2Стремежът на държавата да пести пари при отчуждителни процедури и хаосът при изготвянето на пазарните оценки се израждат във финансов рекет и правен тормоз върху десетки граждани и фирми. Почти всяко решение за отчуждаване на земи заради строителство на пътища води до поредица от съдебни дела, които по правило се печелят от жалбоподателите. Властта предпочита да обяснява тези спечелени дела с корупция в съдебната система, но справка в регистрите показва, че определяните от държавата обезщетения масово се изчисляват в нарушение на законите и логично падат в съда. Това товари бюджета тройно - за заплащане на експертизи, съдебни разноски и завишени оценки, и превръща отчуждителните процедури в административен ад за собствениците.
По закон обезщетенията се определят на пазарен принцип, като отговорната институция следва да мотивира сумата с реално сключени и регистрирани в съответната служба по вписвания сделки със сходни имоти в същия район. Сделките се проверяват за последните 12 месеца. Ако такива не могат да бъдат открити, обезщетението се определя по служебен път на базата на регламентирани от държавата базови цени за различните категории имоти. Агенция "Пътна инфраструктура" като възложител на оценките допуска безогледно нарушаване на тези правила и оценките падат в съда.
Показателни за това са поредицата дела срещу решението на Министерския съвет от 2010 г. за отчуждаване на имоти в района на пътен възел "Младост" на софийския околовръстен път. Почти всяко заведено дело срещу това решение е спечелено от жалбоподателите. Премиерът Бойко Борисов обича да обяснява това с лобита на фирми в съда, които предварително са купували имотите, за да бъдат отчуждени на високи цени, но сред обжалвалите има и десетки физически лица. По голяма част от делата от АПИ, които отговарят за отчуждаването, изобщо не са предоставили доказателства, че пазарният принцип е спазен, а в други процедури оценителят на държавата "Еко Строй 5" направо си признава, че не гарантира достоверност на оценката.
Без гаранция за достоверност държавата се е опитала да отчужди 228 кв. м в зона "Симеоново" срещу 33 858 лв., съдът е присъдил 71 592 лв. на базата пазарни аналози от последната година. Оценителят официално не е гарантирал и цените на други два имота в "Малинова долина", завишени от съда от 180 428 и 54 648 лв. съответно на 387 159 лв. и 117 263 лв.
При огромна част от останалите имоти пък законите са погазени драстично. Така например при отчуждаването на имот в "Младост" освен реално сключени сделки оценителят на държавата е взел предвид и публикувани в imoti.bg оферти, което е абсолютно недопустимо, защото те могат да са нереалистични. Оценката е определена от съда като незаконосъобразна, а обезщетението е увеличено от 532 588 на 793 382 лв. Практиката на отчитане на офертни цени е прилагана масово в отчуждаването в района на пътен възел "Младост", става ясно от решенията. Оценителите редовно са защитавали предлаганите обезщетения и със стари сделки, сключвани преди повече от една година, което също не е редно, тъй като законът изисква сумите да са обосновани с актуалния пазар.
Със законите явно не е наясно и регионалното министерство. По много от делата са прилагани нотариални актове за сключвани сделки, които изобщо не попадат в района на оспорвания имот. Така например по дело за имот в район "Витоша" МРРБ е представило 9 нотариални акта за сключени сделки, всичките отнасящи се до имоти в "Лозенец". По отчуждителната процедура за пътен възел "Младост" има отменени отчуждавания заради объркани собственици, както и за повторно отчуждаване на вече вписани имоти.
Десетки дела са водили собствениците на имоти и на кратката отсечка от магистрала "Хемус" между софийския околовръстен път и пътен възел "Яна". "Сега" успя да открие 25 спечелени дела и нито едно загубено. Тук дела са водили цели групи собственици от шестте засегнати села - Яна, Ботунец, Враждебна, Челопечене, Горни Богров, Долни Богров. "В експертната оценка е отразено, че като документи и източници на информация са ползвани нотариални актове за извършени сделки за периода септември 2006 г. - юли 2007 г., но не са описани ползваните нотариални актове, имотите и за кои населени места се отнасят сделките и начинът на определяне на оценката на отделните имоти. В приложената таблица в оценката общо е посочен броят на имотите в съответното землище (с. Долни Богров - 136 броя имоти, отчуждавани по ЗДС, с площ 181 дка, и посочена обща стойност на имотите)", пише в мотивите към едно от решенията за тройно завишаване на оценка от 20 147 на 62 549 лв. При тези дела част от имотите са оценявани по служебен път и от фонд "Републиканска пътна инфраструктура" изобщо не са си правили труда да търсят пазарни аналози. Как точно са оценявани имотите от самите решения на МС за отчуждаване, не става ясно, защото те съдържат само списъци с площ, собственик и определено обезщетение.
Поредица от дела се задава през есента и за магистрала "Марица", колективна жалба се канят да внасят и десетки собственици на земя по АМ "Струма". Не е ясно с колко точно ще се увеличи цената им след приключване на съдебните дела.
.
Чува се нещо за някакви имоти в София. Свързани с едни "фалшиви"подписи.
Аз не вярвам - за да не ме обвинят в подклаждане на расова омраза.
------------------------------- -----------
Блогът на Генек