България за пореден път стана печален шампион в европейските статистики - този път по отношение на кредитите за бизнеса. У нас заемите се оказват най-недостъпни в целия ЕС - рекордните 36% от малките и средните предприятия получават отказ. Това показва изследване на Евростат, проведено в 20 от 27-те държави членки.
За сравнение в следващите страни в класацията процентът на отрязаните от финансиране е около 26%. А в отличниците Полша, Франция, Кипър по-малко от 5% от заявките на дребни и средните фирми са били отхвърлени от банки, лизингови компании или др. кредитори.
България е и с най-висок ръст на отказите. При това скокът е безпрецедентен - през предкризисната 2007 г. само в 3% от случаите фирмите са получавали "не" за искания заем, а през 2010 г. всеки трети кандидат е бил отрязан от финансиране. Друг любопитен факт в проучването е, че през 2007 г. достъпът до кредити за българските предприятия е бил също толкова лесен, колкото за германските, британските и испанските. Тогава у нас 87% са получили изцяло желаното финансиране, близо 10% от заявките са били частично удовлетворени, а 3% - отхвърлени. През миналата година положението у нас вече е драматично променено - отказите са скочили на 35.5%, 22% са отчасти удовлетворени и само 42.5% от кандидатите са получили това, което са поискали.
"Сега" потърси обяснение на феномена от български банкери, но данните, огласени вчера от Евростат, ги свариха неподготвени и те казаха, че трябва да се запознаят с изследването, за да го коментират. Авторите на изследването правят общия извод, че кризата е направила банките в целия ЕС по-предпазливи в кредитирането и затова има отчетлив ръст на отказите. Финансовата несигурност и икономическата нестабилност в еврозоната също оказват негативно влияние.
Според анализатора на "Индъстри Уоч" Георги Стоев и у нас банките са станали по-консервативни. По думите му сега изискванията им към бизнеса за гаранциите, обезпеченията, собственото финансиране и т.н. са доста завишени в сравнение с предишни години. "Ако имаш бизнес и си решил да построиш хотел с кредит, с който да обезпечиш 90% от него, може да се окаже, че банката отпуска само 40% и това да е проблем", обясни Стоев. Именно съфинансирането често пъти се оказва най-голямата бариера пред по-дребните фирми. Те са и най-уязвими и застрашени от изпадане в неплатежоспособност и фалит.
"Спънките пред кредитирането на малкия и средния бизнес имат и друга страна", твърди изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него лошите и предоговорените заеми на фирмите гонят притеснителни нива. Само преди дни БНБ отчете още по-критична ситуация при дълговете на предприятията. Делът на проблемните кредити за бизнеса вече е 23%. Това означава, че почти всяко четвърто задължение на предприятие към банките е неспасяемо или със сериозни проблеми при погасяването. "Не смятам, че ситуацията ще се промени, тъй като не виждам реални стъпки за подобрение на бизнес средата", каза още Данев.
"Ако имаш бизнес и си решил да построиш хотел с кредит, с който да обезпечиш 90% от него, може да се окаже, че банката отпуска само 40% и това да е проблем", обясни Стоев.
Ха, доброутро! Ами свършиха парите, които българските банки даваха за покритие не само на 90% ами на 190% от стойноста на проекта.Не е за вярване, но май наистина натрупаните красни парички най сетне се усвоиха.Бая зор беше_двайсет години усилия