:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,342
Активни 770
Страници 1,245
За един ден 1,302,066

Над 70% от 15-годишните у нас четат за удоволствие

За 9 години делът на деветокласниците, които се развличат с книги, се увеличава, макар и незначително
Българските ученици разбиват мита, че не четат - над 70% от 15-годишните у нас четат за удоволствие и забавление, сочат данните на междинен доклад от PISA 2009. Най-мащабното проучване за четивната грамотност и знанията по математика и природни науки се провежда от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в над 60 държави в целия свят.



Резултатите показват, че делът на деветокласниците у нас, които четат за удоволствие, е по-висок спрямо средния за държавите от ОИСР - 63%. Със сходни на българските са данните в Тринидад и Тобаго, Панама и Литва. Зад България остават държави като Финландия, чиито ученици имат далеч по-добри резултати на тестовете, както и САЩ, Япония, Швейцария, Люксембург. В Австрия и Лихтенщайн повече от половината от учениците изобщо не четат за удоволствие. В тази група влизат и Холандия, Белгия, Чехия, Ирландия, Германия, Словакия, Норвегия и Аржентина. Обратното - повече от 90% от 15-годишните в Казахстан, Албания и Тайланд четат за забавление и удоволствие.

15-годишните ученици са по-малко ентусиазирани да четат за удоволствие в сравнение с връстниците си, участвали в проучването през 2000 г. Средно за държавите от ОИСР делът на подрастващите, които четат за удоволствие, намалява с 5% за периода от 2000 до 2009 г. - от 69 на 64%. Изненадващо България попада в графата на държавите, в които делът на четящите ученици се увеличава с няколко процентни пункта за периода от 2000 до 2009 г. В тази група влизат и Канада, Гърция, Япония, Тайланд и Хонконг-Китай.

Учениците с висок социално-икономически статус и момичетата четат повече за развлечение в сравнение с момчетата и бедните ученици. Например средно за държавите от ОИСР делът на 15-годишните, които четат за удоволствие всеки ден, е 72%, докато при учениците с ограничени възможности процентът едва надхвърля 50. Данните показват още, че във всички държави с изключение на Корея момичетата четат повече. В някои държави разликата между момичетата и момчетата е 20%, а в страни като Канада, Чехия, Естония, Финландия, Германия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Словения, Латвия, Литва и Уругвай е 25 процентни пункта.

PISA изследва и връзката между времето за четене на ден и резултатите от четивната грамотност. Например учениците, които изобщо не четат, постигат 460 т., което е под средния резултат за PISA. Около 30% от 15-годишните в страните от ОИСР четат дневно по половин час или дори по-малко и техният резултат е 504 т., което е съпоставимо със средния резултат за държавите от PISA (493 т.). По-добри резултати - 527 т., постигат учениците, които четат между половин и 1 час дневно. Техният дял е 17%. Връстниците им, които докладват, че четат повече - между 1 и 2 часа на ден (те са около 11%), както и усърдните четци имат резултат от около 530 т. Следва да се отбележи, че делът на 15-годишните, които четат по 2 или повече часа дневно, е по-малко от 5% средно за държавите от ОИСР. Гърция е единствената държава, в която повече от 10% от учениците четат за удоволствие за повече от два часа на ден. Все пак в доклада се посочва, че в някои държави времето за учебни занятия и извънкласни занимания не достига за четене. Интересна е и друга подробност - България е една от държавите, в които пропастта в резултата на учениците, които четат между половин и един час дневно, и тези, които четат по 30 минути или по-малко, е повече от 30 т. В тази група влизат още Австралия, Ирландия, Нова Зеландия, Германия, Чехия, Катар и Дубай.
25
2645
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
30 Септември 2011 19:15

-------------------
Блогът на Генек
30 Септември 2011 19:39
Квартални библиотеки и организирани към тях всякакви клубове и кръжоци трябва да има във всеки квартал. Не само за деца, но и за възрастни, като в САЩ, например. Не всички семейства, вече могат да си позволят книги. Нали за това са били и първите градски библиотеки. Връщаме се към 19-и век, но явно така трябва.
30 Септември 2011 20:08
По-добре държавата да се погрижи за ЕДНА интернет библиотека. Една интернет библиотека би излязла без пари. А цената на един компютър /особенно втора ръка ако е/ вече е цената на 10ина книги. Книгата вече е най-най-ефтиното и достъпно удоволствие и това трябва да се покаже на децата. И не е нужно децата да мъкнат тонове учебници на гърба си. Всичко това може да го има и в интернет и в домашния комп. Е, вярно че некви издатели мое се почустват преебани, ма нали затова е дръжавата /поне теоретически де/.
30 Септември 2011 20:09
Какво четат? Плейбой? Sportal.bg?
30 Септември 2011 20:10
да беха ги питали, к'во четат!
щото моя син от трети клас ми казва, че цял ден е чел . . . ама комикси
30 Септември 2011 20:30
Моите наблюдения са, че броят на много четящите никога не се е променял - някъде около 1 на 10 човека - при останалите може би има леко увеличение в последните 5-10 години. Това, което видимо е нараснало, е общата образованост, която не е само четене, а резултат от усилия по развитието на определени качества.
Има една спекулация обаче, която винаги изкривява картината, когато се говори по тази тема. В момента над 70-80% от каймака - 10% - на поколението отива да учи по белия свят. Това действително рязко сваля нивото тук след завършване на средно образование и дават повод за тържествуване на секви цървули, които още си живеят с митовете колко велико е било по време на мракобесния комунизъм.
30 Септември 2011 21:11
Естествено че четат, добри са ни децата, нема да слушат чалга, да се возят в джипове и да се стрелят по кръщовищата като бизнесмените ни...

________________________________ ____
Враждата, Велчев, не е етническа.
Враждата е КЛАСОВА!
Народът срещу вас!
30 Септември 2011 21:51
да беха ги питали, к`во четат!
щото моя син от трети клас ми казва, че цял ден е чел . . . ама комикси

Арчи, някои неща зависят от Арчи.
30 Септември 2011 22:28
Над 70% от 15-годишните у нас чатят за удоволствие
30 Септември 2011 22:42
Румене
Колеги, четенето си е четене, без значение дали ще е на хартиена книжка, киндъл или на монитор.
30 Септември 2011 22:55
Химикал,
детето си чете това, което трябва, ама почти със зор!
пойнта ми е, че всеки може да чете, ама зависи какво!!!
затова и писах, че с удоволствие чете предимно комикси
-
щото вервам некои, като млади са обичали да си четат 'война и мир', а не 'дъга'
30 Септември 2011 23:05
Аз четях книжки и на трите си деца, когато бяха малки; и сега и трите четат "за удоволствие", а и не само; изглежда, нещата отново опират до "първите 7 години".
30 Септември 2011 23:09
Толкова сайтове с безплатни книги... само мерак за четене да има: Натиснете тук
30 Септември 2011 23:29
Дай да се не лъжеме, това са повече странички на ентусиасти с по няколко книжки /ако изобщо работят/. Тук си трябва да се намеси държавата защото сме малка страна. Нормалните интернет библиотеки имат стотици хиляди книги.
01 Октомври 2011 03:17
След като "Под игото" беше обявена за най-четената и любима книга, много се съмнявам че съобщените проценти отразяват реалното състояние на нещата. Бих повярвал само, ако беше съобщена и методиката. Като не само да бъдат задавани въпросите "четеш ли?" и "по колко книги четеш?", а след като запитаният отговори че чете, да е в състояние да изброи по памет поне 15-20 заглавия на книги и то невключени в учебната програма. В такъв случай няма да се учудя ако процента на четящите за удоволствие (а не насила ), е далеч по-нисък.
01 Октомври 2011 07:03
Ми напиши на Гугъля "списък автори" и виж къде ще попаднеш....
01 Октомври 2011 08:54
Много моля! Аз чета по повече от 1 час на ден и слушам чалга! Стила музика и културата на слушащия не са ръка за ръка; така, че ако е възможно да не се обиждаме на стил музика.
01 Октомври 2011 10:44
Забравяме, че могат да се четат и боклуци, че както в музиката има боклук стилове като чалгата, така и в книгите има чалга стил. Четенето на чалга книги с нищо, ама съвсем нищо не извисява индивида спрямо този, който не чете изобщо.
Аз лично, ако видя хлапето си да чете биографията на Азис, така ще му загрея врата, че ще си помисли после да разлисти която и да е книга, без да ме пита.
Примерите за булевардна нискокачествена "литература" са безкрайни. И за жалост именно те наводняват пазара.

Прочее, да сте чели свестна българска проза напоследък? Само питам.

01 Октомври 2011 11:26
В читанката има къде 3-4к книги, това е дреболия, това е добра домашна билбиотека. За една народна интернет библиотека се иска повечко.
01 Октомври 2011 13:17
Арчи, прав си.
Мисля също, че е много важна първата книга, която се поднесе на едно дете. Преди много години една даскалица постави задачка на завършващите първи клас да прочетат през лятото "Подземно небе" на Блага Димитрова. Някои от по-старателните ученици ( и с невнимателни родители) се отвратиха от четенето, предполагам до живот. Други, цяло лято сричаха "Патиланско царство", между игрите, после "Пипи дългото чорапче" и т.н., докато стигнат един ден до "Война и мир" и др.
"Подземно небе" може да е много хубава книга, не знам. Никога не направих повторен опит да я прочета.
01 Октомври 2011 13:44
Мина времето на първоначалното натрупване на интернета и дечицата посегнаха към книжните тела. Синът сам дири и купува, а и домaшната библиотека я е опоскал отдавна. Повечко доверие имайте на децата, като ги напътиш...си вървят по правия.
01 Октомври 2011 15:23
Сигурно е параноя, но все пак се чудя.
Защо докато кротувахме, редовно ни бомбаНдираха с изследвания, че българчетата са най-тъпи в Европа, а може би и в света.
Малко се разшумяхме - българчетата станаха умни.
02 Октомври 2011 08:33
Нищо чудно, нищо ново.По време на учителската стачка беше същата история.
02 Октомври 2011 09:48
Лиза, надникни в блога ми - "Заслужава си четенето" представя книги.
------------------------------- -
Блогът на Генек
02 Октомври 2011 10:11
Varder казваш : Толкова сайтове с безплатни книги... само мерак за четене да има и даваш линк.
Отворих го и избрах на случаен принцип една библиотека - Сепфора - колекция книги. Мераците ми за четене, образано казано, изтекаха Ако видя някое дете да я чете ще го шамаросам зад врата.
Повечето от предлаганите в сайта библиотеки са или рекламни или служебни.
Според мен единствено "Читанката" заслужава адмирации . Тя е направена от ентусиасти и е предназначена за хора с увредено зрение. За жалост ентусиастите в тази област са малко и библиотека Читанка е бедничка. Какви библиотеки имат хората ... примерно руснаците Алдебаран, Либ.ру ... със стотици хиляди книги Кога ли ще дойде и нашия ред ....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД