:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,224
Активни 426
Страници 5,789
За един ден 1,302,066

Скопие се обиди и нападна Брюксел

Македонският премиер уличи еврокомисаря по разширяването в натиск за решаване на спора с името на републиката
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Шефката на генерална дирекция "Разширяване" в ЕК Александра Кас Гранье (вляво) връчи в сряда на македонския премиер Никола Груевски препоръките на комисията към Скопие. Груевски смята, че Брюксел тенденциозно критикува Македония и иска така да упражни натиск за решаване на спора за името на страната.
Македония е първата страна, която оспори доклад на ЕК за напредъка, писа скопският "Утрински весник", цитиран от БГНЕС.

Премиерът Никола Груевски разкритикува еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че тенденциозно е отправил критики за Македония, тъй като по този начин искал да упражни натиск за решаване на спора за името.

Според Груевски тенденциозни били забележките за съдебната система, борбата с корупцията, държавната администрацията и свободата на медиите. В същото време македонският президент Георге Иванов изпрати протестно писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, в което изразява недоволството си от изоставянето на думата "македонски" в доклада на Комисията за напредъка на Македония. В писмото си Иванов посочва за селективно прилагане на препоръките на ООН чрез изоставяне на думата "македонски".

"Сигурен съм, че Ви е ясно, че тази практика дълбоко обижда македонските граждани заради начина на определяне на езика и етническата принадлежност, които са въпроси, касаещи основните човешки права и достойнство. Тази практика не помага в намирането на взаимно приемливо решение за наложения спор с Гърция, който блокира евроатлантическата интеграция на Македония", посочва Иванов.

С изтриването на думата "македонски" от доклада ЕК признава, че в спора за Гърция не става дума само за името, а и за идентичността и езика, писа скопският в."Вечер". "Това означава, че ЕК не уважава ООН, където езикът е записан като македонски, и се намесва в спора на страната на Гърция", коментира изданието. Еврокомисарят Щефан Фюле е заявил, че не става дума за грешка, а за установена практика.

БЛОКАДА

През следващите 10 дни границата между Македония и Гърция на трите пункта - "Меджитлия", "Богородица" и "Стар Дойран", ще може да се минава само пеша. Причина за това е стачката на гръцките митничари. Македония трябва да иска обезщетение от ЕС за все по-честото затваряне на границата от страна на Гърция заради стачки, писа по този повод македонският вестник "Вест". Македонските компании търпят огромни загуби за това, а Скопие досега не е поискало обезщетение от ЕС. Македонският транспорт към Гърция тази година е бил блокиран общо 30 дни.
9
2789
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
14 Октомври 2011 19:35
Вардарите пак прекалиха и каквото търсят скоро, ще си го намират !
14 Октомври 2011 20:41
Оставете откачените хора от географската област Македония да пишат.Да имаме поводи да се смеем.Смехът е здраве!...Надсмиването е върху глупостта....
14 Октомври 2011 20:59
А бе макетата реагираха ли на "откритието" на Божидар Димитров, че ракията е българско изобретение?
14 Октомври 2011 22:05
Тези са банда смешни и провинциални дебили...
Вместо да се ръчкат с еврокомисията по-добре да си бронират задника, щот албанците скоро ще ги ъъъ, подкарат, да кажем.... Тогава ще си мечтаят да са част от България....или Гърция...или да се приберат на Луната, дето и тя си е тяхна.
15 Октомври 2011 02:04
***

Редактирано от - sybil на 15/10/2011 г/ 12:01:05

15 Октомври 2011 02:16
Македонците се държат така, защото много добре знаят, че каквото и да се случи, те ще влязат в ЕС в пакет заедно с Албания, а може би и Косово. Както ние влязохме заедно с Румъния. Иначе няма как да бъде осъществена трансбалканската връзка Черно море - Адриатика. Рано или късно това ще стане. И тогава глей ко става. С този им характер поведението на Полша ще бъде нищо, в сравнение с това на Македония.
15 Октомври 2011 10:43
Анастасе - докато дойде време за приемане на Македони, Косово и Албания в ЕС, същият отдавна ще е блаженопочивш.
15 Октомври 2011 11:43
Прелюбопитна е ситуацията около прекратеното преброяване в Повардарието и дебатът в скопската преса. Във форумите "македонците" стръвно нападат албанците с тезата, че бойкотират преброяването поради страх от факта, че ще се докажело, че броят им е под 20%. От което следвало суспендиране на Охридския договор от 2001 г. На което албанците им опонират, че ставащото е действие на самите управляващи в Скопие, тъй като междинните резултати показвали, че много хора са се декларирали като "бугараши".......Става интересно.
15 Октомври 2011 16:23
"Македонските компании търпят огромни загуби за това, а Скопие досега не е поискало обезщетение от ЕС. Македонският транспорт към Гърция тази година е бил блокиран общо 30 дни."

Да търгуват с България, аз не си спомням да сме им затваряли границите. И да направят една жп връзка между Скопие и Българие, като искат транспортна връзка с ЕС.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД