Македония е първата страна, която оспори доклад на ЕК за напредъка, писа скопският "Утрински весник", цитиран от БГНЕС.
Премиерът Никола Груевски разкритикува еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че тенденциозно е отправил критики за Македония, тъй като по този начин искал да упражни натиск за решаване на спора за името.
Според Груевски тенденциозни били забележките за съдебната система, борбата с корупцията, държавната администрацията и свободата на медиите. В същото време македонският президент Георге Иванов изпрати протестно писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, в което изразява недоволството си от изоставянето на думата "македонски" в доклада на Комисията за напредъка на Македония. В писмото си Иванов посочва за селективно прилагане на препоръките на ООН чрез изоставяне на думата "македонски".
"Сигурен съм, че Ви е ясно, че тази практика дълбоко обижда македонските граждани заради начина на определяне на езика и етническата принадлежност, които са въпроси, касаещи основните човешки права и достойнство. Тази практика не помага в намирането на взаимно приемливо решение за наложения спор с Гърция, който блокира евроатлантическата интеграция на Македония", посочва Иванов.
С изтриването на думата "македонски" от доклада ЕК признава, че в спора за Гърция не става дума само за името, а и за идентичността и езика, писа скопският в."Вечер". "Това означава, че ЕК не уважава ООН, където езикът е записан като македонски, и се намесва в спора на страната на Гърция", коментира изданието. Еврокомисарят Щефан Фюле е заявил, че не става дума за грешка, а за установена практика.
БЛОКАДА
През следващите 10 дни границата между Македония и Гърция на трите пункта - "Меджитлия", "Богородица" и "Стар Дойран", ще може да се минава само пеша. Причина за това е стачката на гръцките митничари. Македония трябва да иска обезщетение от ЕС за все по-честото затваряне на границата от страна на Гърция заради стачки, писа по този повод македонският вестник "Вест". Македонските компании търпят огромни загуби за това, а Скопие досега не е поискало обезщетение от ЕС. Македонският транспорт към Гърция тази година е бил блокиран общо 30 дни.