Тежка верижна катастрофа стана вчера на кръстовището на бул. "България" и "Витоша" в столицата. Часове наред полицията се опитваше да извади заклещените тела в смазаните коли. |
В момента с фиш се плащат глобите до 50 лева и за тях не се отнемат контролни точки. Ако санкцията не бъде платена до две седмици, автоматично тя се превръща в акт.
Целта е да бъде премахната бюрокрацията и разкарването на водачите, наказани с акт, обясни вчера началникът на отдел "Пътна полиция" главен инспектор Антон Антонов.
Ако предложението стане факт, шофьорите ще получават фиша на място, след което ще има една или две седмици, през които ще могат да си го платят по банков път. Водачите няма да се разкарват до КАТ, за да си получат наказателното постановление, което в повечето случаи не е готово за месец и се налага презаверяване на съставения акт.
Ако водачът пък има претенции и не е съгласен с наложената му глоба, може да се откаже от фиша и катаджията ще му напише акт, който може да бъде обжалван в законовия срок, казват от полицията.
Необходимо е да се напише изцяло нов Закон за движение по пътищата, смята шефът на КАТ-София Богдан Милчев. Според него сега действащият закон в продължение на 20 години отглежда безобразни нарушители и не обслужва интересите на обществото.
Като пример той даде ситуация, в която тролейбусен шофьор бута и убива дете на пешеходна пътека. На следващия ден този шофьор продължава да кара тролея и да вози хора, тъй като от КАТ нямат право да му вземат книжката.
Милчев отбеляза, че има по-малко пострадали пешеходци спрямо миналата година. "Само за последните три месеца - юни, юли и август - имаме 131 бутнати пешеходци. Те са с 11 по-малко от същия период за 2010 г. Но въпреки това успехът ще дойде тогава, когато нямаме нито един бутнат пешеходец", заяви Милчев.
В първия открит урок в 4Г клас на 38 ОУ "Васил Априлов" шефът на КАТ припомни на децата как да пресичат на път за училище - само на пешеходна пътека и с вдигната ръка. "Така е сигурно, че шофьорите ще ви видят и ще спрат. Ще се предпазите вие сами, ще ви пазят и автомобилистите".
Специални кабинети по пътна безопасност, интерактивни площадки в редица столични училища и детски градини, осветени пешеходни пътеки - това са част от идеите на Столичната община за безопасността на децата, обяви зам.-кметът по транспорта Любомир Христов.