:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,037
Активни 909
Страници 2,967
За един ден 1,302,066

ЕК ни притиска за данъка върху финансовите транзакции

Европейската комисия притиска България да промени позицията си за въвеждането на общоевропейски данък върху финансовите транзакции. Европа ще се опита да убеди правителството, че този нов източник за приходи е жизненоважен за европейския и националните бюджети и носи повече плюсове, отколкото минуси, разбра се след среща на вътрешния министър Симеон Дянков и еврокомисаря за бюджет и финансово планиране Януш Левандовски. Левандовски беше на официално посещение у нас в края на миналата седмица.

Идеята е с новия данък да бъдат облагани всички финансови транзакции между финансови институции, ако една от страните по сделката е на територията на ЕС. ЕК предлага данъкът да влезе в сила от 1 януари 2014 г., като минималната ставка върху сделките с облигации и акции е 0.1%, а тази за финансовите деривативи - 0.01%. Според прогнозите на комисията данъкът би генерирал годишен приход от около 57 млрд. евро, като част от тези пари ще остават в националните бюджети, а останалата ще постъпва в общия бюджет на съюза. Това би довело до намаляване на националните вноски в него. Данъкът се представя като справедлив заради съществуващи други облекчения за финансовия сектор и наливането на пари в него заради кризата и се подкрепя според Евробарометър от 65% от европейците. България се обяви против него с аргумента, че въвеждането му само в ЕС би застрашило конкурентните позиции на европейските финансови центрове. Такива са опасенията и на страни с големи финансови сектори като Великобритания.

"Този данък е важен ресурс и за националните бюджети, и за европейския. Той не би засегнал толкова сериозно България, която няма голям финансов сектор и е по-добро решение спрямо други алтернативи, които се предлагат", заяви след срещата с Дянков Левандовски. Данъкът не може да бъде въведен без съгласието на всички държави.
2
1293
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
16 Октомври 2011 19:19
Всяко нещо по реда си! Първо да видим какво ще стане с притискането за Шенген, пък ние - после.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
16 Октомври 2011 21:58
A имаме да се притискаме и за отваряне на трудовите пазари....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД