Консултативният съвет при президента, който заседава в събота заради нарастващото напрежение в страната след убийството в Катуница, на практика е станал заложник на "Атака" и затова не е взел нужните решения. Това се разбра от думите на началник кабинета на премиера Румяна Бъчварова пред Би Ти Ви. Тя обясни, че според закона за КСНС решенията се вземат с консенсус, а "Атака" е поставила ултиматуми и на практика е бойкотирала всяко съгласие.
"Тогава, когато няма консенсусно решение, няма решение. Така беше и този път. Това, което беше споделено пред медиите при излизане от съвета, бяха темите, по които е било докладвано, обсъждани са като мерки. Но общо съгласие за прилагането на тези мерки в този смисъл на решение няма", обясни Бъчварова. Според закона за КСНС обаче органът изготвя становища и предложения, но никъде няма условие за консенсус при вземане на решенията. Вероятно това е записано във вътрешните правила за работа на съвета, които не са публично достъпни.
Ултиматумът на "Атака" към КСНС бил за приемане на законодателен пакет, който връща смъртно наказание и въвежда мерки за справяне с циганската престъпност. "Всички крайни позиции, които, ако трябва да ги обобщя в един смисъл на това, което предлага "Атака", е да се направи специална политика по отношение на ромите, със специални наказания, със специални мерки, разбира се, много по-високи, а най-крайното е да се върне смъртното наказание изобщо", допълни Бъчварова. Според нея накрая след КСНС политиците разказали пред медиите само по какви теми са били информирани, а не че има решение да се работи по тях.
За липсата на сериозни решения намекна и председателят на НС Цецка Цачева. "Смисълът на Консултативния съвет за национална сигурност, свикан от президента, бе да се чуят мненията, позициите на различните институции и това стана на закритото заседание", заяви тя.
-------ПРИЗНАНИЕ
Румяна Бъчварова призна, че идеята за регистър на хората с над три висящи дела, която излезе от КСНС в събота, не е новост. "Такъв регистър вече има. По него се работи от сравнително достатъчно време", обясни Бъчварова. Всъщност, още когато дойде на власт ГЕРБ и нападна съда, че пуска бандити, МВР започна акции за установяване на кримиконтингента, чиято цел бе да се види кой какви висящи дела има и къде е - в затвора или на свобода. Бъчварова допълни, че на съвета е докладвано за данъчна проверка на 12 физически лица от семейството на Кирил Рашков и той самият, както и 8 юридически лица, които са свързани с него. Провеждали им се и предварителни обезпечителни мерки. През 2008 г. също е имало подобни мерки заради неплатените местни данъци и дори са иззети 4 автомобила.