Докато финансовият министър Симеон Дянков обяснява как до края на месеца ще е готов проектът за държавния бюджет, все още няма споразумение за определяне на минималните осигурителни прагове в различните икономически дейности, макар че те са в основата на определяне на приходната част на хазната. Вчера имаше заседание на Комисията по доходите и жизненото равнище към Националния съвет за тристранно сътрудничество, но на нея не се реши нищо. Този път оправданието е, че проблемът трябва да се дебатира в друга комисия.
Никой от социалните партньори не отстъпва от позициите си въпреки трите седмици преговори. Синдикатите искат административно увеличение там, където не стигнаха до договорка с работодателите. Бизнесът обаче е категоричен, че в тези сектори трябва да останат сегашните нива, тъй като са закъсали в кризата. КНСБ вече предупреди, че ако не се стигне до увеличение, браншовите организации ще изтеглят подписите си от постигнатите споразумения и така няма да има увеличение за 2012 г. в повечето сектори.
Въпреки разногласията и вчера социалният министър Тотю Младенов обяви, че не иска този път административно да увеличава осигурителната тежест. Затова проблемът ще бъде дебатиран и в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Продължава да не е ясно как ще действа той, ако не се стигне до споразумение, както се очаква.
Към настоящия момент от НАП и НОИ се навиха икономическите дейности да се разбият на повече, за да може да има по-конкретно договаряне и увеличение там, където наистина има възможност. Така от 80 те станаха 85, а споразуменията от 45 се увеличиха на 50 за около 1.2 млн. наети. Средният ръст е 7%, но не е изключено да се появят нови икономически дейности, които да го свалят на 4.2%. Има и около десетина дейности с договорено замразяване на праговете.
ДЕЖА ВЮ
През 2010 г. имаше споразумения в само 30 от 77 икономически дейности. Средният ръст беше 5.6%, с които Тотю Младенов вдигна праговете и в останалите 47 дейности. Това обаче не доведе до повече приходи в НОИ, тъй като наетите намаляха с близо 300 000 за година, а по прогноза на финансовото министерство в края на годината ще бъдат събрани с около 250 млн. лв. по-малко от осигурителни вноски спрямо плана.
|
|