След като направи първа копка на новия участък на "Хемус", премиерът откри 67-ия технически панаир в Пловдив, а после и голф шампионат в Правец. |
Премиерът посочи, че за "Хемус" са били отчуждени 400 дка земя, за които държавата е определила компенсации за общо 3-4 млн. лева, но сумата е набъбнала чувствително след обжалвания в съда.
Проверка на "Сега" показа, че точно 4 млн. лв. е получила Столична община за това, че е склонила 129 дка да станат на път през 2007 г., т.е. кметството е взело солидните по 31 007 лв. за декар. Частни лица обаче са получили 13.5 млн. лв. като компенсации за 252 дка, т.е. по 53 571 лв. за декар по груби сметки. Не става ясно обаче дали компенсациите са само за земя или и за постройки.
Независимо от сгромолясването на имотния пазар от 2008 г. очевидно е, че сега държавата е залитнала в нова крайност - компенсациите са на цени в пъти по-ниски от пазарните. Миналата седмица например на собственици в софийското с. Бандова воденица кабинетът предложи компенсации за 0.590 дка от скромните 48 лв. Реалната пазарна цена за декар обаче е 250-300 лв., т.е. обезщетението за посочената площ трябва да е поне 125 лв. Обезщетенията за магистрала "Струма" пък са в порядъка на стотинки. След обжалване пред Темида компенсацията за бензиностанция на "Еко петролиум" в с. Долни Богров е скочила с 379% на 495 000 лв. От 228 000 лв. на 925 000 лв. пък е поскъпнал имот в Челопечене. Терен на "Прайм ойл" е повишил цената си след съдебно дело с 494%.
Публична тайна е обаче, че държавата излиза с ниските цени, знаейки, че те ще паднат в съда, но губещи се оказват хората на село, които не желаят да се занимават със съдилища. Не така обаче стоят нещата за ексдържавни чиновници и фондове, специализирани в сделки със земя, които предварително изкупуват земи, по които предстои да мине магистрала. Скандалният бивш пътен шеф Веселин Георгиев и съпругата му изкупиха близо 500 дка ниви срещу скромните 22 000 лв. Година по-рано Георгиев стана собственик и на 493 дка земи в новозагорското село Дядово, и то удобно разположено покрай магистралата. В района на русенското Ново село бившият пътен шеф и съпругата му също притежават обширни терени.
Новост е и че според последните промени в Закона за държавната собственост собственикът не може да откаже да продава земята си, ако тя се намира на трасето на национален обект, каквито са магистралите. И не само това - строителите на магистрали могат да влизат във владение на имоти още преди отчуждителните процедури да са приключили.
АБСУРД
Проблеми с обезщетенията има и за лот 1 на магистрала "Струма" между Долна Диканя и Дупница, по който ще започне да се работи до края на годината. Колективна жалба в съда ще подадат всички собственици на имоти в землището на Долна Диканя, към жалбата могат да се присъединят и собственици от с. Дрен. Те твърдят, че цените за обезщетение на имотите са абсурдно ниски. Проверка на "Сега" показа, че в землището на Долна Диканя отчуждителната процедура ще засегне общо 161 имота. За отчуждаването на засегнатите от магистралата общо 210 декара държавата е предвидила обезщетение от 83 969 лв., или 40 стотинки на квадратен метър. Същата е средната цена за отчуждаване на имоти и в село Дрен - там се отчуждават 72 декара при цена от 28 687 лв. Хората от региона твърдят, че пазарната цена на кв. м нива в момента е между 15 и 20 лв. Те недоумяват как са оценявани имотите и защо един квадратен метър земя струва по-евтино от едно кафе. Собствениците се оплакват и от друг проблем - разполовяване на нивите на две от магистралата. Така достъпът от едната до другата част на нивата изисква пътуване до най-близкия пътен възел, а някои от имотите стават маломерни и по регламент не могат да се комасират.