Дълговата криза, която е обхванала държавите от еврозоната, заплашва и световната икономика, предупреждава британският в. "Обзървър". Задълбочаващият се проблем ще бъде основна тема на срещата на финансовите министри на страните от Г-20, които се събират през уикенда в Париж. Решенията ще бъдат важни не само за Европа, но и за целия свят, коментира в. "Обзървър". Гърция е на ръба на фалита, а рейтингът на Испания и Италия бе понижен от международната рейтингова агенция "Мудис" в петък. Финансови експерти се опасяват, че съвсем скоро дълговата криза ще излезе извън пределите на еврозоната, което сериозно ще намали възможности за противодействие.
Междувременно представители на МВФ, Европейската централна банка и ЕК предупредиха Гърция, че спасителната финансова помощ може да бъде прекратена, тъй като правителството в Атина не предприема достатъчно мерки за бюджетни икономии. "Очевидно е, че програмата за подпомагане няма да бъде продължена, ако Атина не предприеме много по-строги структурни преобразувания от онези, които видяхме досега", казва шефът на мисията на МВФ Матиас Томсен в интервю за германския в. "Велт ам Зонтаг". Според представителя на ЕК Матиас Морс в Гърция отсъстват необходимите структури за прилагане на приеманите от властите закони, насочени към съкращаване на бюджетната задлъжнялост.
Гръцкият представител в МВФ Панайотис Румелиотис пък заяви в интервю за в. "Имерисия", че страната има нужда от много по-големи заеми от предвидените на този етап поради задаващата се рецесия. В края на юли т.г. европейските лидери одобриха втори спасителен план за Гърция на стойност 109 млрд. евро. Според Румелиотис Атина ще се нуждае от "много по-голямо финансиране за попълване на дупките". Според него това може да стане или чрез увеличаване на заема от 109 млрд. евро, или чрез преструктуриране на частния дълг. Румелиотис твърди, че МВФ подкрепя втората възможност.
ДОГОВОРКИ
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози се събраха в Берлин на извънредна среща късно вчера, за да обсъдят спасяването на еврозоната, предадоха агенциите. Очакваше се лидерите да преодолеят различията си дали за спасяването на банките да се използва общият Европейски фонд за финансова стабилност, както настоява Саркози, или държавите членки на еврозоната да отделят собствени средства за подпомагане на финансовия сектор, за което се обявява Ангела Меркел.