От 100 до 1000 лева да бъде глобяван всеки, който не си е платил дори и една здравна вноска - това предвижда проектозаконът за правата и задълженията на пациентите, обяви пред Дарик радио председателят на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова.
"Според сега действащото законодателство хората, които са с прекъснати здравноосигурителни права и искат да влязат отново в системата, трябва да си платят вноските за 36 месеца назад. Ако проектозаконът за правата и задълженията на пациентите бъде приет в този вариант, то те ще трябва да заплатят и глоба от 100 до 1000 лева", обясни Атанасова. Тя обаче пропусна факта, че и в момента според Закона за здравното осигуряване има глоба за хората, които не си плащат вноските и тя е от 500 лв. до 1000 лв., макар че не е известно някой да е бил глобен досега. Освен това тази глоба беше увеличена десетократно преди 2 години именно от ГЕРБ. До 2010 г. санкцията беше от 50 до 100 лв.
Пациентите без осигуровки, които влязат два пъти в болница, без да са си платили вноските, ще бъдат глобявани по-солено, предвижда още проектът. За тях санкцията ще е 500 до 1500 лева. "Надявам се, че до средата на ноември вече ще имаме готов законопроект, който да бъде входиран в Народното събрание за разглеждане от комисии", уточни Десислава Атанасова.
Здравнонеосигурените българи са над 1.9 милиона души.
Увеличение на санкциите за лицата, които не плащат зравноосигурителни вноски, но имат възможност за това, предложиха наскоро 76% от участниците в анкета на БСК. Тя е правена сред членове на стопанската камара и сред обикновени хора в началото на септември. В същото време обаче 79% от запитаните смятат, че държавата трябва да се грижи за здравното обслужване на хората, които доказано нямат доходи, върху които да се осигуряват.
-----СПАД
С 4.9% са намалели приходите от вноски на частните здравни фондове в края на юли 2011 г. спрямо същия месец м.г. Брутният премиен приход, реализиран от дружествата по доброволно здравно осигуряване, е 26.6 млн. лв., сочат данните на Комисията по финансов надзор. Най-голям е спадът на осигуровките по пакета "Услуги, свързани с битови и други допълнителни условия при предоставяне на медицинска помощ" - минус 19.5%. Това са т.нар. ВИП условия в болниците.
Броят на здравноосигурените лица в частните фондове към края на юли т.г. е 198 866 при 201 064 към края на юли 2010 г.
|
|