Студентите вече ще поемат 2/3 от разходите по обучението си в държавна поръчка. Това предвижда промяна в закона за висшето образование, предложена тихомълком в преходните и заключителни разпоредби на закона за държавния бюджет за 2012 г., показа проверка на "Сега". В момента студентските такси не могат да надвишават 50% от издръжката на студента. Те се определят от правителството по предложение на държавните университети.
Реалното увеличение на сумите за следващата академична година може да стигне 16%. Така най-евтините специалности - педагогика, администрация и управление, икономика и туризъм, ще поскъпнат със 111 лв. на година. Желаещите да се обучават в тях догодина ще трябва да плащат по 457 лв., а не до 346 лв., както е сега. По данни на НСИ над 22% от студентите и 1/3 от дипломираните висшисти са именно в икономически специалности.
Кандидатите за право, социология, филология, история, философия, психология, политически науки и обществени комуникации трябва да си приготвят 731 лв. на година. В момента годишните такси за тези специалности не трябва да надхвърлят 554 лв. 255 лв. ще е увеличението за природните науки, информатика, електроника, електротехника, архитектура, инженерните специалности. Ако промяната бъде одобрена, студентите ще плащат до 1051 лв.
С 1042 лв. ще се увеличат таксите за скъпите специалности като медицина, стоматология и фармацевтика, които ще стигнат 4299 лв. Кандидатите за вузовете по изкуства ще плащат до 2286.9 лв. За тази година таванът на таксите е 1732 лв. С 866 лв. могат да се повишат сумите за обучение на студентите по национална сигурност - тук таванът ще се промени от 2706 на 3572 лв. Най-скъпа е издръжката на студентите по военно дело. Затова и в това професионално направление ръстът на таксите би бил най-висок - 1172 лв. Така годишно студентите, приети в тази специалност, ще плащат 4834 лв., докато в момента таксата за година не може да надхвърля 3662.5 лв.
Ректорите на големи държавни университети и депутати от образователната комисия бяха изненадани от предложената промяна. "И сега таксите при нас са под максимално позволеното. Всичко ще зависи от обсъжданията в Академичния съвет, тъй като университетът е демократична институция", коментира ректорът на СУ проф. Иван Илчев. "Трябва да се търси разумен компромис между това, което се иска, и това, което може да платят студентите", смята ректорът на Техническия университет в София проф. Марин Христов. Той добави, че не би предложил подобно увеличение. От висшите училища коментираха, че ситуацията ще се използва от недобросъвестни вузове, които в търсене на повече средства ще привличат студенти с ниски такси и ниски изисквания към тях. "Очевидно правителството има желание да даде повече възможности на вузовете за самофинансиране, а това в ситуация на криза е обяснимо", коментира ректорът на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев. Според него театралната академия няма да се възползва от привилегията, тъй като държавната издръжка на студентите е достатъчно висока.
Държавните ВУЗ получават от бюджета цялата определена издръжка на студентите. Студентските такси са допълнителен приход за ВУЗ-а.
Всъщност повечето държавни висши училища се възползват от възможностите за повишаване на таксите - предимно в по-евтините специалности. Например университетите, които обучават студенти по икономика, събират максималните такси. Сред тях са Пловдивският, Великотърновският, Русенският, Университетът по хранителни технологии и Аграрният университет. УНСС също събира максимални такси.
"Това означава, че повече няма да има държавно висше образование и практически вървим към пълно платено обучение", коментира Валентина Богданова, депутат от "Коалиция за България". Според шефа на образователната комисия в парламента и депутат от "Атака" Огнян Стоичков за поредна година се прехвърля допълнително бреме върху крайния потребител - студентите. "Образованието в държавните висши училища става почти платено при спорно качество на предлаганата услуга. Същото, че дори и по-добро качество студентите могат да намерят на общоевропейския пазар, и аз, за съжаление, не мога да апелирам да изберат българското", коментира Стоичков.
...Най-скъпа е издръжката на студентите по военно дело. Така годишно студентите, приети в тази специалност, ще плащат 4834 лв...
WTF?
В "държава", където армията е сведена до неколко дузини теляци и охранители навън и само белокоси генерали-черпаклии, с НУЛА реална армия, въоръжение и възможности - е учи ВОЕННО ДЕЛО като висше? И е НАЙ-СКЪПО?
Еб@си... все си мислех, че вече нищо не може да ме учуди в територията...