Правителството даде принципно съгласие за закриването на агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", но споровете кой и как ще поеме поддържането на резерва тепърва предстоят. Идеята на финансовия министър Симеон Дянков за поделяне на задълженията между три министерства - МВР, МО и транспортното ведомство, вече срещна категоричната съпротива на военния министър Аню Ангелов, проблеми се очертават и в парламента.
След заседанието на кабинета вчера се разбра, че Дянков предлага пълна отмяна на съществуващия в момента закон за държавния резерв. Вместо това в законите за МВР и отбраната ще бъдат включени нови текстове, които да опишат задълженията на двете ведомства по поддържането му. Дянков настоява още шефът на МВР да отговаря за кризисните запаси на държавата, а този на отбраната - за военновременните. Законът за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, които България е длъжна да поддържа по евродиректива, остава. Но горивата няма да се осигуряват от сегашната агенция, а от нова към транспортното министерство.
Предложената от финансовия министър схема не дава отговор на въпроса ще има ли сериозно намаление на поддържаните от държавата резерви. В момента кризисните резерви не включват отделен вид стоки, а представляват 20% от общите резерви. Не е ясно при това разпределение кой ще поеме останалите 80% и ще съществуват ли въобще те. Самият Дянков обясни, че бъдещата ликвидационна комисия, която трябва да уреди закриването на агенцията и прехвърлянето на активите й, може да предложи и отпадане на отделни стоки от списъците за резерва. "България трябва да реши дали трябва да поддържа някакви собствени резерви, или да се придържа към европейската политика в тази сфера", допълни той.
Ако предложението на финансовото министерство бъде прието, ще има много по-голяма яснота какви количества и за какви цели се купуват. В момента например държавната агенция купува горива и за публичния резерв от нефт по евродирективата, и за държавния резерв, където количествата са тайна. Това поражда съмнения за злоупотреби.
-----ИКОНОМИЯ
Новата изпълнителна агенция към транспортното министерство ще има състав от 39 души при 600 служители на държавния резерв в момента. В МО и МВР ще бъдат назначени допълнително около 30 души, с което общата численост няма да надхвърли 70 бройки, обясни Симеон Дянков.
Ами то само икономическия министър може да се радва от включването на запасите от горива към неговото министерство. Само той ще получи пари за тази дейност.
Другите министерства няма да получат и лев, а ще им натресат задължения за поддръжка, обновяване и попълване на материални запаси за милиони. Освен това трябва да се предвидят и средства за поддръжка на складовата база и довършването на текущите ремонти. Да не са луди да искат това допълнително бреме.