Поредна прогноза от последните седмици подряза крилата на българската икономика. "Ърнст & Янг", която преди месеци очакваше тази година да постигнем 3.2% ръст, вече дава едва 2.2% увеличение на производството на стоки и услуги у нас. Корекцията се прави заради "влошаване на перспективите за ЕС, който е основен експортен пазар на България, продължаващата слабост на потребителските разходи и високото ниво на несигурност пред бизнеса". Преди седмица и МВФ свали прогнозата си за България за 2011 г. - от 3% ръст на БВП през пролетта на 2.5% сега.
Първоначално разчетите на министерството на финансите за тази година сочеха 3.6% икономически ръст, но след това прогнозата беше коригирана до 3 на сто.
Според анализа на "Ърнст & Янг" облаците над еврозоната се сгъстяват и вероятността за нова рецесия в Европа вече е 35%. Въпреки спасителните планове все по-често се говори за фалит на Гърция, а несигурността на пазарите обхваща и Италия и Испания, чиито икономики и дългове са много по-големи от икономиките и дълговете на Гърция, Ирландия и Португалия, взети заедно.
"Ърнст & Янг" отчита досегашните успехи на българския износ, но очаква все по-голямо забавяне на темповете - до под 10% ръст тази година и до 5.5% през 2012 г. На вътрешния пазар възстановяването е слабо най-вече заради високата инфлация от началото на 2011 г., ниските доходи и свитите домакински бюджети. Заради неясното бъдеще българите се стремят да купуват само най-необходимото и се стараят да пестят. Ето защо прогнозата е за едва 1% ръст на потребителските разходи тази година.
Предпазливи ще останат и потребителите в другите държави от ЕС, тъй като доходите им са ударени от вдигане на данъци, бюджетни съкращения и високата безработица (очаква се да остане около 10 % за еврозоната). Несигурните перспективи за растеж ще накарат бизнеса да отложи инвестиционните си планове, отбелязват експертите.
РЕВИЗИЯ
България ще ревизира макроикономическите си прогнози за 2012 г. в проектобюджета, съобщи неотдавна министър Симеон Дянков. По-късно той призна, че вече очаква едва 3% ръст на БВП догодина, вместо първоначалните 5%. "Оказа се, че голяма част от страните в Западна Европа значително забавят темповете си. В Германия например вместо 3% ръстът ще бъде 1.25%, във Франция ще е нулев. Щом има забавяне в Западна Европа, няма как и нашата икономика, която зависи от износ, да не се забави", поясни Дянков. Той обаче е оптимист, че дори в ЕС да има рецесия, тя няма да обхване България. "Всички дават за пример четирите държави - Естония, България, Швеция, Финландия, които засега се справяме с финансовата дисциплина", не пропусна да се похвали министърът.
Редактирано от - рки на 29/9/2011 г/ 20:08:49