Работодателите приемат идеята на Тотю Младенов като опит за пряка намеса на държавата на пазара на труда. |
Философията на промените е да се стимулира активното стареене, обясни социалният министър Тотю Младенов. Според него трябва да се даде по-голяма свобода на хората, които са заети в частния бизнес, да остават без проблем по-дълго на пазара на труда. "Т.е. там работодателят да не може да ги уволнява по негово желание", уточни министърът. В момента Кодексът на труда, както и Законът за държавния служител позволяват работодателят да уволнява изпълнилите условия за пенсия с месец предизвестие.
Предложението най-вероятно ще бъде атакувано и няма да издържи в Конституционния съд, тъй като създава неравноправие и сред служителите, и сред работодателите, а основният закон гарантира еднакви правни условия за стопанска дейност. Социалният министър обаче се измъкна от въпросите по този проблем с традиционното "Това тепърва ще се обсъжда".
Идеята хората в пенсионна възраст да получат специална закрила на работното място беше едно от предложенията за пенсионната реформа, което не беше прието. Тогава работодателите обясниха, че те задържат качествените си работници, независимо колко годишни са. И подобна мярка само ще ги накара да търсят начин да се освобождават от некачествените малко преди пенсионирането им, което ще създаде по-големи проблеми на хората. Вчера работодателските организации се противопоставиха на идеите на Тотю Младенов със същите аргументи.
"Всяка мярка, която ограничава и слага прегради, всъщност се обръща срещу целите, за които е въведена. Ще стане така, че работодателите ще започнат да съкращават възрастните няколко месеца преди да навършат пенсионната възраст, и тогава къде ще си намерят те работа", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев пък, колкото по-малко намеса на държавата има в пазара на труда, толкова по-здравословно ще бъде за българската икономика. "Подобни силови мерки няма да решат кризата, която има на него - безработицата расте, закриването на работни места е в ход, младежката безработица е драстична - при средна заетост 35.7% за ЕС сред младите при нас е 19.6%. Може би министър Младенов иска с една подобна забрана, която е пряка намеса на пазара на труда, да реши проблема на пенсионната система, като намали разходите в нея", коментира Данев.
Синдикатите са принципно "за" подобна мярка, но искат тя да важи за всички работещи. Освен това според президента на КНСБ Пламен Димитров възрастните работници всъщност не са най-зле на пазара на труда и това личи от статистическите данни, според които в кризата няма драстично намаление на заетостта в тази група. Затова първо трябва да се помисли за хората без образование и квалификация, после за младите и тогава за възрастните.
СПОРНО
Не се приема еднозначно и другата идея, с която възрастните трябва да се стимулират за по-дълго оставане на пазара на труда. Тотю Младенов предлага всяка изработена година след навършена възраст за пенсия да носи 4% върху парите за старост вместо досегашните 3%. Управителят на НОИ Бисер Петков обаче обясни, че това в краткосрочен план може да увеличи приходите и да намали разходите, тъй като тези хора, хем ще плащат осигуровки, хем няма да ползват пенсии, но в дългосрочен може да увеличи дефицита. "Защото те ще получават по-високи пенсии и вероятно по-дълго предвид очакваното увеличение на продължителността на живот", обясни Петков. Освен това трябва да се отчете и принципът на справедливост в социалната система. Така с 3 години изработени над пенсия парите за старост може да се увеличат с толкова, колкото човек изкарва за 10-12 г.