Финансови и бизнес групи в Европа се обявиха очаквано против подновените планове на Европейската комисия да наложи данък върху финансовите транзакции, които бяха обявени от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. Според бизнеса това предложение ще окаже негативен ефект на лондонското Сити, пише в. "Файненшъл таймс". Ден по-рано Барозу изчисли, че при налагане на данъка ще бъдат генерирани годишни приходи от 55 млрд. евро, които ще подпомагат държавните бюджети.
Въпреки че според някои от европейските политици облагането на финансовите операции е ефективен и справедлив начин за набиране на допълнителни приходи, предложението среща съпротивата на голяма част от бизнеса. Против данъка е и британското правителство, според което този инструмент може да е работещ, само ако се приложи в глобален мащаб. Според Британското сдружение на работодателите CBI в противен случай инвеститорите ще се преориентират от Европа към Ню Йорк и Хонконг. "Въздействието върху реалната икономика, особено върху промишлените компании и износителите, може да е огромно", коментираха от Асоциацията на финансовите пазари в Европа, която представлява банки и брокерски къщи.
Международната рейтингова агенция "Фич" понижи вчера рейтинга на Словения за банковия сектор от "АА" на "АА-" с "негативна прогноза", се съобщава в комюнике на агенцията. Това стана заради влошеното финансово състояние на банковия сектор на страната.
|
|