:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,723
Активни 409
Страници 8,626
За един ден 1,302,066

Едва 1/3 от българите работят според образованието си

38% са свръхквалифицирани за позицията си, 30% пък нямат нужните знания
Едва 30% от работещите в България са на позиции, които отговарят на тяхното образование, компетенции и умения. Това показва проучване на БСК сред 1500 фирми, направено в рамките на проекта им за изграждане на система за компетенциите на работното място, финансирана с европари. Тези хора са най-добрите служители, тъй като хем се справят с работата си, хем има накъде да се развиват.

Още толкова от работната сила у нас няма подходящо образование, нужния образователен ценз или пък компетенции за работното си място. Ако работодателите разчитат тези хора да им работят достатъчно и качествено, ще трябва да влагат много повече средства за квалификация и обучение.

Най-често обаче - при 38%, хората са на позиция, за която са свръхквалифицирани. Това е делът на работещите, които са прекалено образовани или притежават по-големи умения и компетенции от изискванията на работодателите. Тези служители обаче също не са добър вариант за мениджърите, тъй като те са недоволни от реализацията си, от заплащането и не са мотивирани да работят добре, твърдят експерти. "Проблемът е, че няма план как да се използват тези допълнителни квалификации и умения на хората как да се развиват те", обясни Томчо Томов, ръководител на центъра за оценка на компетенциите към БСК.

От проучването става ясно, че вече действащ модел за оценка на компетенциите има в 36.4% от участвалите в проучването организации и в 17% предстои да се разработи. Само в 5.7% от фирмите не се предвижда въвеждането на такъв в следващите 1-2 години. На фона на постоянните критики за слабия капацитет на чиновниците се оказва, че в структурите на държавната администрация подобен модел е най-разпространен - той е внедрен в 50% от учрежденията. Следват финансовите услуги с 47.37% и енергетиката с 40 на сто. В повечето случаи обаче фирмите използват готови системи на компаниите майки, които често нямат голям ефект, тъй като не са пригодени за родната действителност.

НАДЕЖДИ

Центърът за оценка на компетенциите до края на годината трябва да разработи 140 професионални стандарта в седем икономически сектора, а до края на проекта стандартите трябва да станат 400 в 20 сектора. Ще бъдат отделени и 20 ключови позиции, на които всяка фирма разчита за развитието си. За тях компетенциите ще бъдат разписани по-подробно. Идеята е за всяко място във всяка фирма от даден бранш да се знае какво образование трябва да има човекът, какво да може да прави и какви комуникативни умения да притежава.
21
2750
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
12 Октомври 2011 21:01
Проблемът е, че няма план как да се използват тези допълнителни квалификации и умения на хората как да се развиват те
Сиреч бизнесменът е тъп галош - купил стока "работна сила" и не знае как да я използва. Дори нещо повече, похабявая безотговорно.
12 Октомври 2011 21:14
ааа, в днешно време нали било лукс, абе каприз направо, да искаш да работиш според специалността си...
12 Октомври 2011 21:30
Виц, по повод "кадруването" в територията:
Помолила една мутра друга мутра да вземе синчето му (таман завършило средно) на бач. Оня отговорил:
- Нерма проблем, брато, веднага го уреждам нещо шеф по PR-а, секрекарка, кола, ГеСеМЕ, заплата 5 бона, всичко точ!
-А-а-а-а - възразил първия - ама не ща така изведнъж наготово, искам да почне като другите без връзки - от най-ниската позиция, с 250 кинта заплата, без привилегии, без осигуровки, сбръч и бач от сутрин до вечер...
- Е-е-е-е-е, брато ти па много искаш - то хората по 5-6 години висшо завършват, за да стигнат до там, ей!
12 Октомври 2011 23:49
работодатели-наглеци искат да премахнат от Кодекса на труда и ЗНЗ понятие подходяща работа. Няма да стане -РБ е социална държава.
12 Октомври 2011 23:54
Дааа.
А вчера някакъв министър разправяше, че до 2020 40% трябвало да завършват висше.... ТОЙ се чудеше, че студентите отивали в чужбина и предлагаше да им се въведат наказателни плащания..... ако не искат да станат овчари, де.
Пък родната "индустрия" нямала план.....
Е, не е новина. Аз лично се сблъсках с проблема на свръхквалификацията през 1998. От 2000 съм в чужбина.
13 Октомври 2011 00:55
предлагаше да им се въведат наказателни плащания..... ако не искат да станат овчари


Не само да бъдат въведени наказателни плащания, но и да бъдат заставени да заучат песента:


Когато бях овчарче
и овците пасях,
бях много благодарен,
макар и сиромах
13 Октомври 2011 01:08
.

4. (изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) "Подходяща работа" е работата, която съответства на образованието, квалификацията и здравословното състояние на лицето, ако тя се намира в същото населено място или до 30 км извън него, при условие че има подходящ обществен транспорт, за период до 18 месеца от датата на регистрация на лицето в дирекция "Бюро по труда". След този период "подходяща работа" е тази, която съответства на здравословното състояние на лицето, ако тя се намира в същото населено място или до 30 км извън него, при условие че има подходящ обществен транспорт.

13 Октомври 2011 02:48
На свободния капиталистически пазар всяка стока струва толкова за колкото би могла да се продаде. Себестойността няма никакво значение. Това важи и за стоката работна сила. Единственото от което се интересува бизнеса е тая стока осигурява примчето.
13 Октомври 2011 07:44
Дааа, на един софийски пазар през 90-те г. чух как двама инженери се обясняваха какво казал Борман на Хитлер през четиридесет и някоя си година, докато разтоварваха щайги с домати.
Само не зная дали се водят "свръхквалифицирани" за продавачи на зарзават на сергия
13 Октомври 2011 08:04
Има и фирми, в които всички служители без ръководния персонал са свръхквалифицирани. Вече 10 г. се сблъсквам с такива (досега 3 на брой). Явно е доста често срещано явление. Това е заради комплекс на бизнеса. А пък персонала става за всякакъв тип "бизнес" в България.
13 Октомври 2011 08:08

Аде бе,
Ми то топлата вода е открита отдавна!! Голема новина, нема що. У таз територия няма човек, който да не го знае това. Докато тук се шири шуро-баджанащината, такива статии са безмислени.
13 Октомври 2011 09:26
Тъжна картинка! Родните дебеловрати бизнесмени успяха да пратят 4 на всеки десет човека да работят много под квалификацията им, т.е. изобщо не знаят как да ги използват ефективно. Същите тези дебеловрати бизнесмени с мизерните си заплати не магат да си намерят хора, коиято да им робуват и едно, че трима на всеки десет не са квалифицирани за това, което работят, то и онези 4 от 10 свръхквалифицирани са отишли да работят друго точно заради малко по-малко мизерното заплащане.
Напред към светлото бъдеще с дебеловратата демокрация и дебеловратата пазарна икономика в България!
13 Октомври 2011 10:47
Ако за чистене на кенефи получаваш в пъти повече отколкото да си глаДен счетоводител - то избираш по-доброто за себе си.
Защото трябва да оцелееш и да нахраниш детето си.
13 Октомври 2011 10:54
Когато имаше планово стопаство, работеха едни големи заводи, а ВУЗовете произвеждаха съответните специалисти съобразно нуждите на производството. Сега заводи няма, тук-там се мъдри някое цехче, оборудвано с някоя машинка втора употреба от ЕС, инженерите от големите заводи още не са достигнали възрастта за пенсия, а ВУЗовете се множат, приемат куцо и сакато, че им се плаща на бройки. Те така. Статистика.
13 Октомври 2011 11:26
И к'во ся? Фирмаджията няма да си назначи жената за "Главен касиер" любовницата за секретарка или "търговска директорка"/"мениджър продажби" за да може да пътуват заедно, сина си за "отговорник за охраната"(или подобна длъжност да се мота във фирмата да гледа кой какво прави) а снаха си за "Административен директор"? Айде бе... Или някой имащ магазин/склад/заведение няма да си назначи управителка с консумация да отговаря за "обекта" докато него го няма??? Ако трябва и дипломи ще им купи. Ама компетенцията не идва с дипломата, а с опита и знанията... Да тя е "необходимо условие", но не е определящо за компетенцията...
13 Октомври 2011 11:52
Най-често обаче - при 38%, хората са на позиция, за която са свръхквалифицирани.

Това значи, че образованието ни си е добро, бизнесът куца.
Щото бизнесът не може да дръпне нагоре над бетона по морето, че да създаде работни места за училите.
Сменете бизнесмените, вместо да отваряте ПУЦове за образованите.
Бизнесмените се сменят лесно - просто им спираш хранилката.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
13 Октомври 2011 11:59
Леле, колко сълзи и сополи тук. Пък някой като каже, че образованието трябва да е съобразено с нуждите на бизнеса, пак на нож. Е не може хем така, хем иначе.
13 Октомври 2011 14:04
Не мое да бъде, аз мислех че всеки в БГ бачка това за което е учил :о)
13 Октомври 2011 14:24
И тая статя я предайте лично на гусин Ламбо Данилов, който жали българите, които работят в странство като сервитьори.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
13 Октомври 2011 18:26
Кво ривете, бе!
В България има КАПИТАЛИЗЪМ! Т.е. пазара диктува положението.
Какво се е загрижил бизнеса, че 70% от вишистите не работят по специалността си? Да си гледа бизнеса, че докато гледа в другата копаня ще му отнесат неговата.
Който каквото иска това ще завършва, който като какъвто иска такъв ще работи!
Това не е тема на деня!
13 Октомври 2011 19:25
---Едва 1/3 от българите работят според образованието си----
Точна статистика.
Точно толкова са преценили правилно способностите си за дадена работа , преценили са правилно пазара и са си намерили мястото.Останалите не са преценили правилно.Учили са за да имат образование.Икономисти в изобилие, прависти в изобилие, ....
Парите дадени от държавата за останалите 2/3 са наливане на каца без дъно..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД