Бум на заявленията за гласуване в Турция има тази година в сравнение с 2006 г., когато също се подаваха заявки за гласуване в чужбина за президентски избори. Това сочат данните, оповестени вчера от външното ни министерство. От общо 37 606 българи зад граница, заявили желанието си да гласуват, над половината са от южната ни съседка. Заявленията в Турция тази година са 23 601 - три пъти повече в сравнение с подадените на предишните президентски избори 9000 заявления. В Испания и САЩ, където има големи български общности, също има огромен интерес към вота. Там сега са подадени съответно 2799 и 2434 заявления. На предишните президентски избори заявките за разкриване на секции в Испания бяха 450, а в САЩ - малко над 800. Според Изборния кодекс за разкриване на секция в дипломатическо или консулско представителство са нужни поне 20 заявления и поне 100 за секция извън тях. Тази година законодателят въведе изискване заявленията да са подадени и подписани собственоръчно и да се пращат в ЦИК. Преди това бройката на заявките пристигаше под формата на списъци, което породи съмнения за спекулации. Организации на българите зад граница вече се оплакаха, че новите изисквания са ги затруднили в подаването на заявленията и така правото им на вот е било ограничено. В Берн например отказвали да приемат заявления, които не са подадени по точния образец, утвърден от ЦИК, макар че съдържат всички данни, изискуеми по закон.
Представителствата на България в чужбина поискаха по-рано съгласието на 78 държави за провеждането на избори за президент и вицепрезидент на тяхна територия. Заявления обаче са подадени от 57 държави. В останалите няма да бъдат разкрити секции.
Според законодателните особености част от държавите разрешават провеждането на избори само в дипломатическите и консулските представителства (Албания, Германия, Белгия, Босна и Херцеговина, Виетнам, Гърция, Етиопия, Естония, Индия, Индонезия Китай и Украйна). Други пък издават разрешения за всяко отделно искане (Литва, Сърбия, Турция, Хърватия, Швейцария). Поради по-големия брой подадени заявления в Монреал, Канада, допълнително се иска разрешение за провеждане на избори там. Продължават усилията на дипломатите ни и за получаване на разрешение за гласуване извън дипломатическите и консулските представителства в Сърбия. До 3 октомври ЦИК трябва да реши на база подадените заявления в чужбина колко секции ще образува. През 2006 г. е имало разкрити 144 секции зад граница, а през 2001-ва - малко над 120.
Интересно - за кого ще гласуват под строй?
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек