Радикална промяна в Семейния кодекс, с която да отпадне поне частично безумното задължение родители да питат съда дали могат да ползват пари от влоговете на непълнолетните си деца, предлага Инспекторатът към Висшия съдебен съвет в сигнал до Министерството на правосъдието и ВСС. Става дума за детските влогове, които почти винаги са открити от самите родители. Заради абсурда, заложен в кодекса, се събират държавни такси от 30 лв., за да се позволи тегленето на 20 или 50 лв.
Извън тормоза и щетите за родителите тези дела допълнително товарят съда с формална работа. Проблемът се задълбочи през последните години, когато заради кризата все повече родители опират до заделените пари за децата в опит да запазят поне малко стандарта им на живот.
Според закона за всяко разпореждане с недвижим имот или влог на непълнолетно дете родителите трябва задължително да минат през районния съд. За целта се подава молба, в която се обяснява и аргументира за какво е необходима съответната сделка или сума. Цялата съдебна машина се задвижва дори и ако се теглят 50 лв., за да се купят тетрадки на детето. Съдът обикновено напълно формално разрешава това, без да търси допълнителни аргументи и доказателства. Според законодателя така се осигурява защита за децата от лоши родители, които биха могли да пропилеят имуществото им. Така на практика като злонамерени се смятат всички родители, независимо как се грижат за децата си.
Законът води и до финансов абсурд. Според тарифата за държавните такси трябва да се платят 25 лева при образуване на частно гражданско дело за получаване на съдебно разрешение за теглене от детски влог. Допълнително се събират 5 лева за удостоверението за съдебното разрешение.
Инспекторите установили, че "по значителна част от образуваните частни граждански дела от този вид исканите разрешения касаят теглене на минимални суми от 50 до 200 лева от детския влог и са свързани с недостиг на средства за покриване на основни нужди и потребности на семейството и на децата". Според тях изискването за заплащане на държавни такси в тези случаи допълнително обременява и без това тежкото икономическо състояние на хората. Задължителното заплащане на държавни такси по този вид дела вече създава неоправдано напрежение и недоволство срещу съда. То се очертава и като много сериозен социален проблем, е установила проверката в районните съдилища в Габрово, Дряново, Трявна, Пещера, Велинград, Пазарджик, София, Враца, Перник, Мездра, Козлодуй и много други райони.
Заради растящото недоволство съдиите прилагат най-различни трикове. Най-често те масово уважават молби за освобождаване от такса при искане за теглене на минимални суми от детските влогове. Законът позволява да се освобождават от съдебни такси хора, които са социално слаби, но това се доказва трудно и дълго. В някои от съдилищата вместо дела по молбите се образували преписки, по които не се събират държавни такси. За да спестят на гражданите поне разходите по превод, таксите се събирали в касата на районния съд вместо в банка. Вместо съдебно удостоверение за даденото разрешение се издавал заверен препис от определението, което се таксува по-малко от пет лева. В Районния съд-Асеновград не събирали държавна такса за образуване на дело, а вземали само такса за удостоверението, тъй като са масови случаите, при които исканото разрешение е за теглене на суми в размер от 50 до 100 лева.
Инспекторатът предлага спешни промени на чл. 130, ал. 3 в Семейния кодекс, който предвижда разрешение от съда за разпореждане с влогове на деца. Идеята е там да се запише или минимален размер на сумата, за чието теглене се изисква разрешение, или позволението до определен праг да се дава от Дирекция "Социално подпомагане", а не от районния съд. Юристи обаче предупреждават, че прехвърлянето на това правомощие върху социалното подпомагане може да задълбочи проблема, тъй като ще създаде предпоставки за корупция - при имотни сделки например. Според друга идея може да се позволи на родителите да се разпореждат с имуществото - недвижими имоти и влогове, които самите те са предоставили в полза на непълнолетните си деца. Може да се разреши на родителите дори свободно да се разпореждат с цялото имущество на децата, на които те са на практика и по закон законни представители, като при злоупотреби се предвидят солени административни глоби или дори санкции по Наказателния кодекс.
Пред 25 години се е случвало да теглим пари от книжките на децата. Но помня само, че се искаше присъствието на двамата родители.
Разчиташе се на съвестта. Но я имаше...
------------------------------- -----------------
Блогът на Генек