има циганин, който безприкословно да се почита и уважава от всички роми по гета и махали, това е единствено Цар Киро. За него ромите казват, просто - Царя".
Описанието обаче драстично се разминава с житието и битието на въпросното лице. Рашков е в остър конфликт с други ромски кланове, включително и от рода на кардарашите, от които произхождат и той самият, и Цветелин Кънчев, и бившият БСП депутат Тома Томов, и Христо Върбанов, известен като Ицо Папата. Той е чест гост на криминалните хроники - отпреди 1989 г. до днес. Според медийни публикации Рашков е арестуван за първи път още през 1984 г. - за притежание на злато и валута. От дома му били иззети над 2 млн. лв., което за онези времена е баснословна сума. Изпратен е в лагер на остров Белене. Преди ареста си направил фабрика за балони. Преди 1989 г. Цар Киро имал 7 присъди, за които е осъден общо на 30 години затвор. Не е ясно как се измъква от затвора.
След 1989 г. започва да се занимава главно с алкохол. Вдига дори завод край Катуница. През 1993 г. е арестуван по обвинение за производство на нелегален алкохол. До присъда не се стига, а той е освободен от ареста срещу голяма парична гаранция.
Срещу Кирил Рашков има и множество обвинения от жителите на село Катуница за незаконно придобити имоти, общински терени и незаконни постройки, както и за незаконна сеч. Стига се и до дело за незаконно присвояване на 86.3 декара, собственост на Община Садово. Присъдата на първа инстанция е 1000 лв. глоба. Според френската преса неговата съпруга Костадинка е била осъдена на 3 месеца условно във Франция за джебчийство на парижкото летище "Орли".
Кирил Рашков бе заподозрян и за два бомбени атентата. През 1998 г. трима подчинени на ромския бос са задържани за поставяне на експлозив пред редакцията на в. "Труд". "Царят" се разминава с арест, защото полицаи твърдят, че някой нарочно го "натопил". След време пред кафене на бившата кметица на Катуница София Христева е хвърлена бомба самоделка. Тя веднага обвинява ромския "цар", с когото е в конфликт. До официални обвинения срещу Рашков обаче не се стига.
Преди избори обикновено политици от различни партии се срещат и разхождат с Цар Киро из някоя ромска махала с надежда да си осигурят гласове за изборите.
Описанието обаче драстично се разминава с житието и битието на въпросното лице. Рашков е в остър конфликт с други ромски кланове, включително и от рода на кардарашите, от които произхождат и той самият, и Цветелин Кънчев, и бившият БСП депутат Тома Томов, и Христо Върбанов, известен като Ицо Папата. Той е чест гост на криминалните хроники - отпреди 1989 г. до днес. Според медийни публикации Рашков е арестуван за първи път още през 1984 г. - за притежание на злато и валута. От дома му били иззети над 2 млн. лв., което за онези времена е баснословна сума. Изпратен е в лагер на остров Белене. Преди ареста си направил фабрика за балони. Преди 1989 г. Цар Киро имал 7 присъди, за които е осъден общо на 30 години затвор. Не е ясно как се измъква от затвора.
След 1989 г. започва да се занимава главно с алкохол. Вдига дори завод край Катуница. През 1993 г. е арестуван по обвинение за производство на нелегален алкохол. До присъда не се стига, а той е освободен от ареста срещу голяма парична гаранция.
Срещу Кирил Рашков има и множество обвинения от жителите на село Катуница за незаконно придобити имоти, общински терени и незаконни постройки, както и за незаконна сеч. Стига се и до дело за незаконно присвояване на 86.3 декара, собственост на Община Садово. Присъдата на първа инстанция е 1000 лв. глоба. Според френската преса неговата съпруга Костадинка е била осъдена на 3 месеца условно във Франция за джебчийство на парижкото летище "Орли".
Кирил Рашков бе заподозрян и за два бомбени атентата. През 1998 г. трима подчинени на ромския бос са задържани за поставяне на експлозив пред редакцията на в. "Труд". "Царят" се разминава с арест, защото полицаи твърдят, че някой нарочно го "натопил". След време пред кафене на бившата кметица на Катуница София Христева е хвърлена бомба самоделка. Тя веднага обвинява ромския "цар", с когото е в конфликт. До официални обвинения срещу Рашков обаче не се стига.
Преди избори обикновено политици от различни партии се срещат и разхождат с Цар Киро из някоя ромска махала с надежда да си осигурят гласове за изборите.
Цар Киро и "принц" Ангел на посещение в парламента. |
Политиците се снишиха покрай безредиците в Катуница
Борисов призова случаят да не се политизира. Румен Петков и "Атака" поискаха обяснение от МВР шефа
Основните партии и водещите политици предпочетоха да запазят мълчание и неутралитет по размириците в Катуница и да се съсредоточат върху откриването на предизборната кампания. Дори обичайно приказливият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов този път бе пестелив. В събота той oпредели случая за чисто криминален и призова да не се политизира, защото това би довело до допълнително напрежение. "Получавам информация, че вече определени лидери на партии, предизборни щабове правят опити да яхнат протестите на хората. Политика на етническа основа не бива да се прави", обяви Борисов чрез агенция "Фокус". Вчера обаче каза, че полицията е изпуснала ситуацията.
Вътрешният министър Цветан Цветанов, който е в отпуск, обясняваше в събота по обяд, часове преди ескалацията на напрежението, че ситуацията е овладяна. В неделя вече смяташе, че е много важно да не се допуснат такива безредици и на други места в страната, както и че трябвало да се работи за "политики за интегритет".
Само ВМРО и "Атака" се опитаха по-активно да вкарат инцидента в политическа употреба. Привърженици на ВМРО се включиха в протестите в село Катуница. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов пък заяви, че циганският въпрос в България ще продължи да ескалира, докато президент, правителство и всички политици не изработят ясна стратегия за преодоляване на демографската криза в страната.
От "Атака" поискаха да се търси отговорност от местната полиция за бездействието й. Оттам настояха в декларация за оставка на шефа на пловдивската дирекция на вътрешните работи. "Ако Цветанов не уволни незабавно комисар Тодор Чонов, ще докаже, че също отваря чадър над циганската престъпност, така както и над ислямската", посочват от "Атака". От тази партия призоваха и Цветанов да се върне на работа.
Депутатът от БСП и бивш вътрешен министър Румен Петков също призова МВР шефът да прекъсне отпуската си и да обясни в парламента какъв е генезисът на процеса, какви са предприетите мерки и защо се е стигнало до този резултат. "Недопустимо е вътрешен министър да бъде шеф на предизборен щаб по две причини. Едната е, че той превръща министерството в предизборен орган на управляващата партия. Втората е, че при такъв тип трагични инциденти нямаме адекватна реакция, нямаме носител на политическата отговорност, нямаме реален носител на организационната и управленска власт", коментира още Румен Петков пред "Фокус". Според него напрежението в Катуница не било етническо. "То е на една маса от хора около 3000 души срещу Кирил Рашков. Опитите да се внушава етническо напрежение са дълбоко погрешни и могат да се окажат изключително вредни, защото това може да катализира големи групи от различните етноси за противопоставяне и стълкновение", смята Петков.
Вътрешният министър Цветан Цветанов, който е в отпуск, обясняваше в събота по обяд, часове преди ескалацията на напрежението, че ситуацията е овладяна. В неделя вече смяташе, че е много важно да не се допуснат такива безредици и на други места в страната, както и че трябвало да се работи за "политики за интегритет".
Само ВМРО и "Атака" се опитаха по-активно да вкарат инцидента в политическа употреба. Привърженици на ВМРО се включиха в протестите в село Катуница. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов пък заяви, че циганският въпрос в България ще продължи да ескалира, докато президент, правителство и всички политици не изработят ясна стратегия за преодоляване на демографската криза в страната.
От "Атака" поискаха да се търси отговорност от местната полиция за бездействието й. Оттам настояха в декларация за оставка на шефа на пловдивската дирекция на вътрешните работи. "Ако Цветанов не уволни незабавно комисар Тодор Чонов, ще докаже, че също отваря чадър над циганската престъпност, така както и над ислямската", посочват от "Атака". От тази партия призоваха и Цветанов да се върне на работа.
Депутатът от БСП и бивш вътрешен министър Румен Петков също призова МВР шефът да прекъсне отпуската си и да обясни в парламента какъв е генезисът на процеса, какви са предприетите мерки и защо се е стигнало до този резултат. "Недопустимо е вътрешен министър да бъде шеф на предизборен щаб по две причини. Едната е, че той превръща министерството в предизборен орган на управляващата партия. Втората е, че при такъв тип трагични инциденти нямаме адекватна реакция, нямаме носител на политическата отговорност, нямаме реален носител на организационната и управленска власт", коментира още Румен Петков пред "Фокус". Според него напрежението в Катуница не било етническо. "То е на една маса от хора около 3000 души срещу Кирил Рашков. Опитите да се внушава етническо напрежение са дълбоко погрешни и могат да се окажат изключително вредни, защото това може да катализира големи групи от различните етноси за противопоставяне и стълкновение", смята Петков.