:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,457
Активни 608
Страници 12,360
За един ден 1,302,066

Българските фирми най-трудно взимат кредити в ЕС

36% от малките и средните фирми получават отказ за финансиране, отчете Евростат
България за пореден път стана печален шампион в европейските статистики - този път по отношение на кредитите за бизнеса. У нас заемите се оказват най-недостъпни в целия ЕС - рекордните 36% от малките и средните предприятия получават отказ. Това показва изследване на Евростат, проведено в 20 от 27-те държави членки.



За сравнение в следващите страни в класацията процентът на отрязаните от финансиране е около 26%. А в отличниците Полша, Франция, Кипър по-малко от 5% от заявките на дребни и средните фирми са били отхвърлени от банки, лизингови компании или др. кредитори.

България е и с най-висок ръст на отказите. При това скокът е безпрецедентен - през предкризисната 2007 г. само в 3% от случаите фирмите са получавали "не" за искания заем, а през 2010 г. всеки трети кандидат е бил отрязан от финансиране. Друг любопитен факт в проучването е, че през 2007 г. достъпът до кредити за българските предприятия е бил също толкова лесен, колкото за германските, британските и испанските. Тогава у нас 87% са получили изцяло желаното финансиране, близо 10% от заявките са били частично удовлетворени, а 3% - отхвърлени. През миналата година положението у нас вече е драматично променено - отказите са скочили на 35.5%, 22% са отчасти удовлетворени и само 42.5% от кандидатите са получили това, което са поискали.

"Сега" потърси обяснение на феномена от български банкери, но данните, огласени вчера от Евростат, ги свариха неподготвени и те казаха, че трябва да се запознаят с изследването, за да го коментират. Авторите на изследването правят общия извод, че кризата е направила банките в целия ЕС по-предпазливи в кредитирането и затова има отчетлив ръст на отказите. Финансовата несигурност и икономическата нестабилност в еврозоната също оказват негативно влияние.

Според анализатора на "Индъстри Уоч" Георги Стоев и у нас банките са станали по-консервативни. По думите му сега изискванията им към бизнеса за гаранциите, обезпеченията, собственото финансиране и т.н. са доста завишени в сравнение с предишни години. "Ако имаш бизнес и си решил да построиш хотел с кредит, с който да обезпечиш 90% от него, може да се окаже, че банката отпуска само 40% и това да е проблем", обясни Стоев. Именно съфинансирането често пъти се оказва най-голямата бариера пред по-дребните фирми. Те са и най-уязвими и застрашени от изпадане в неплатежоспособност и фалит.

"Спънките пред кредитирането на малкия и средния бизнес имат и друга страна", твърди изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него лошите и предоговорените заеми на фирмите гонят притеснителни нива. Само преди дни БНБ отчете още по-критична ситуация при дълговете на предприятията. Делът на проблемните кредити за бизнеса вече е 23%. Това означава, че почти всяко четвърто задължение на предприятие към банките е неспасяемо или със сериозни проблеми при погасяването. "Не смятам, че ситуацията ще се промени, тъй като не виждам реални стъпки за подобрение на бизнес средата", каза още Данев.
1
1861
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
04 Октомври 2011 04:47
"Ако имаш бизнес и си решил да построиш хотел с кредит, с който да обезпечиш 90% от него, може да се окаже, че банката отпуска само 40% и това да е проблем", обясни Стоев.

Ха, доброутро! Ами свършиха парите, които българските банки даваха за покритие не само на 90% ами на 190% от стойноста на проекта.Не е за вярване, но май наистина натрупаните красни парички най сетне се усвоиха.Бая зор беше_двайсет години усилия
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД