Законността на десетки държавни такси за извършване на стопанска дейност ще се окаже под въпрос от 1 януари 2012 г. От тази дата всички такси, събирани от бизнеса за лицензи, разрешения, извършване на дейност, трябва да се определят по нова методика, която да гарантира, че сумите не надвишават разходите по предоставяне на услугата. Държавните институции обаче няма да успеят да приложат методиката навреме. Няма да е факт и обещаната забрана приходите от такси да не се харчат за бонуси на чиновниците, показа проверка на "Сега".
Изготвянето на обща методика за определяне на таксите за стопанска дейност бе заложено в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Според закона таксите следва да се определят по методиката от 1 януари, така че размерът им да не надхвърля материалните и административни разходи за осигуряване и контрол на услугата. В преходните разпоредби депутатите са дали срок от 6 месеца на правителството (б.р. - до 20 ноември) да гласува новите правила. Документът се работи от финансовото и икономическото министерство и все още не е готов, но от екипа на Трайчо Трайков увериха, че 6-месечният срок ще бъде спазен.
Дори това да се случи, институциите няма да имат техническото време да приложат новата методика. Доказването на размера на таксите е свързано с тежки счетоводни справки, а новите правила вероятно ще доведат до намаляване на много тарифи. Всяка промяна в тарифите следва да се гласува в Министерския съвет, което също изисква техническо време. Отделно от това приходите от такси се залагат и в проектобюджета, който вече следва да е готов в суров вариант. Че по-справедливите такси за стопанска дейност няма да бъдат въведени до 1 януари, призна икономическото министерство. Но оттам твърдят, че нищо в закона не ги задължава таксите да са ревизирани в този срок.
"Нито една разпоредба на закона не предвижда новите такси да влязат в сила от януари 2012 г. Оттогава следва да започне да тече срокът за изготвяне и приемане на новите тарифи. В постановление на Министерския съвет, с което ще се приеме методиката, ще се разпишат сроковете за изготвяне и приемане на новите тарифи", твърдят от МИЕТ. Точно обратното заяви през февруари при гласуване на промените в МС министър Трайчо Трайков. При представянето на текстовете в кабинета Трайков обясни, че администрацията не трябва да прави печалба на гърба на бизнеса, а пред репортери допълни, че всичките институции трябва да ревизират тарифите си до 2012 г. И според юристи законът е еднозначен относно сроковете за ревизиране на тарифите, а нарушаването му може да бъде повод те да бъдат атакувани по съдебен път.
Проверка на "Сега" показа, че проблемът касае десетки такси. В списъка попадат всички лицензионни и разрешителни такси за извършване на бизнес, както и такси за отделни бизнес действия. Според регистъра на административните услуги, който поддържа и актуална база данни за регулаторните режими, тук попадат таксите за търговия с алкохол и тютюневи изделия, събирани от общините, лицензите за автобусни и товарни превози, за туроператорска дейност, режимите за категоризиране на заведения, разрешителните в областта на производството и търговията с лекарства, таксите за лицензи в областта на енергетиката, на съобщенията, на конкуренцията, на хазарта и т.н. Някои от тези такси възлизат на десетки хиляди левове, а бизнесът от години твърди, че административната тежест в България е прекомерна.
Същото бе заключението и в доклада за реформиране на режима на държавните такси у нас на Световната банка от юни 2009 г. От банката посочиха като причини за това липсата на адекватна правна рамка, липсата на проследяване дали институциите я спазват, липсата на прозрачност как се определят таксите и за какво се харчат, въвеждането на неправилни стимули като заделянето на приходи от такси за бонуси на чиновниците. Анализът на СБ цитира и данни на вече закритото министерство на администрацията, че между 2005 и 2008 г. процентното нарастване на държавните такси е 60%. Само общинските такси например са нараснали от 344.6 млн. през 2005 на 675.3 млн. по отчета за 2010 година, като увеличението се дължи както на нарастване на съществуващи такси, така и на въвеждане на нови. Заради високите такси държавни комисии като КРС, ДКЕВР, Агенцията за ядрено регулиране са сред малкото институции с повече приходи от разходи.
Заради юридически пропуск няма да се случи и включената в закона забрана част от приходите от такси да се разпределят за бонуси на чиновниците. Парламентът гласува този текст, но не промени редица други закони, които позволяват подобна практика.
Н**рана държава, която демонстира наглостта да не се спазват законите а селси тариклъци за заобикалянето им.
===
" За кучета и котки може, за прасета не може"
Редактирано от - sybil на 10/10/2011 г/ 10:03:40