:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,674
Активни 239
Страници 6,268
За един ден 1,302,066

ЕК разследва "реформите" в БДЖ

Брюксел се опасява, че българското правителство ще прахоса милиони, без да има реална полза за затъналото предприятие
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Голяма част от влаковете на БДЖ стават само за скрап.
Нова заплаха за наказателна процедура надвисна над България - този път заради държавните помощи за БДЖ. Европейската комисия обяви вчера, че е започнала "задълбочено разследване" на плана за помощ за преструктуриране на жп компанията. Брюксел се съмнява, че мерките, предвидени в плана, ще сработят достатъчно бързо, и се опасява, че държавата отново ще осигури многомилионни финансови помощи, които ще потънат като вода в пясък.



В съобщението на еврокомисията се посочва, че е предвидено капиталът на БДЖ да бъде увеличен с 550 млн. лева. Набавянето на огромната сума ще стане на няколко стъпки до 2016 г. чрез сложни схеми и заеми за сметка на бюджета, т.е. на гърба на българските данъкоплатци, а част от парите ще отидат за погасяване на стари борчове на де факто фалиралото предприятие. В момента правителството и ръководството на БДЖ се опитват да прокарат дълго отлагани реформи - съкращения на персонал, спиране на най-губещите линии, промени в структурата и ценовата политика. А синдикатите се канят да досъсипят фирмата с мащабна стачка.

Планът за преструктуриране на БДЖ, който е фокус на вниманието на ЕК, предвижда приватизация на товарните превози, поскъпване на билетите за пътническите влакове, продажба на вагони, намаляване на щата и на всички възможни разходи. Освен огромните задължения БДЖ има много стара техника и над 13 000 души персонал.

550-те млн. лв., колкото е предвижданото вдигане на капитала, са просрочените задължения към банки и доставчици, а общо борчовете на предприятието са почти 800 милиона лева. Затова в писмото на ЕК прозира притеснение, че парите за увеличение на капитала може да отидат за гасене на задължения, а не за реформи, инвестиции и повишена ефективност.

Увеличението на капитала на БДЖ ще бъде финансирано от Българската банка за развитие (ББР) и от Световната банка. И в двата случая ще бъде натоварен държавният бюджет, тъй като всъщност правителството гарантира заемите. Като първа стъпка в схемата с ББР хазната ще даде 140 млн. лева уж като депозит, държавната банка ще ги предостави като заем на БДЖ, а БДЖ ще вкара сумата в капитала си. Така на практика се прикрива разходът за бюджета и изобщо не е ясно кой, кога и как ще връща "заема".

С бюджетно участие е и привличането на средства от Световната банка - общо 460 млн. лв. за БДЖ и за другата жп компания НКЖИ. Кредитът е сключен с правителството и за него се дават държавни гаранции. Неотдавна финансовият министър Дянков обяви, че няма да допусне БДЖ да взима нови заеми, ако не започнат спешно болезнените промени. Освен всички други помощи и отстъпки жп фирмата всяка година получава и стотици милиони преки бюджетни субсидии - планирани и допълнителни.

Разследването, предприето от Брюксел, е само прелюдия към истинска наказателна процедура. На този етап ЕК просто събира данни от България, БДЖ и всички заинтересувани страни, включително и конкуренти на жп компанията. Заплахата за бъдещи санкции обаче може да се окаже изключително полезна за изясняване на формите на подпомагане на БДЖ, за прокарване на реформите и за охлаждане на войнствените профсъюзи.

Председателят на УС на БДЖ холдинг Владимир Владимиров вчера коментира, че не се притеснява от разследването на Брюксел. "Дискусията с комисията ще продължи, реформите ще бъде тласнати с бърза скорост и дружеството ще покаже жизнеспособност", увери Владимиров. Той прогнозира, че резултат от разследването ще има още по Коледа.

"Имаме да режем толкова живо месо от железницата. Колкото по-малко хора в този процес има, толкова повече отговорност има и се знае кой носи отговорност. В момента 5 души отговарят за един процес. Това е направено нарочно, за да няма никаква видимост и всеки да прави каквото си иска в предприятието, което в момента е боклук и цирей на българската икономика", заяви изпълнителният директор Йордан Недев.

В края на миналата година Брюксел вече одобри принципно отпускането на 249 млн. лв. (приблизително 128 млн. евро) държавна помощ за дружеството, тъй като неговото внезапно закриване би предизвикало големи смущения, както и за да даде възможност на България да представи план за преструктуриране, гарантиращ неговата бъдеща жизнеспособност.

През май 2011 г. България уведоми ЕК за предвидено увеличаване на капитала на БДЖ в размер на 550 млн. лв. (около 278 млн. евро), което трябва да стане на шест стъпки до 2016 г.

България очаква също Брюксел да одобри опрощаване на задължения, натрупани от жп предприятието, преди страната ни да стане член на ЕС. Това може да е съвместимо с правилата на ЕС за допустима държавна помощ, но до момента София не е предоставила необходимите пояснения за извършването на преценка, става ясно от вчерашното съобщение на еврокомисията.



ЗАБЕЛЕЖКИ

Според ЕК в плана за БДЖ липсват съществени детайли, а други са спорни - например какво ще се случи, ако приходите се окажат под разчетите. Брюксел смята, че няма доказателства, че приватизацията на "Товарни превози", дъщерното дружество на БДЖ, ще се случи достатъчно бързо и ще донесе добри приходи. Засега интерес има само от консултантски компании, но липсват реални инвеститори. Изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев заяви пред "Сега", че критериите за избор на инвеститори няма да са прекалено строги.
12
3598
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
09 Ноември 2011 20:19
Аз съм повече от сигурен, че приватизацията ще стане бързо, но няма да има някакви особени доходи...Целта на задачата не е държавата да спечели, нали?
------------------------------- ----------
Блогът на Генек


09 Ноември 2011 20:41
Това е добре. Да не дадът, както обикновено, на задна и да забравят да затворят тая бездънна яма...
09 Ноември 2011 22:17
На ЕС му е през джуча за БДЖ, БТК и БКП. Но не и на местните мутрясали комунисти, които преди 22 г. и няколко дни се събудиха врли капиталисти и леберали и консерви и всьо и вся. И за всичкото това време успяха да опоскат де що може да се паланджоса, скоро ще въведат акциз в/у метаболитните процеси у малцината които сме останали в Булгаристан. Дянков да чете, да не се ослушва, още в следващия бюджет да предвиди 1 ст. на децилитър метан неблагоразумно отделен от всяка електорална единица. Доказано парников газ е...
10 Ноември 2011 00:12
Европейската комисия обяви вчера, че е започнала "задълбочено разследване" на плана за помощ за преструктуриране на жп компанията. Брюксел се съмнява, че мерките, предвидени в плана, ще сработят достатъчно бързо, и се опасява, че държавата отново ще осигури многомилионни финансови помощи, които ще потънат като вода в пясък.


Тия навлеци докога ще се бъркат във вътрешните работи на суверенната страна Мутростан? Аре да бегат у лево. Държавата "усвоява" парите на простите данъкоплатци по най-рационалния възможен начин. Просто по-добър не е измислен, поне по тия земи. Аре нека ни оставят да си развиваме бизнесЪТ.
10 Ноември 2011 08:21
разследва това звучи като че ли е извършено престъпление та значи виж ги какви са престъпници смешни сте
10 Ноември 2011 10:08
ЕК оставиха Гърция и Италия да прахосат в сговор и съгласие трилиони, а се притесниха за някакви си милиони в България! Спокойно , българския казан го пазят стотици Калинки, дето за едната премия са готови и майките си да продадат в робство!
10 Ноември 2011 10:32
Аз не мога да разбера каква роля има ЕК конкретно в този случай и защо се занимава с БДЖ? Да компанията е закъсала от всякъде, да нужно е преструктуриране, и то отдавна закъсняло. Но след като собственика е държавата значи, че тя ще се опита да спаси това предприятие, като всеки друг собственик на предприятие по белия свят и не само. На държавата приходите и идват основно от данъци, следователно тя ще използва парите на данъкоплатеца за тази цел. Разбира се това трябва да се направи по разумен начин с единствената цел за цялостното оздравяване на БДЖ. Ако именно това е интереса на ЕК, нямам нищо напротив да се бърка, но определено нямам такова впечатление от статията. Да предположим съвсем хипотетично, че френските железници го закъсат (да те също са 100% държавни, виж Натиснете тук), дали ЕК ще се меси по същия начин? А ако се намеси каква ще бъде реакцията на френските политици? Спор няма, основното нещо, което е довело БДЖ до това й състояние е некадърността и нехайствоно на служителите й - на всички възможни нива, но особено в управлението. Само ако това се промени, компанията може да бъде в коренно различно състояние. Но за да се промени се иска коснтруктивна, целенасочена и усърдна работа в това направление. Това няма как да се случи от само себе си, трябва хората, които работят в компанията, да го направят. Друг много важен момент който доведе БДЖ до това й състояние е липсата на клиентска маса. Тя отдавна е привлечена от автобусния транспорт за пътнически превози и камиони за товарни превози. Ако държавата има гръбнак, нека наложи такива правила, които да стимулират повече хора да ползват влакове, както и повече фирми да транспортират стоките си с такива. Давам за пример отново Франция - там автобусните билети са по-скъпи от тези за влаковете. Държавна политика с ясна цел. Едно такова решение обаче трябва да бъде съпътствано и със солидно повишаване на качеството на услугата. При по-високи цени и същото качество като до сега, нито БДЖ, нито която и да е друга компания имат какъвто и да е шанс за по-добро бъдеще. И да не забравяме, че едно прехврляне на една солидна част от пътнико- и стокопотока към железниците, ще допринесе за подобряването на сухопътната инфраструктура, както и за сигурността по пътищата. Просто защото по пътищата ще се движат по-малко тежки превозни средства.
10 Ноември 2011 12:55
Що за дивотия е това? Значи, когато Европа налива милиарди в закъсалите частни банки, това не е държавна помощ. А когато България иска да спаси закъсало държавно приедприятие - е!
Да им имам и Евросъюза!
10 Ноември 2011 13:01
Ми това БДЖ от колко години го спасяват - колко заеми са му отпуснати? Що не е спасено досега?
10 Ноември 2011 16:15
И пак стария вече номер- приватизират товарните превози, които са печеливши. Безнадеждните пътнически превози остават за държавата. Такива са, защото заплатите и пенсиите на народа са куриозно малки и ако има нормални европейски цени за влаковите билети, никой няма да може да си позволи да ги купи. Изобщо цирк. Мижи да те лъжа.
12 Ноември 2011 20:03
Автобусните билети във Франция са по-евтини от SNCF . И мнго по-евтини от ТЖВ линиите. Примерно една автобусна линия от 55 км в Пикардия /от град до град/ е 2 Евро билета човек. В същото време билет Париж/Гар дю нор/ -Крей, същото разстояние , е към 13-14 евро /човек.
12 Ноември 2011 20:12
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги изцяло с големи букви, придържайте се към правило 1.5.


Редактирано от - sybil на 12/11/2011 г/ 20:59:59

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД