Достъпът до "Бърза помощ" става по-труден, тъй като хората вече няма да могат да се свързват директно с телефон 150. От понеделник обажданията за спешни случаи към "Бърза помощ", полицията и пожарната ще бъдат пренасочвани директно към единния телефон 112, съобщи директорът на Националната система 112 Стоян Граматиков.
Процедурата по предаване на сигналите от диспечерите на единния телефон към службите ще е както досега. Операторите на 112 само записват сигнала и после го предават по електронен път като звуков файл към полицията, пожарната, "Бърза помощ", Гражданска защита. Това обаче отнема време, тъй като диспечерът в спешната помощ трябва да изслуша оплакванията на пациента, записани от колегата му от 112, и след това да разпредели екип. Понякога забавянето може да е до 10 минути. Работещите в 112 нямат медицинска подготовка, както колегите им от телефон 150. Заетите в спешната помощ се оплакват, че понякога информацията за състоянието на пациента, която идва при тях от 112, е непълна и неточна. Диспечерите в "Бърза помощ" са обучени и имат опит да задават уточняващи въпроси, тъй като често хората, които търсят помощ за себе си или свои близки, са твърде объркани и уплашени. При 112 се действа по стандартни протоколи. Не на последно място - операторите на единния телефон се намират в 6 центъра в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Монтана, докато от "Бърза помощ" в по-малките населени места често познават и част от пациентите и по-бързо се ориентират.
"Както и досега, диспечерите ни имат възможност за конферентна връзка веднага със спешна помощ, ако случаят е по-сложен", обясни Граматиков. Възможност за конферентна връзка има и с полицията и пожарната. По думите на Граматиков няма да има забавяне на предаването на сигналите. "Всички проверки, които са правени досега, са доказали, че забавянето идва не от нас, а от липсата на достатъчно екипи в спешната помощ", поясни Граматиков.
"Очакваме да има малко напрежение в началото, но за да разберем дали работи този вариант, трябва да минат поне 20-ина дни", обясни пред "Сега" шефът на центъра за спешна медицинска помощ в София Георги Гелев. Оказа се, че и Министерството на здравеопазването не е запознато с пренасочването изцяло на всички спешни обаждания към 112.
От Националната система 112 не уточниха и колко ще чака човек, преди да бъде свързан с оператор на тел. 112 след пренасочването на всички обаждания към него. Досега на отделните телефони се е чакало между 3 и 5 секунди. В момента към телефон 112 постъпват средно 20 000 - 22 000 сигнала на денонощие. Линията за единни спешни повиквания разполага с 320 оператори в цялата страна, които работят на смени.
"...но за да разберем дали работи този вариант, трябва да минат поне 20-ина дни"
Осигурени или не, хич да не се разболявата или умирате през следващите 20-ина дни