:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,210
Активни 433
Страници 5,775
За един ден 1,302,066

Бюрокрацията и липсата на иновации задушават икономиката

България е последна в ЕС по конкурентоспособност, но прави малко, за да се отлепи от дъното, отчете Брюксел
България е на дъното в ЕС по конкурентоспособност, но полага малко усилия да се отлепи от него, установи Европейската комисия в публикувания вчера "Доклад за европейската конкурентоспособност за 2011 г." Сравнението между 27-те държави в ЕС показва, че средната производителност на труда в сферата на промишлеността варира от почти 125% брутна добавена стойност на заето лице в Ирландия до под 20% в България.

Защо българинът работи неефективно става ясно от анализа по държави, който показва, че у нас производството е трудоемко, енергийно разточително, овехтяло и недостатъчно иновативно, притиснато от административна непохватност и бюрократизъм, задушено от недоверието на банките и като цяло управлявано лошо. Българинът е ниско платен, не е мотивиран да повишава квалификацията си и е изкушен да работи за чужди работодатели извън страната. Малките и средните предприятия получават слаба подкрепа, а главният отдушник в кризата - еврофондовете - се използва оскъдно. Затова държавата се специализира в производства с многобройна и нискоквалифицирана работна ръка (текстил, шивашка промишленост, плетива).

Освен че залага на изостанала икономика, която не се учи от европейския опит, държавата сама задушава производствената инициатива чрез излишни регулационни режими (напоследък е започнала да ги облекчава), чрез всевъзможни административни такси, чрез прилагане на тактиката на мълчаливия отказ вместо на мълчаливото одобрение, чрез слабо използване на електронното администриране и пр.

Според европейската статистика кризата е предизвикала "драматичен спад" от 35% в промишлеността, който частично е компенсиран от последвало нарастване с 8.5%. Брюксел вижда светъл лъч, защото пише в доклада си, че "кризата изглежда ускори структурните промени в България към по-модерни и базирани върху знанието индустрии и сектори". По този показател обаче страната е далеч зад другите европейски държави, защото не развива "адекватен човешки капитал". "Въпреки че разходите за изследвания и развойна дейност нарастват, те са много под средното равнище в ЕС", пише в доклада. Страната дори не използва възможностите, които й дава членството в ЕС - например Европейския фонд за регионално развитие, който "от 2 години не работи поради липса на публични процедури за набиране на проекти". В България "все още няма официално одобрена от Народното събрание национална стратегия за изследвания и развитие", учудват се евроекспертите. Всъщност такава бе приета в края на юли.

Лошо функциониращата съдебна система и неефикасната борба срещу организираната престъпност и корупцията също имат "негативно влияние върху икономическото и социалното развитие, както и в усвояването на европейски фондове". Банките не смятат еврофондовете в България за ниско рискови и отказват да отпускат кредити за съфинансиране по европроекти, защото заради корупцията и измамите постоянно има риск от спиране на еврофинансирането, посочва докладът. Проблем създава и самата администрация, която бави плащанията на фирмите за извършена работа и ги лишава от оборотни средства.

Дребните предприемачи се сблъскват с много препятствия и нямат подкрепа от институциите, посочва докладът. Така например търговските представителства на страната в чужбина "не дават винаги полезна практическа информация за компаниите, а насоките за износа са овехтели". Малките фирми са подложени на "строги кредитни условия с прекомерно високи лихви и изисквания за залози. Това им пречи да съфинансират европейски проекти по структурните фондове и така финансирането се губи", посочва Еврокомисията.
40
3622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
14 Октомври 2011 20:34
"Защо българинът работи неефективно става ясно от анализа по държави, който показва, че у нас производството е трудоемко, енергийно разточително, овехтяло и недостатъчно иновативно, притиснато от административна непохватност и бюрократизъм, задушено от недоверието на банките и като цяло управлявано лошо. "
Аланкоолу, създай нещо-с модерна технология и с добра производителност---От само дрънканици полза няма! Поне да имаше малко от малко представа....Търси Сибил!....
14 Октомври 2011 20:49
"Въпреки че разходите за изследвания и развойна дейност нарастват, те са много под средното равнище в ЕС", пише в доклада

Тия европейци нищо не разбират. Днес манрико твърдеше обратното!
14 Октомври 2011 21:23
Колежке, някакъв временен душевен смут ли ви пречи да разберете прочетеното или толкова си можете? Батко ви Манрико днес цитираше данни за държавните разходи за изследвания и само бегло спомена за частните разходи (които наистина са много по-ниски в България) да питате "националния" капитал. Например можете да се обърнете с въпроси към една от най-представителните организации на този капитал БСК или направо към председателя на БСК или опосредствано - чрез вестника на този председател и форума му.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
14 Октомври 2011 22:25
Хе хе, България е обречена да бъде без икономика.
Как си представяте вие, че някой като Станишев примерно ще се
разтича и позволи на някой друг да бъде добре. Да има работа и не
дай боже да получава по добри от същия този. елементарно бе Уотсън.
14 Октомври 2011 22:35
Holdan мили , , че и разгеле ...
14 Октомври 2011 22:39
Има хора и хора. В едно общество винаги 80 - 85 % са трудно отличими - тяхната продуктивност най-често е функция на продуктивността на останалите 10 - 15%. Но...
Ако принадлежите към мнозинството - то какво основание имате за упрек на останалите 10 - 15%?
Ако пък принадлежите към тези 10 - 15% то единствените упреци може да отправите към себе си!
За съжаление не е въпрос само на избор към коя част от обществото принадлежите...
14 Октомври 2011 22:44
... иновации в копането нема! ... иновациите са в меренето на изкопаното ...
пп... и в почването ...

Редактирано от - Старшината на 14/10/2011 г/ 22:50:17

15 Октомври 2011 01:30
"Структурата на разходите за наука се променя в положителна посока"
Натиснете тук

"Бизнесът май вече инвестира в наука
.
За първи път от пет години не държавният бюджет, а предприятията са вложили почти два пъти повече средства в развойна и научна дейност. "

Натиснете тук

Не мога да разбера какви хора сте!!! Вижте как бурно се развива нАукъта. И то под сияйните грижи на Боко. Вместо да му целунете "златна му рЪка", вие все сте недоволни. Амчи бива ли тъй! Вместо да вземите да го направите академик, а може и да го направите Нобелов лауреат, а и още по-нагоре... вие сте ревнали срещу него. Така никога БАН няма да просперира. Неблагодарници!!!!
15 Октомври 2011 01:45
И за всичко това виновен наш Бойко? Тоз не е човек-пожарникар, а Господ. Алилуя, Терзиев
15 Октомври 2011 01:49
неефикасната борба срещу организираната престъпност


Беки борбата с неорганизираната престъпност е на друг хал? Ааааа?
Същата работа, че и по-зле, щото неорганизираните не спазват разписанието от бащицата...
15 Октомври 2011 03:22
Е, нали се биехме в гърдите (и май още се бием), че ще привлечем инвеститори с евтин труд... ето сега, оказва се, че трудът ни е евтин, защото сме ниско квалифицирани, необразовани, ниско производителни и на практика няма как да привлечем средно или високо технологични производства (защото в производството е истината, алъш-вериша е вятър работа).

Основата ни е сбъркана, гаспада, още като тръгнем от възпитанието в семейството, системата на образование... от там и готовността на младежите за реализация и развитие.
15 Октомври 2011 07:54
Дънен живот - спокойствие и сигурност, липса на напрежение и състезателност, повече място /нека другите да се блъскат по върховете/.
------------------------------- --------------
Блогът на Генек
15 Октомври 2011 08:38
Май на чуждестранните инвеститори им излиза по на сметка да издърпат кадърните кадри при тях, отколкото да влачат на гръб некадърниците у нас и да разкешват околовръст?
15 Октомври 2011 10:52
М-дааа, администрацията и бюрокрацията. Справедливия български съд влиза ли в някоя от тези категории? Някой има ли си идея какво става, когато фирмата има някакви проблеми - между съдружници или пък с контрагенти? Но това разбира се по никакъв начин не се отразява на бизнес-средата
15 Октомври 2011 11:27
А банките къде забравихте?
С кредитирането на дребния бизнес е голям майтап - "Представете си бизнес-плана, и внесете 50 лв., ние ще го разгледаме и ще ви се обадим."
След два дни - "Съжаляваме, планът ви не е одобрен.", и трак телефона.
Таксата разбира се - фют!
15 Октомври 2011 11:37
Oldi ,
Не си дал поне хилядарка.
Не знаеш ли , че банковия чиновник иска десетък, кеш?

15 Октомври 2011 12:27
Скъпи Манрико, изключително съм впечатлена от идеята когато се обсъжда състоянието на науката като цяло, да се разглежда само едно "перо" на финансиране и да се правят изводи Мога да ви дам идея - следващият път да сравните например колко средства се отпускат от бюджета на РБ за образованието в България и например в Холандия. Ще бъде впечатляващо - умните холандци се оправят без нито лев от нашия бюджет!
15 Октомври 2011 15:31
ето сега, оказва се, че трудът ни е евтин, защото сме ниско квалифицирани, необразовани, ниско производителни

Не е точно така, а точно обратното - ние сме ниско квалифициране и необразовани, защото трудът ни е евтин.
Не впрягай каруцата пред коня като един истински манерку.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
15 Октомври 2011 16:14
Винаги ми е било странно как при толкова много отлично разбиращи от материята хора по форумите и кръчмите, все не се намира някой от съветниците да основе иновативно производство и да дава по няколко хиляди евро месечни заплати на събутилници или съфорумници. Друг може да основе частен фонд в който да събира пари за научни изследвания и по този начин да финансира науката. Трети може да основе дарителска фондация за увеличаване на пенсиите....Ако не можем да направим нещо или да дадем наши средства, поне знаем парите на другите как да се използват най-добре и какво тези други трябва да правят вместо нас.
15 Октомври 2011 21:27
Важното е магистрали да имаме, пък бизнеса...той, бизнеса ще се оправи.Чудя се, как бай Тодор е правил икономика без магистрали?Кажете, тез дет са работили тогава?
15 Октомври 2011 21:45
Не е нормално заинтересовани чиновници да предлагат нормативни актове и промени по тях , защото не предвиждат наказания за себе си и си създават хранилки ! Парадокса е , че държавните служители искат да регулират бизнеса , без да разбират нещо от него, защото по този начин изнудват фирмите?Държавните служители имат право да поставят изисквания само относно безопасноста , а за другото се грижи пазара , потребителя !
16 Октомври 2011 00:08
"Защо българинът работи неефективно?"
Така формулиран този въпрос е манипулативен.
Коректната формулировка е защо българинът работи в неефективни фирми?
Защо българските фирми са неефективни? Защо институционалната среда на микро и мезо ниво не стимулира ефективността и конкурентоспособността? Това съвсем не е индулгенция за отделно взетия наемен работник. Дори да бере маслини в Испания или пък да е изследовател близо до Кеймбридж пак ще е с на порядък по висока производителност и резултатност.
16 Октомври 2011 08:16
'Освен че залага на изостанала икономика, която не се учи от европейския опит, държавата сама задушава производствената инициатива чрез излишни регулационни режими (напоследък е започнала да ги облекчава), чрез всевъзможни административни такси, чрез прилагане на тактиката на мълчаливия отказ вместо на мълчаливото одобрение, чрез слабо използване на електронното администриране и пр'

Много оптимизъм в думите горе.
Държавата на нищо не залага, чиновниците залагат на 'лептата', която им се полага/неофициално/ за каквото и да е.
Докато не се промени този начин на мислене, няма да изплуваме от дъното на класацията от по-горе.
16 Октомври 2011 08:53
Батко ви Манрико днес цитираше данни за държавните разходи за изследвания и само бегло спомена за частните разходи (които наистина са много по-ниски в България) да питате "националния" капитал

Батко ви Манрико не разбира, че всякакви наукоемки производства бяха ликвидирани в България благодарение на любимия му капитализъм. След приватизацията беше ликвидирана цялата електронна приомишленост, химията, голяма част от машиностроенето и какво ли не. У нас сега се работи на "ишлеме". А за "ишлеме" наука не е нужна. Това е сега нашият "частен" капитал. Той след като си купи скъпите коли и направи скъпите къщи, повече не се интересува от модерно развитие на предприятията си. А недостатъчното финансиране на науката и образованието от предните правителства и безобразното отношение на това Правителство към науката и най-вече към БАН, където е концентриран потенциалът за иновативна дейност торпелира всеки опит за иновативност. Затова трябва да се въведе данък за развитие на науката и образованието, защото след товачастният капитал ще ги използва.

Редактирано от - Mrx++ на 16/10/2011 г/ 09:12:31

16 Октомври 2011 09:36
Mrx+, торпЕлирам? Думата вероятно идва от испанското "torpe" - (не давам превода за да не го сметнат за обида).
А май правилното е торпИлирам
16 Октомври 2011 09:40
"След приватизацията беше ликвидирана цялата електронна приомишленост"
Понеже беше нискокачествена и не можеше изобщо да се конкурира на световния пазар. При соца беше кеф - СИВ гълташе всякакви боклуци. Но когато се отвори страната за внос, "цялата електронна приомишленост" на БГ вече струваше 0.00 лева.
16 Октомври 2011 10:16
Ммм дааа,
BZM --" Кажете, тез дет са работили тогава?"
Ами икономиката се казваше СИВ.
В селското стопанство , докато беше такова се даваха жълти стотинки.Продукцията се продаваше на половин цена, в сравнение с цените на вътрешния пазар..Качествена- плодове , зеленчуци, консерви, тютюн.С тонове хвърчаха за Полша, Германия, Чехия, Русия. От Русия се купуваше например газ на половин цена за хим.заводите, руда за металургичните комбинати.. Произвеждаше се качествен хим тор , който се продаваше на половин цена по второ направление , например за Гърция за долари.. Купуваха се по второ направление, втора ръка обурудване за заводи.
Като измряха селяните дето дотираха промишлеността, Студентите , инженерите от предприятията по 4 дни в седмицата бяха на селскостопански бригади.Стигнахме до там че да внасяме картофи от Полша.
Това в общи линии беше икономиката.

Сега износителите на селскостопанска продукция хич не ги е еня да купуват технологии.
Слагат си паричките в джоба и си купуват къщи по островите по света и т.н.
16 Октомври 2011 10:31
А, за нАуката.
Имаше нАучни институти по отрасли.Едни огромни сгради по 5-6 етажа.Всеки отговаряше за по една папчица .
Купуваха се технологии втора употреба.Превеждаха се в тези институти с консултанти .Адаптираха се с по- евтини елементи и се пускаха в производство.
Ама , сега , нъц.
Не дават да се купуват технологии втора употреба, машини втора употреба.
16 Октомври 2011 10:43
Баба Ви Яга,
банално за да става дори за пропаганда. Това не означава, че Маркс++ е прав дори и 1000 пъти да повтори, че пазарната икономика е виновна. Няма прости отговори. "Не е важно какъв цвят е котката стига да лови мишки", това го е казал един китаец. Но BG не е Китай, пък и ако много добре се живееше в Китай, нямаше целия свят да е напъплен от китайци. Същото се отнася и за Индия и Русия (членове на БРИК. За бразилците не знам щото ръководството им българско - шега бе). Но проверете Финландия има 5, 5 милиона а са на първо място в ЕС по иновативност. Швеция са 9 милиона и са на второ място по иновативност (от тях един милион емигранти през последните 15 г.). Финландия има Нокия. Швеция вече няма Волво (напазаруваха го китайците). Но камионите май си ги оставиха. В абсолютна стойност една малка високотехнологична Финландска фирма харчи за научни изследвания и иновации 63 (шестесет и три) пъти повече в сравнение с една малка българска високотехнологична фирма. Щото има и такива макар и изключение от правилото. Защото сигурно Финландия е била затънтена Руска губерния, а пък Българие не е била Република в СССР.
Think better!
16 Октомври 2011 11:05
Нокия стана мултинационална компания и лидер в телекомуникациите през последните 20 г., когато ние се отучихме да произвеждаме и продаваме дори домати. Не толкова отдавна един от управителите на Мюнхенската хранителна борса ме попита "Какво става, по рано всеки ден идваха по два Тира с домати. Сега вашата площ в склада се владее от турците". Четете и мемоарите на Никита Сергеевич (трети том) - "българите са най добрите градинари в света, но на нас (става дума за руснаците) ни продават само лайна, а на германците хубавите" - става дума и за шестдесетте години на миналия век. Въпросът е защо за 20 г. се отучихме да произвеждаме и продаваме дори и такова просто нещо като доматите. И още по важно е къде ще бъдем на световната икономическа карта след 20 г.? Това вероятно е интересно за тези които сме тук, и не толкова за емигрантите. Мойте уважения.
16 Октомври 2011 11:10
Чудя се, как бай Тодор е правил икономика без магистрали?Кажете, тез дет са работили тогава?

"Работеха" по проектантски организации. Проектираха "до последния пирон" създавайки купища документация - проекти, които никога не можеха да бъдат и не бяха реализирани. Това е само пример, подобни "работни места" при 100% трудова заетост бяха масовия случай, правило, а не изключение.
С днешна дата си мисля, че тогавашната управляваща върхушка едва ли се е самозалъгвала, но по стар куманизки обичай лъготеше матриала. Както за Чернобил, когато на съсела, пръмовица и темподобните доставяха специални, чисти храни и води, а куманизки "професор" излезе по ТВ да разправя, че нема такова нещо и било ок за нашите деца да се хранят с каквото и да е, нямало било радиационно заразяване.
Бай ти тошо никаква икономика не е "правил", правешкото тарикатче дриблираше между СИВ и Москва, ама и това беше до време, по едно време стомната се строши. А и преди това не беше цвете за мирисане. Чакането ред с години за панелка или савецка "кола" (за която по едно време бензина беше под месечен лимит), безкрайни опашки и списъци за перални, хладилници или телевизори, които пък работеха в синхрон с режимите на тока и водата, бяхме заприличали на дискотека, гледани от космическата станция, откъдето полъчихме репортаж от космонавта ни, който всъщност не стигна до нея...

Та това са искащите властта днес, които попържат ГЕРБ, същата тази сган, която нищо старо не е забравила и нищо ново не е научила. Те ще ни "оправят" икономиката и ще се върнем в така лелеяната от мнозинството тук "бел епок" на куманизките инкарнации от преди и след демокрацията.

Редактирано от - kiro_xxl на 16/10/2011 г/ 11:13:56

16 Октомври 2011 11:16
Защо успешните българските високотехнологичните фирми са изключение от правилото? Защо след 20 г. "народна власт" (схващате ли иронията) правилото е хазарт и проституция?
16 Октомври 2011 11:23
---"същата тази сган, която нищо старо не е забравила и нищо ново не е научила. Те ще ни "оправят" икономиката ...."
Назначиха си капиталисти - олигарси.Искат някой друг да даде пенсии и заплати на хората , а те да ги оберат от тях за ток, вода, парно...
Плач до Бога , искали да живеят в България. Фалирайте, обирайте си крушите , търсете си други овце, дето само знаете да доите.
16 Октомври 2011 11:27
Хайде и един аполитичен въпрос? Щото се разкаля терена. През 70-те и 80-те години на миналия век физика и математика в Софийски Университет се влизаше с шестица. В Техническия (електроника и изчислителна техника) също подобна история. Сега в Софийския приемат с тройка. Тези поколения отдавна са по Канада и на други места за да произвеждат стоки и услуги с висока добавена стойност.
16 Октомври 2011 12:17
с това управление на държавата стигнахме абсолютното дъно за две години единственото положително нещо е тъпите му магистрали, които направиха с пари от Европа но българите магистрали не ядат, за болните няма пари, за образованието също..., а цените растат ли растат и ще ме плаши да не станело тука, като Гърция, ами хайде дай пенсии по 700-1000 евра, като там, дай заплати по 1000-2000 евра и ни гледай сеира
16 Октомври 2011 12:27
***

Редактирано от - sybil на 17/10/2011 г/ 13:57:19

16 Октомври 2011 17:42
С това 37 секундно видео трябва да започва всяко заседание на Министерския Съвет (което е веднъж седмично). Трябва да се пуска веднъж седмично и на всички депутати. Българските власти демонстрират последователност в липсата на съвест, воля и характер за подобряване на обстановката в страната и затова трябва постоянно да им бъде напомняно каква е тя. През годините, от време на време излиза доклад като този. Тогава властите се сепват за малко, приемат някоя и друга стратегия и правят някои по-малки или по-големи промени. След което, в следващите месеци, малко по малко отстъпват от направеното и след не много време положението е пак същото. След което следва нов доклад от вън, ново сепване и пак така. Затова на властите трябва непрекъснато да им се повтаря. Иначе, увлечени в ежедневните лобистки игри, те просто забравят за тези неща. А това половинминутно видео резюмира някои от най-важните причини защо България е най-бедната страна в ЕС и като така има смисъл да бъде повтаряно често. Всеки, който иска да окаже натиск на властите може да им изпрати адреса на това видео:

Натиснете тук

Ето някои адреси, на които може да бъде изпратено това видео:

Министър председател:
PRIMEMINISTER@GOVERNMENT.BG

Министър на финансите и вицепремиер:
PRESS-OFFICE@MINFIN.BG

Народно събрание:
priemna@parliament.bg

Президент:
press@president.bg
16 Октомври 2011 18:32
Каква изненада - стратегията на всички управници в България да повишават конкурентноспособността, като подбиват цената на труда и държат заплатите ниски, дава обратен резултат. Ти да видиш.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
16 Октомври 2011 18:40
***


Бел. на модератора: Форумът е за дискутиране на публикуваните статии, спамът е недопустим.


Редактирано от - sybil на 16/10/2011 г/ 20:39:04

18 Октомври 2011 13:16
Представете си, че произвеждате изделието "чеп" и в Германия, и в България. При това, с приблизително една и съща технология, защото за чеповете това е напълно възможно. Но ... българският производител на чепове, понеже има много ограничен пазар, произвежда 100 чепа на месец, а германският, понеже пазарът му е огромен в сравнение с българския, произвежда 10 000 чепа. Е, и идете сега да мерите призводителност и енергийна ефективност при двата вида производство. Ще излезе, че германското е 100 пъти по-ефективно от българското на единица продукция. Откъде идва това? От обемите на пазара, разбира се.


Затова никак не обичам, когато хора, които въпреки, че нищо не разбират - като авторът на горната статия - много напоително почват да говорят за неща, които никога не са им били ясни. Тези хора не могат да виждат корена на проблемите. Тях, ако ги питаш, ще ти забранят да ядеш краставици. Защо ли? Ами, защото според статистиката - 95% от хората, които са болни от рак средния пръст - са яли редовно краставици. Значи какво? Ами, значи ... не яжте краставици!


Така четат данните на статистиката "разбирачите", като горния автор. И такива изводи си правят за българската ефективност, развойна иновативност, енергийна ефективност и прочее краставичарска консумативност. Това ни е проблемът на нас тук в държавата. "Разбирачите" са ни много ялови.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД