:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,453
Активни 565
Страници 28,920
За един ден 1,302,066

Бюджетът за 2012 г. предвижда повишение на студентските такси

Студентите вече ще поемат 2/3 от разходите по обучението си в държавна поръчка. Това предвижда промяна в закона за висшето образование, предложена тихомълком в преходните и заключителни разпоредби на закона за държавния бюджет за 2012 г., показа проверка на "Сега". В момента студентските такси не могат да надвишават 50% от издръжката на студента. Те се определят от правителството по предложение на държавните университети.

Реалното увеличение на сумите за следващата академична година може да стигне 16%. Така най-евтините специалности - педагогика, администрация и управление, икономика и туризъм, ще поскъпнат със 111 лв. на година. Желаещите да се обучават в тях догодина ще трябва да плащат по 457 лв., а не до 346 лв., както е сега. По данни на НСИ над 22% от студентите и 1/3 от дипломираните висшисти са именно в икономически специалности.

Кандидатите за право, социология, филология, история, философия, психология, политически науки и обществени комуникации трябва да си приготвят 731 лв. на година. В момента годишните такси за тези специалности не трябва да надхвърлят 554 лв. 255 лв. ще е увеличението за природните науки, информатика, електроника, електротехника, архитектура, инженерните специалности. Ако промяната бъде одобрена, студентите ще плащат до 1051 лв.

С 1042 лв. ще се увеличат таксите за скъпите специалности като медицина, стоматология и фармацевтика, които ще стигнат 4299 лв. Кандидатите за вузовете по изкуства ще плащат до 2286.9 лв. За тази година таванът на таксите е 1732 лв. С 866 лв. могат да се повишат сумите за обучение на студентите по национална сигурност - тук таванът ще се промени от 2706 на 3572 лв. Най-скъпа е издръжката на студентите по военно дело. Затова и в това професионално направление ръстът на таксите би бил най-висок - 1172 лв. Така годишно студентите, приети в тази специалност, ще плащат 4834 лв., докато в момента таксата за година не може да надхвърля 3662.5 лв.

Ректорите на големи държавни университети и депутати от образователната комисия бяха изненадани от предложената промяна. "И сега таксите при нас са под максимално позволеното. Всичко ще зависи от обсъжданията в Академичния съвет, тъй като университетът е демократична институция", коментира ректорът на СУ проф. Иван Илчев. "Трябва да се търси разумен компромис между това, което се иска, и това, което може да платят студентите", смята ректорът на Техническия университет в София проф. Марин Христов. Той добави, че не би предложил подобно увеличение. От висшите училища коментираха, че ситуацията ще се използва от недобросъвестни вузове, които в търсене на повече средства ще привличат студенти с ниски такси и ниски изисквания към тях. "Очевидно правителството има желание да даде повече възможности на вузовете за самофинансиране, а това в ситуация на криза е обяснимо", коментира ректорът на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев. Според него театралната академия няма да се възползва от привилегията, тъй като държавната издръжка на студентите е достатъчно висока.

Държавните ВУЗ получават от бюджета цялата определена издръжка на студентите. Студентските такси са допълнителен приход за ВУЗ-а.

Всъщност повечето държавни висши училища се възползват от възможностите за повишаване на таксите - предимно в по-евтините специалности. Например университетите, които обучават студенти по икономика, събират максималните такси. Сред тях са Пловдивският, Великотърновският, Русенският, Университетът по хранителни технологии и Аграрният университет. УНСС също събира максимални такси.

"Това означава, че повече няма да има държавно висше образование и практически вървим към пълно платено обучение", коментира Валентина Богданова, депутат от "Коалиция за България". Според шефа на образователната комисия в парламента и депутат от "Атака" Огнян Стоичков за поредна година се прехвърля допълнително бреме върху крайния потребител - студентите. "Образованието в държавните висши училища става почти платено при спорно качество на предлаганата услуга. Същото, че дори и по-добро качество студентите могат да намерят на общоевропейския пазар, и аз, за съжаление, не мога да апелирам да изберат българското", коментира Стоичков.
38
5610
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
07 Ноември 2011 20:03
...Най-скъпа е издръжката на студентите по военно дело. Така годишно студентите, приети в тази специалност, ще плащат 4834 лв...

WTF?
В "държава", където армията е сведена до неколко дузини теляци и охранители навън и само белокоси генерали-черпаклии, с НУЛА реална армия, въоръжение и възможности - е учи ВОЕННО ДЕЛО като висше? И е НАЙ-СКЪПО?
Еб@си... все си мислех, че вече нищо не може да ме учуди в територията...
07 Ноември 2011 20:05
Редно е да се въведе пазарът:пито-платено.Иначе ние плащаме, а други държави безплатно получават специалисти...
07 Ноември 2011 20:06
вила, знаеш ли колко си далеч от истината
07 Ноември 2011 20:28
Във всяка друга европейска държава подобно нещо щеше да бъде последвано от масови и продължителни студентски протести, во главе със Съвета на ректорите и преподавателите. Не и в БГ територията обаче, с трижди купените студентски съвети. Човечето Игнатов работи министър с единствената задача да ликвидира държавното висше образование. И успешно се справя. С активната, пардон пасивната помощ на БГ населението. Утре, ако в някой закон пробутат член, според който всеки втори трябва да се обезглави, половината население ще се опита да се спаси поединично, чрез бягство зад граница например, а другата половина ще се интересува къде са списъците на подлежащите за обезглавяване и дали сами трябва да си носят ятагана, или държавата ще го осигури безплатно. Пфу!
07 Ноември 2011 20:35
Българското висше образование се нуждае от реформа, но в съвсем обратна посока. Първо, трябва да отпадне (и в средното образование) върховната глупост "парите следват студента/ученика". Второ, трябва да е безплатно, но да са високи изискванията за преминаване от курс в курс (сега, понеже "парите следват студента", при това смешни пари, продължават да следват с "н" на брой невзети изпити след редовна, поправителна, че и ликвидационна сесия). Трето, трябва, както в Литва например, да има процент задължително отпадащи след всеки курс студенти (в Литва са 10 %), като държавната субсидия се запазва, но завършват около половината от приетите в първи курс. Така ще са мотивирани да учат, а и сами ще се следят едни други да не преписват (масова практика още от училище, за матурите да не говорим) и т.н.
07 Ноември 2011 20:42
Франция си реже бюджето за следваща година също.

Във Франция увеличили ДДС от 5, 5% на 7%, ама на луксозните стоки, на стоките от първа необходимост си ги оставили 5, 5%. За сведение в България данъкът върху всичко е 20%...с изключение на данъка в туризма и ....данъка върху хазарта, който е под 10%

Увеличили възрастта на пенсиониране от 60 на 62 години - за сведение у нас е 65.

Увеличили корпоративните такси - на едрия бизнес, с 5%. У нас Данък печалба беше до 40%, ама преди няколко години го направиха за всички само 10%. В резултат, който получава 100 лева, плаща 10 лева на държавата. И който получава 100 милиона - пак плаща 10%.

НИКЪДЕ ДРУГАДЕ ПО СВЕТА НЯМА ПЛОСЪК ДАНЪК С НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ - само в България - да ни доизсмуче, ако още не сме в гробищата.

И няма да замразяват социалните разходи, ама ще ги увеличат само с 1%...

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 20:44
Цялата борба е посветена на Приравняване на всичко към НБУ.
При приблизително равно плащане,
И при никакви изискване за учене Кое е предпочитаното уни
07 Ноември 2011 20:46
БТЛ любопитно сметнато по ППС дали няма да се окаже че имаме по скъпо образование от това в западна европа.
07 Ноември 2011 20:51
Интеле, как позна само, че НБУ трябва да стане конкурентно способен на останалите ВУЗ-ове
На Серго Игнатов пъпа му е хвърлен там, взех да си мисля че притежава поне половината НБУ, за да прави подобни врътки сега с таксите, а преди и с титлите относно това в кой ВУЗ чете лекции доцента или професора
07 Ноември 2011 20:58
Това е безобразие!!! Те и сега деца и родители изнемогват, при тези драстични увеличения не виждам колко човека ще има в аудиториите.
07 Ноември 2011 21:04
Споко, просто се създава малко пазар за кредити, че мераклийте за бетон намалеха...
07 Ноември 2011 21:10
...тихомълком...Тази думица е достатъчна!
07 Ноември 2011 22:06
Андрей Пантев преди доста години по повод първите такси за висшето образование, беше казал нещо от сорта "Ще дойде време, когато богат ли си - тогава си умен , беден ли си - тогава си прост ". Май наближава това време. С такива непосилни такси ще могат да учат само тези, които имат богати родители.
07 Ноември 2011 22:26
Това означава, че повече няма да има държавно висше образование и практически вървим към пълно платено обучение

Ами, при положение, че около 80% от завършилите заминават в чужбина - защо не ?[/quote]
07 Ноември 2011 22:43
Калки, що каква алтернатива имат тук?
Досега децата барем докато завършеха стояха при нас, сега още по-млади ще отлитат.
А тук ще оставаме манерки и калките и циганье.
Ей богу, писна ми късогледи, еднооки и обикновени слепци да ми определят бъдещето и да ми визионерстват от медиите и форумите.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 22:59
Han

Наистина туземният лихвариат би "намазал" при такова развитие на нещата. Но водещото според мен е друго - това е поредният номер на Дянков да намали още и без това мижавата държавна субсидия за ВУЗ. Това човече не прави нищо друго, освен да реже най-безскрупулно разходи откъдето му падне, само и само да си върже бюджет 2012.

Редактирано от - VAERINGJAR на 07/11/2011 г/ 23:11:50

08 Ноември 2011 01:03
Честито на баламите в България.Гордея се, че несъм гласувал за политическите ренегати, нарекли се ГЕРБ.
08 Ноември 2011 02:00
Ами просто децата ще ходят да учат в Шотландия, Холандия и Дания, където няма никакви такси, а следването е напълно безплатно. Тъкмо след това по лесно ще си намерят добра работа в тези страни и ще плащат пенсиите на тамошните пенсионери.
-
А като всичко в България и висшето образование ще бъде закрито. Граденото над 130 години ще бъде унищожено за 13. 10 вече минаха от славните рИформи на др. Костов, смело усторени от недоразумението Данков, което е решило да загаси лампата.
08 Ноември 2011 08:31
Танзимат .Приватизация на приходоизточниците - беглика на "естествените монополи" като ВиК , енергоразпределителните и държавните поръчки за наши хора , "капитулации" за великите сили - стария и новия "голям брат" и свързаните с това наглост на чужди посланници и привилегии за чужди "инвеститори", съдебна система самоиздържаща се от "бакшиши", раята не служи в армията и това се представя едва ли не като привилегия -но за сметка на това издържа и плаща несъразмерен данък за "военни пенсионери" и остарял и негоден за военни задачи професионален военен корпус, регионален сепаратизъ и произвол на местни аги и аяни-покровителствани от бюрократите на Високата порта , ОБРАЗОВАНИЕ -ОСТАВЕНО НА САМОТЕК и самофинансиране, постоянен натиск отвън за модернизация довел до красиви и безмислени писмени декларации за вътрешна консумация , битова престъпност и терор от страна на чергарски племена.....бе ние наистина ли се отървахме от султана , или пак сме апендикс на една империя?
08 Ноември 2011 09:04
В доклада на МОМН към бюджет 2012 пък пише, че и докторантите постепенно ще преминат от държавна издръжка към финансиране от проекти.


ами това, взето е от днешната преса. Просто неам думи. Поредният триумф на невежеството продукт на серготеп е пицко.
08 Ноември 2011 09:22
Имам щастието (все още !) да преподавам на студенти. Но всъщност това студенти ли са, хора ли са, които искат да получат наистина образование и някой у нас цени ли го? Две трети от студентите работят, за да могат да се издържат и по тази причина не посещават лекции. Ако някои все пак го правят и водят записки, десетки други копират записките на ксерокс и когато дойде сесията гледат тези записки като китайско писмо. Да не говорим с какви начални данни се примат студенти в повечето университети у нас! На четмо горе-долу са се научили в средното училище, но на писмо ...??? При тази нерадостна картина сега ще увеличават таксите - о, МОМН, о, И(г)натов, о, малоумнико! С двадесет и две годишна обработка на студентската маса сега тя е най-незаинтересованата, най-аполитичната и най-пасивна част от обществото! Така, че - давайте новите такси. Те като букаи (окови!) ще следват студентите...
08 Ноември 2011 09:29
Този път сме очудващо единни
Но няма ли да се появят и пряко засегнатите студенти и кандидат студенти?
И да запеят онази песничка на Д.Чинтулов.
08 Ноември 2011 09:32
Къде е прогресивната младеж ? Прогресивната младеж липсва. Язък, млади момчета уж, здрави, прави...пък един протест не могат да спретнат.
08 Ноември 2011 09:35
Нашта младеж е като пенсионер. Факт.
08 Ноември 2011 09:40
ГНевен -
С двадесет и две годишна обработка на студентската маса сега тя е най-незаинтересованата, най-аполитичната и най-пасивна част от обществото!



Бих добавил - най-аполитична и пасивна част от обществото, но пък много неграмотна, алчна и агресивна.


Редактирано от - Centur на 08/11/2011 г/ 09:46:13

08 Ноември 2011 09:47
Han
08 Ноември 2011 10:26
Младежите ги има, но няма кой да ги организира.
По закон студентите се представляват от организацията НПСС, но всъщност тази организация винаги е обслужвала министрите.
Стигне ли се до приемане на предложенията ще видим в медиите председателят на НПСС, да обяснява как студентите подкрепят увеличаването на таксите или каквото и да предложение на министъра.
А, ако все пак се съберат студенти на протест, ще бъдат обявени за ренегати, защото официалния представител със сигурност ще се разграничи от действията им.
Освен това, който се противи и изпъква с това, трудно ще намери държавен пост.
08 Ноември 2011 10:35
Все едно какви са причините. Факт е, че у нас прогресивна младеж няма. Липсва. Това е. Абсолютен факт е, че е апатична, страхлива и доста алчна, продажна и меркантилна. Защото ако не е съгласна с организацията, която я представлява, ще я смени, стига да иска. Но тя не иска, така на младежта е по-удобно, да е близка с министрите в кабинета. И да си прокарва интереса тихомълком, без усилия и без протести.

Редактирано от - Centur на 08/11/2011 г/ 10:49:06

08 Ноември 2011 11:37
SvSofia,
безплатно вишо никъде по света нема.
Нещо повече.
Всяка година им вдигат таксите и за това не случайно има “студентско кредитиране - особенно в САЩ.
Или другият момент - мастити корпорации финансират даден студент, като го задължават след дипломирането му да работи за тях даден период от години.
Така че протести, нощни бдения и розови сънища за безплатно обучение са просто кауза пердута.
Иначе който иска да учи за вишист безплатно, купувайки само карандаша и тетрадката, да заминава за Северна Корея или Венецуела.


08 Ноември 2011 12:15
Църкаш ли Центурченценце, църкаш ли, мамин сладък....
08 Ноември 2011 12:18
Висшето образование по държавна поръчка трябва да е напълно безплатно, но да се намали бройката на приетите до броя на тези, получили оценка над 4.99 на кандидатстудентския изпит и матурата. А сега приемат кого ли не, дори такива със среден успех от дипломата 3.13. Представяте ли си от човек, който в средното училище едва е връзвал 3 по математика, какъв инженер ще стане? А Техническите университети са пълни с такива "студенти"!
08 Ноември 2011 12:24
Ъъъ, аз искам да проведем едно референдумче, дали предпочитаме държавата да субсидира партиите, вместо образованието...

Иначе - Честит 9-ти ... май, скъпи студенти! Т'ва май беше денят на Европа... И ний уж бяхме там, а не на другия континент или на острова...
08 Ноември 2011 13:11
Ами просто децата ще ходят да учат в Шотландия, Холандия и Дания, където няма никакви такси, а следването е напълно безплатно. Тъкмо след това по лесно ще си намерят добра работа в тези страни и ще плащат пенсиите на тамошните пенсионери.
-

И във Франция, и във Франция...е верно имат такси от по 250 евро на година, ама...пак е кяр.

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
08 Ноември 2011 13:13
Висшето образование по държавна поръчка трябва да е напълно безплатно, но да се намали бройката на приетите до броя на тези, получили оценка над 4.99 на кандидатстудентския изпит и матурата.

Това е системата която беше до 98.
Май съм последния випуск учил по нея
Нищо ново под слънцето.
отмениха я и я замениха с гордото "парите следват студента" и приказки на едро как няма платено - но дефакто всичко стана платено.
Единствените печеливши от цялата игра бяха печатниците за фалшиви дипломи, СУ и подобните бяха принудени да увеличат приема и да свалят нивото за да могат да се издържат класика
08 Ноември 2011 15:21
За ГЕРБ гласуваха младите - явнто искат да плащат.
08 Ноември 2011 17:30
Преподавал съм на студенти първокурсници по информатика и смея да твърдя, че макар и да се намират някои, на които мястото им да не е в тази специалност, повечето са умни и разбрани момчета и момичета.
И се стараят доколкото могат да си вземат изпитите и да се изучат.
Друг е въпросът, в какво положение са поставени студентите и вишистите в България.
Не може един вишист, който си работи по спецалността и е добър в работата си, да получава по-малка заплата от един прост работник на строеж.
И държавата следва да има стратегия за развитието на икономиката и науката и образованието като цяло.
Какво значи "Държавна поръчка" ? Това не означава просто безплатно образование или с по-ниска такса. "Държавна поръчка" е начинът по който държавата казва от какви специалисти ще има нужда в близкото бъдеще.
Ако държавата казва, че няма държавна поръчка за дадена специалност, това означава, че тя не предвижда нужда от специалисти в дадената специалност.
Обаче ако държавата поръчва 1000 специалиста от дадена специалност, тя трябва да изисква качество на въпрозните специалисти.
И трябва да осигури заетост на въпросните специалисти след завършването им.
И също така, трябва да осигури по време на обучението си въпросните студенти да учат, а не да работят и да се занимават със странични дейности. Което няма как да стане ако трябва да плащат мсе по-високи и по-високи такси за обучението си.
08 Ноември 2011 19:23
SvSofia,
безплатно вишо никъде по света нема.
******************************* ************
Какво повече от написаното тук Момчето (момичето) е дало брилянтен пример - 2 груби грешки в две двусрични думи. Нали всички сме убедени, че то е висшист, най-малко бъдещ такъв. СРАМОТА

Редактирано от - Здравка на 08/11/2011 г/ 19:24:59

08 Ноември 2011 19:26
Кайли, рядко сме на едно мнение, но тук съм съгласна 101% с написаното от теб.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД