Мъглявите изказвания за вдигане на пенсионната възраст прераснаха в обещание за представяне на цял социален пакет. В него почти сигурно евентуално увеличение на пенсиите ще бъде обвързано с увеличение на възрастта за пенсиониране, стана ясно от думите на финансовия министър Симеон Дянков в Министерския съвет вчера.
"В понеделник имахме среща с премиера и министри. На НОИ се дадоха да се направят нови изчисления и от тях излязоха някои изненадващи за мен и за други министри данни. Като правим сметките по какъв начин можем да увеличи ниските пенсии, излиза, че всяка година в България се пенсионират около 90 000 души, но близо 2/3 от тези пенсиониращи се са преминали пенсионната възраст и продължават да работят средно 3-4 години след това", обясни Дянков. Това наложило изработване на нов анализ. "В петък отново ще се съберем и в средата на следващата седмица би трябвало да имаме окончателни предложения за социален пакет", обеща вицепремиерът.
"Не сме обсъждали такова нещо, нито увеличение на пенсионната възраст", заяви социалният министър Тотю Младенов. След като беше атакуван от КНСБ, в парламентарната социална комисия обаче той се оправда, че Европейската комисия препоръчва на всички страни в ЕС да ускорят реформите. Междувременно синдикатът излезе с остра позиция по намеренията и напомни, че Брюксел иска от нас "ефективна пенсионна възраст", което не означава непременно увеличението й. "Единственото, което може да се постигне с подобни публични изяви, е в оставащото време до края на годината всички придобили права на пенсия да побързат да ги реализират", предупредиха от профсъюза.
Данните, цитирани от Дянков, се разминават с официалния статистически годишник на НОИ. Там е записано, че от всички новоотпуснати 98 000 пенсии 48 200 души са излезли от пазара на труда между 60 и 64 г. при пенсионна възраст от 60 г. за жените и 63 г. за мъжете. Над 64 г. са се пенсионирали малко над 7500 души. По данни, поискани от "Сега", пък от 2008 г. досега едва 29 000 души са отложили пенсионирането. В повечето случаи причината хората да работят над пенсионната възраст е, че не са изпълнили условията за изискуем стаж.
Иначе вчера социалната комисия прие и бюджета на общественото осигуряване, и бюджета на държавата в частта му за социални разходи, естествено, с гласовете на ГЕРБ. В бюджета на ДОО все още няма внесена поправка от управляващите, че обезщетението за гледане на дете от 1 до 2 години ще скочи от 240 на 270 лв.
ДАНЪЦИ
Бюджетната комисия в парламента отхвърли законопроект на Ваньо Шарков ("Синята коалиция") за намаляване на ДДС за лекарствата и учебниците. Депутатите не приеха предложението ставката да бъде намалена от 20 на 9%, каквото е единственото действащо изключение в момента - в туризма. Нито един депутат не пожела да вземе думата, за да коментира законопроекта, и така той бе отхвърлен без никакви аргументи. След заседанието зам.-министърът на финансите Владислав Горанов обяви, че кабинетът е принципно против допълнителното диференциране на ставката. "Други държави прилагат намалена ставка върху лекарствата, но това са исторически натрупвания и те нямат полезен ход да ги премахнат. Съществува съгласие, че диференцираните ставки изкривяват пазара и са трудни за администриране. Съгласен съм да водим разговора за разходите на държавата за лекарства, но не и за намаляване на ДДС", обясни Горанов. За евентуални промени в ДДС обаче заговори пръв именно началникът му Симеон Дянков.
|
|