Кризата сведе човешките отношения до първична размяна на ценности. "Бартер туршия за ракия" установява в. "Стандарт", задал си въпроса как оцелява българинът. На пазарджишките тържища и в околните села пазарната икономика вече е излязла от парично-стоковите отношения и се е върнала към натуралната размяна. Просто защото хората няма къде пет лева да изкарат. Каквото сами си произведат, това слагат за продан. Ракията определено играе ролята на конвертируема валута, защото с нея може да се купи не само мезе, но и десерт. Така например, "честа практика на кооперативния пазар е хора от Мало Конаре да предлагат по половинка ракия срещу два буркана компот".
Явно бартерът има не само далечно минало, но и светло бъдеще в България, която за разлика от другите държави върви заден ход напред. Причината, разбира се, е в нейните водачи - политиците. Тяхната идеология се свежда до бартерната философия "Ти на мене - аз на тебе". Най-простодушният й изразител е лидерът на "Атака" Волен Сидеров, при когото на моменти каквото му е в главата - такова му е на устата. "24 часа" разкрива офертата му към премиера - "Волен поиска МВР: Полага ми се след 2 г. подкрепа за ГЕРБ". Това не е "Корупция на високо равнище", както би се изразил някой брюкселоид. Волен не иска и не дава пари на ББ. Той оферира честен бартер - подкрепа срещу пост, танто за кукуригу.
МВР обича подаръци в натура, но и от кеш се не бои. "До октомври МВР вкарва даренията си в регистър", съобщава "Труд". Напук на обструкциите около прословутите дарения "вътрешното министерство ще взема средства от Евросъюза и от общините". И ще ги смята за дарения, т.е. за кьорави пари. Те били необходими, за да се усвоява "Фонд външни граници", макар че точно заради такива спомоществователства България изпусна възможността да се превърне във външна граница на ЕС (не че е голям келепир, ама Шенген се води приоритет).
|
|