:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,804
Активни 360
Страници 2,678
За един ден 1,302,066

Никой не отстъпва за осигурителните прагове

Докато финансовият министър Симеон Дянков обяснява как до края на месеца ще е готов проектът за държавния бюджет, все още няма споразумение за определяне на минималните осигурителни прагове в различните икономически дейности, макар че те са в основата на определяне на приходната част на хазната. Вчера имаше заседание на Комисията по доходите и жизненото равнище към Националния съвет за тристранно сътрудничество, но на нея не се реши нищо. Този път оправданието е, че проблемът трябва да се дебатира в друга комисия.

Никой от социалните партньори не отстъпва от позициите си въпреки трите седмици преговори. Синдикатите искат административно увеличение там, където не стигнаха до договорка с работодателите. Бизнесът обаче е категоричен, че в тези сектори трябва да останат сегашните нива, тъй като са закъсали в кризата. КНСБ вече предупреди, че ако не се стигне до увеличение, браншовите организации ще изтеглят подписите си от постигнатите споразумения и така няма да има увеличение за 2012 г. в повечето сектори.

Въпреки разногласията и вчера социалният министър Тотю Младенов обяви, че не иска този път административно да увеличава осигурителната тежест. Затова проблемът ще бъде дебатиран и в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Продължава да не е ясно как ще действа той, ако не се стигне до споразумение, както се очаква.

Към настоящия момент от НАП и НОИ се навиха икономическите дейности да се разбият на повече, за да може да има по-конкретно договаряне и увеличение там, където наистина има възможност. Така от 80 те станаха 85, а споразуменията от 45 се увеличиха на 50 за около 1.2 млн. наети. Средният ръст е 7%, но не е изключено да се появят нови икономически дейности, които да го свалят на 4.2%. Има и около десетина дейности с договорено замразяване на праговете.

ДЕЖА ВЮ

През 2010 г. имаше споразумения в само 30 от 77 икономически дейности. Средният ръст беше 5.6%, с които Тотю Младенов вдигна праговете и в останалите 47 дейности. Това обаче не доведе до повече приходи в НОИ, тъй като наетите намаляха с близо 300 000 за година, а по прогноза на финансовото министерство в края на годината ще бъдат събрани с около 250 млн. лв. по-малко от осигурителни вноски спрямо плана.
1
1273
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Октомври 2011 11:24
Даже Тотю разбра, че така нищо не става, но тези дебелос.рковци т.нареклите се синдикати вдигат шум. Журналистите защо не повдигнат завесата от къде се хранят тези котила тлъсти котараци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД