За разлика от работещите, днес пенсионерите чакат добри вести от вицепремиера Дянков, който трябва да каже дали ще има пари за вдигане на някои пенсии. |
"2021 г. лично на мен ми се вижда, така, доста отдалечено в хоризонта и не би могло да помогне за този процес. Мисля, че по-рано трябва да започне постепенното вдигане на възрастта. Но в никакъв случай рязко", каза Стоянова пред Дарик радио. Според нея стъпката за увеличение трябва да е между 3 и 6 месеца на година и да започне още от догодина. Сега от догодина се предвижда увеличение само на изискуемия стаж с по 4 месеца на година, докато при жените се повиши от 34 г. на 37 г., а при мъжете от 37 г. на 40 г.
Темата табу за всяка власт беше подета от финансовия министър Симеон Дянков. Той се аргументира с факта, че увеличението на вноската за пенсия с 1.8% от 2011 г. не е довело до очаквания ефект за повече приходи в НОИ. Бившият шеф на НОИ Йордан Христосков обаче припомни пред "Сега", че има около 1.2-1.3 млрд. лв. просрочени осигуровки, които от НАП не са събрали. "Ефект ще има, когато данъчните, които са на подчинение на Дянков, си свършат работата", напомни Христосков.
Бившият социален министър Иван Нейков, при когото беше направена пенсионната реформа през 2000 г., пък обяви, че отново всичко се прави без разчети. "Без разчети се намаляват вноски, без разчети се разширява ранното пенсиониране, сега без разчети се говори за вдигане на възрастта. Но при всяка промяна всички, които могат, се юрват да се пенсионират. Разширяват се инвалидните пенсии и това няма да облекчи системата", заяви Нейков. Факт е, че 15 000 души повече от обикновено излязоха в пенсия през 2010 г., а инвалидните пенсии постоянно растат и вече са 40% от всички.
ГЕРБ не за пръв път заговаря за увеличение на пенсионната възраст. Идеята беше изречена през 2009 г. от тогавашния социален зам.-министър Христина Митрева, но както и сега, всички бързо се отрекоха от нея. Дянков също уверяваше в понеделник синдикати и работодатели, че няма такова нещо.
Междувременно всички в администрацията се стягат за бунт срещу предложените промени в привилегиите им. От една страна, държавните служители ще протестират срещу драстичното намаление на заплатите, които им се полагат при пенсиониране. От друга, полицаи и военни, които си спасиха 20-те възнаграждения накуп, не искат да им се увеличава стажът от 25 на 27 г.