Споразуменията само в три сектора - в земеделието, търговията и туризма, на практика ще вдигнат средно със 7% минималния осигурителен доход за 2012 г. спрямо 2011 г., изчислиха от Българската стопанска камара. "Ако хипотетично те се премахнат, то средното договорено увеличение на осигурителните прагове е 2%", твърдят от камарата. Освен това трите сектора са сред тези с най-много наети на половин работен ден, което е новият начин за пестене от осигуровки.
С тези сметки от БСК се опитват да аргументират настояването на бизнеса там, където няма споразумения, да няма и увеличение. От камарата настояват също заради различното състояние на отделните предприятия дори в един бранш за малките и средните фирми праговете да нямат задължителен, а препоръчителен характер. Синдикатите обаче държат социалният министър Тотю Младенов да изпълни задължението си според указанията за определяне на минималните прагове и да ги увеличи във всички сектори със средния ръст в договорените. Тази година ръстът от 7% средно беше договорен в 46 икономически дейности от 80.
Вчера обаче стана ясно, че на последното заседание на специалната група за определяне на праговете Българската туристическа камара оттегля подписа си под споразумението за увеличението му в туризма, където ръстът беше един от най-високите - средно 14.2%. От там се аргументират с ниската натовареност на легловата база - под 30%, увеличението на ДДС за бранша, данъците върху сградите, такса смет, цените на електроенергията и топлофикацията. Според БСК с оттеглянето на подписа на туристическата камара споразуменията стават 45. Според синдикатите не е така, тъй като групата не е била оторизирана да приеме оттегления подпис.
Все още не е ясно как ще се вдигнат праговете, тъй като социалният министър Тотю Младенов държи работодателите и синдикатите да се договорят в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
|
|