:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,465
Активни 412
Страници 6,368
За един ден 1,302,066
Интервю

Поразен съм, че в България няма стачки

Борисов ви плаши с дереджето на Гърция, ама тогава ще вземате по 3000 евро заплата, казва гръцкият художник Михалис Гарудис
Снимка: Велислав Николов
Михалис Гарудис
--визитка--

Михалис Гарудис е роден през 1940 г. в град Димотика, Гърция. През 1965 г. завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Илия Петров. От 1986 г. живее и работи в Солун. Твори в областта на монументалните изкуства, живописта, колажа. Негови творби са притежание на много музеи и частни колекции в България и в чужбина. До 27 ноември ретроспективна изложба на Гарудис може да се види в Софийската градска художествена галерия.

-----

- Г-н Гарудис, при толкова драматична биография като вашата не се ли изкушихте да станете писател?

- О, опитах. Като дете прописах стихове. Но бързо се оказа, че с четка ми е по-лесно да се изразявам, отколкото с перо. А за биографията ми... да, тя малко прилича на роман. Като че ли съзнателният ми живот започна по време на Гражданската война в Гърция между 1946 и 1949 г. Бях 7-годишен, когато гръцките партизани прекараха нас, децата, през границата в България. Мен, защото съм от Егейска Тракия, от Димотика, ме настаниха в общежитие в Ботевград. Казаха ни, че всичко ще трае няколко седмици, докато ситуацията се успокои. Но се оказа, че ни извеждат от родината за месеци, години, десетилетия... Родителите ни останаха, някои от тях, например моите, участваха в самите боеве. И понеже бяхме хиляди гърчета в България, през 50-а решиха да ни пръснат из другите страни - Унгария, Чехия, Румъния и т.н. Така вече 10-годишен попаднах в Унгария, където останах 4 години, завърших прогимназия, научих унгарски. После една моя леля в България поиска да ме върне. И пак се озовах тук. Първо живях една година в Павел баня, докато науча български език; после през 55-а учителите ме докараха в София, за да кандидатствам в художествената гимназия. Приеха ме. След това продължих в академията, направих първата си изложба и така... Какво става през това време с родителите ми? Години наред живеех в пълно неведение за съдбата им. Накрая чрез Червения кръст установих връзка с баща си. Оказа се, че майка ми е била убита по време на войната, а той след погрома на движението заедно с част от гръцките партизани попада в Югославия. Оттам през Триест се добира до Париж, където се установява. За пръв път се видяхме след 36 години раздяла. Тогава на Запад се излизаше трудно. А чак през 1986 г. се завърнах в Гърция. Установих се в Солун, за да съм близо до България, защото приятелите ми бяха тук и далеч от тях щях да съм емигрант в родината си. Въпреки това пак минавам за чужденец заради силния акцент, с който говоря гръцки.

- Учите живопис при един от българските класици - Илия Петров. Какво запомнихте от него?

- Беше изключително строг като преподавател. Държеше да използваме моделите, които академията ни предоставяше; да рисуваме точно, без измишльотини и модернизми (а на нас, като на всички младежи, така ни се искаше да оригиналничим). Казваше: докато си в академията, ще правиш модела; излезеш ли оттук, рисувай каквото си искаш. На няколко пъти се случи да ме предупреждава най-сериозно, че ще ме изключи. Обичах си аз компаниите, веселбите, закъснявах... По студентско време направих и първата си изложба - съвместно с Димитър Казаков-Нерон. Той - графика, аз - живопис в клуба на академията. Тя трая 2-3 дни и ректорът нареди да ги махаме тия цапаници. Иначе сериозният ми дебют беше през 1971 г. на "Руски" 6 - експозиция изцяло от платна, изобразяващи морско дъно.

- Днес свързват творчеството ви с хиперреализма, съгласен ли сте с този етикет?

- Абе... нито съм съгласен, нито несъгласен, нито ме интересува. То има и фотореализъм, и всякакви изми... Реализмът ми е важен дотолкова, доколкото да излъже, да подмами зрителя към платното. Да му създаде илюзията, че нещо там е "истинско", та да се приближи да види така ли е. Иначе хората минават покрай картините като на разходка, без да фокусират погледа си върху някоя от тях. Така поне си мисля аз.

- Вярно ли е, че сред вашите колекционери са японският император, Омар Шариф и още куп знаменитости?

- Работя с една галерия на остров Санторини, който е задължителна спирка на всички звезди, пътешестващи с яхти. Та много от тях купуват мои платна, но галеристът ми е в течение, аз малко се интересувам. За Омар Шариф зная, защото го доведе в ателието ми съпругата на един мой приятел. Отдавна беше, снимаха в Гърция един френски филм - "Островът". А за останалите наистина питайте галериста ми. Между другото, в Гърция не е като в България - един художник да работи с 5-6 галерии. Започнеш ли с една - край. Галеристите много ревниво се отнасят към авторите си; те са един вид мениджъри на артиста: организират рекламата му, търсят му клиенти, стараят се да вдигат цената му... За да се справи успешно с това, един арт мениджър трябва да обслужва ограничен кръг свои автори. И художествените салони са профилирани в различни типове изкуство - ако по принцип някъде излагат само абстрактна живопис, значи няма място за един по-традиционен живописец и обратното. То и в Париж е така. Май навсякъде е така.

- Какво е вашето обяснение на политическата криза в родината ви?

- Никой друг не е виновен за нея освен самите гръцки партии - ПАСОК и "Нова демокрация". Те ни управляват от войната до сега. И властта се предаваше по роднинска линия. Т.е. два рода царуваха в Гърция и виждаме резултата. Затъването на страната стана по изключително проста схема - чрез търгуване с държавните служби. "Нова демокрация" например казва на едни 200 000 души: "Гласувайте за нас и ще ви уредим на държавна работа". После ПАСОК прави същото. А държавната работа в Гърция е нещо като доживотна застраховка - много добре платена и никога няма да те изгонят. Т.е. примамката е доста съблазнителна. Така правителство след правителство се сдобихме с милион и кусур държавни чиновници, повече от голямата Франция. На синекурни длъжности. Седят и ядат държавни пари. Ето докъде стигнахме.

- Познавате и двата народа. Българите с кое сме по-различни от гърците?

- Поразява ме фактът, че тука няма стачки. При пенсии от 100-200 лв. А минималната заплата щели да я направят от 270 на 290 лв. Голяма работа! Това пара ли е изобщо? А народът си мълчи, защото по времето на Тодор Живков бунтовете бяха забранени и макар сега строят да се е сменил, мисленето си остава същото. Хората все още "вземат" колкото им "дават". Депутатите от гръцкия парламент не смееха да си покажат носовете на улицата, че тълпата щеше да ги линчува. Извеждаха ги като лалугери от разни тайни входове. А тук министрите даже се перчат на фона на целия хал. Гледам го Бойко Борисов как се бие в гърдите, гледам го и му се чудя на акъла. Взел, моля ти се, да плаши българите, че ще станат на дереджето на Гърция. Е, какво ще ти е дереджето тогава? Ще вземаш 3000 евро, не е ли така? А той - доволен от стандарта. Ами да види хорицата по селата. Хайде - София, Пловдив, Варна - градовете се развиват, така е. Като в Русия - Москва е ултрамодерна столица, а по деревните мужиците още спят върху печки. От гръцката граница насам като идвах, там, където някога цъфтеше земеделието и не можеха да съберат реколтата от лозята, че ходехме да помагаме като деца, сега всичко е буренясало. Само някое магаренце тук-там пасе и разнообразява пейзажа. С какво се гордее Борисов, питам? Е няма такъв търпелив народ като българите. На гърка, щом му бръкнеш в джоба, и излиза на улицата. Ето сега бунтовете са, задето се реши, който получава пенсия над 1200 евро, да му бъде намалена с някакъв процент. Работил си толкова години за тая пенсия, а сега ти я съкращават заради онези, които крадат. Как така!
125
8915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
11 Ноември 2011 19:59
No comment дет се вика
11 Ноември 2011 20:08
Михалис го гледах какво прави с пироните и хем се възхищавах, хем ми беше тъжно.
Михалис - за творчеството ти
Михалис, за учудването ти
Знаеш как е!
11 Ноември 2011 20:13
Като мине ниско турския ятаган и отсече главите на най-будното и непокорното - трудно се модифицира гена. Айде, че имам работа, и без мен ще мине, мани ги тия тъпанари, абе, все едни и същи са.....
11 Ноември 2011 20:35
Де да беше само турски... Ами съвеЦкия?!
11 Ноември 2011 20:37
Гърция не ни добър пример. Там доходите бяха нереално увеличени за сметка на надут БВП (до три пъти) и на заемане от запад, особено с еврото, което даде на Гърция да заема с ниските немски лихви. Но сега Гърция дължи заеми реално в чужда валута - скоро може да стане и де юре. Независимо кой сценарий се наложи в еврозоната (от четирите, за които писах вчера и оня ден), свиване на доходите в Гърция ще има, и то в пъти. А от по-високо по-зле се пада. Гърците ще страдат субективно повече от българите в предстоящите тежки времена. За разлика от Гърция, у нас доходите са нереално ниски, и това е не само лошо за хората, но и пагубно за икономиката. У нас, като в САЩ, има място за кейнсианско стимулиране за по-бързо излизане от дупката.

Гърция ще прекара дълги години обедняване, относителна мизерия и масова емиграция, по-масова от българската. Гърция освен това се опозори пред западна Европа както никога от създаването си в началото на 19 в. и показа, че няма никакво "обществено сцепление" - никой не иска да си внася лептата за общото, всеки реве, че другите го преклатили. Гърция е и уникална в света с това, че оправдава десните критици на държавата на благоденствието, и с това нанася морална вреда на всички останали народи, които ще се борят за повече икономическа справедливост. Този аморализъм беше според мене програмиран още при създаването на новогръцкия етнос от фанариотството, от разноетнични православни елементи в късната османска империя. Гърция е един постосмански реликт, не издържал изпита с огън на еврото.

И насилието на гръцкия политически живот, вкл. бандите им анархисти, не са присъщи отдавна на българския. И политическите ни династии са някак по-дискретни от тяхните, ето го Бочко и той е от Правешкия клан, но все пак не е син на Тодор Живков както Йорго Папандреу на Андрея Папандреу, а само бивш разтричач на учи и далечен сродник на Батето. Е да, ама техните династи са фанариоти и/или западни възпитаници, всичките им министри са завършили в САЩ, а нашите... (сетих се за Ботев за гръцките и нашите философи)

Авторът беше популярен поне като име у нас преди десети, предполагам е гръцки комунист бивш политемигрант и стипендиант на БКП. След перестройката се е прибрал "долу" в ЕС.

Аз също се жалвам от търпежа на нашенци, че и от замаята им от слугинажните медии по отношение на примат Бочко и режима му. Но винаги жестокостта ми се сломява и клюмвам. Надявам се, че народният гняв, избликнал в погрешна посока след Катуница, няма да закъснее пак да са събуди. И на Бочко ще му пукне тъпанчето, ама не не от гмуркане в морето.

Редактирано от - Чичо Фичо на 11/11/2011 г/ 20:47:17

11 Ноември 2011 20:40
Ей го и тоя - народа бил калпав, не вдигал бунтове.
..
Бунтовете липсват по съвършенно друга причина, а не защото народа е с "робска психика". Причината е, че цивилизационния модел на българското общество не е "западен тип" където обществото се състои от индивиди намиращи се във вечна "война" всеки със всеки. В такова общество, протестите са нещо нормално и логично. Българското общество е "колективистичен тип". Тук се очаква от противниците да постигнат съгласие и да действат заедно. В този смисъл - "Съединението прави силата" е най-истинският Български лозунг!
Така че, Българският народ търпеливо чака българските политици да постигнат съгласие и да започнат да действат заедно!
Лошото в случая е, че българските политици май нямат българско съзнание и продължават да смятат, че "разделяй и владей" е по-правилният девиз (чудя се кога ще сменят надписа над народното събрание?)
Когато народа осъзнае, че съгласие няма да има и не се очаква, ще стане страшно.
11 Ноември 2011 20:41
Е, някои скачаха, скачаха, по барикади стояха, други си пускаха червената бюлетина, седяха пред телевизора и наричаха първите лумпени... По-подире повечето от тези дето скачаха си взеха чукалата и напуснаха. Сега тези дето пускаха червената бюлетина може да се разкайват, ама надали. Късно е. Няма кой да да плаща пенсиите... Няма и кой да скача нито за заплати, нито за пенсии... ФАКТ!
11 Ноември 2011 20:44
Москва е ултрамодерна столица, а по деревните мужиците още спят върху печки
защото са им взели залъка от устата и залъка на децата им
за да хранят безделници, терористи и децата им по цял свят -
За да могат сега надменно да се подиграват с тях.
Апропо!
Въпросният КАКВО е ВЪРНАЛ на Майка България,
която го е приютила, отгледала и изучила.
Дарил ли е нещо?
Освен подигравателното високомерно отношение?
11 Ноември 2011 20:52
Какви стачки , бе Михалис? Народа е поразен като от ОМП след 22 годишната демосрация в БГ . Сили не му останаха. И надежди.
11 Ноември 2011 20:58
"По делата им ще ги познаете!" Нека да погледнем на МГ като на художник! Ами добър е, оригинален, може и държи на стила си. Нещо като запазена търговска марка. Изложбата му през 1971 год. беше нещо невидяно. На фона на суховатите наши "художници" това си беше направо "революция" върху платно. От лична гледна точка - да поставиш рибарски мрежи и други такъми във рамка и да ги покажеш... Направо невиждано и ярко, запомнящо се... А че има основание да критикува матр´яла - какво да противопоставиш? Сал една гордост? И тя ни е веч сломена... За жалост.

11 Ноември 2011 21:00
Според мене това за колективистичната природа на българите не е вярно. Протестите в Гърция и България според мене са различни, защото е различна ползата от тях за протестиращите (gratification-a по чуждоземски).

В Гърция по времето на полковниците протестите бяха спектакъл, който привличаше интереса и възхищението на Европа. А в ЕС, когато държавата почна да сипва щедро с еврочерпака, протестите станаха сигурно средство за подобряване положението на хората - дори над разумното и справедливото.

Сега обаче протестите на гърците са в голяма степен ирационални и саморазрушителни. Не може да се запази равнището им на доходи и потребление при положение, че държавата е надувала БВП три пъти и е лъгала системно ЕС за основните си показатели. Ето гръцките железници с единствената си жп линия, със 700 млн евро разходи, от които 400 млн за заплати, и със 114 млн евро приходи. При средна заплата 65 хил евро. Години наред. Гръцката върхушка сигурно и тя е крала, но е сипвала обилно и на масите.

В България хората се оттчаяха да протестират, защото нищо не постигнаха с протести. Едни правят стачки, други трупат пачки. Липсва интерес към българските протести и в чужбина, а я и сега какво се пише за Гърция. Хората затварят буркани и се оправят както могат, а и гладни гробища в Б-я няма. Зъбят се на тирана, докато изтрезнеят. Така може, докато нещата вървят криво-ляво.

Но сега иде лошо време, което ще извади пак хората на улицата както в 1997 г. Катуница подсказа пестеливо какво ни очаква. Тов път няма да тръгнат към циганските махали.
11 Ноември 2011 21:05
Да не забравяме и тежкото умствено упоение, в което част от българите още живеят заради слугинажа на медиите. Явлението примат включваше на първо място дълбоко приспана рационалност у масата. Докато има хора да гласуват масово за примата, а то има, няма да имаме масови протести. Трябва да се събере критична маса.
11 Ноември 2011 21:12
Нека още протестират гърците, Меркел им е взела мерника!
11 Ноември 2011 21:18
Нека още протестират гърците, Меркел им е взела мерника!

Аха, разбрах!На нас - не е!
Т.е. ще си останем на дъното на нужника.
Хей живот, здравей, здравееееййй...
Май че беше един, Бог да го прости Христо.
Може пък и да бъркам.
11 Ноември 2011 21:23
Кви стачки, бе?! Ние сме
11 Ноември 2011 21:33
Фичо, това за "колективното общество" естествено не важи за всеки индивид в обществото. Хората са различни и характерите им са различни, така че аз говоря за тенденции. Но като се има предвид, че по-голямата част от "индивидуалистите" си вдигнаха чукалата и заминаха за страни където могат да си водят войната "всеки срещу всеки", то колективистичните тенденции в България нормално се усилват.
Впрочем този тип на Българското общество може да се проследи назад до самото начало на България и съюза на славяни и прабългари.
11 Ноември 2011 21:58
Просълзих се.
11 Ноември 2011 22:10
Инсп. Мегре,
Може да е така. Ама и ти казваш, че ще се дигнат, нали?

Редактирано от - Чичо Фичо на 11/11/2011 г/ 22:10:59

11 Ноември 2011 22:30
Нека още протестират гърците, Меркел им е взела мерника!


Ирландия не е ли от групата PIIGS, Круела, или бъркам?
11 Ноември 2011 22:35
Св.Мина от днес пуска вълците - до Коледни Заговезни. Началото на Вълчите празници отпушва върлуването на всякакви болести. После ще се появи и Мрата - голямата черна кокошка, която търси обречените, чиито души трябва да отнесе със себе си към отвъдното. Като гледам бюджетеца..бая ще са тази година...Та уфсите си стоят на завет в егрека (зер си избраха и овчарина вече), и чакат, предъвквайки сламица, да се хванат за зеленото.
11 Ноември 2011 22:41
Я стига с тоя лицемерен плач!
По една случайност двата последни опита на хората да се надигнат бяха по време на предишното правителство.
И пак по една случайност тогава тия хора бяха за вас "алчни учители" и "млади лумпени".
11 Ноември 2011 23:11
Е няма такъв ТЪРПЕЛИВ народ като българите. На гърка, щом му бръкнеш в джоба, и излиза на улицата.
И не само на гърка, търпението е признак не само на слабост, то е признак на овчедушие, на липса на достоинство, на страх, на липса на онова най- важно качество което създава общество, качество, което не е чуждо на редица животински видове, наречено при хората солидарност. Всеки за себе си и пълно безхаберие към безобразията.
11 Ноември 2011 23:19
Ирландия не е ли от групата PIIGS, Круела, или бъркам?

С тази разлика, че ирландците не питат "Кой ми *** в гащите" и не търсят виновните за собственото си дередже навън. Правят се някакви опити (според мене хем недостатъчни, хем не съвсем в правилната посока) за намаляване на бюджетния дефицит. Трудно обаче върват съкращенията в разходите им още доста тлъстина да се реже.
11 Ноември 2011 23:22
Ясу Михали !
Тесногръдо и праволинейно - типично по гръцки !
Гърците са дясно стоящи леви , българите - лявостоящи десни .
Да не забравяме , че единствената страна на Балканите която граничи със себе си е България !
Има и още - островни гърци и континентални гърци и т.н. .
Оригинален "творец" ! Типично по български !
11 Ноември 2011 23:57
Фичо, Българина се вдига не защото е недоволен от положението си (примерно доходи, или стандарт на живот или дори политика). Българина може да търпи и да живее в мизерия, ако смята, че тази жертва е в името на бъдещо добруване на народа (родината ако щеш). Тоест, политиците успяха да убедят народа, че пазарната икономика и Европа са добро за България и той все още търпи в името на бъдещето.
Засега народа смята, че всичко това са временни загуби и се дължат на грешната партия, корумпираните чиновници, държавна сигурност и др.под.
..
Проблемът (за политиците) ще възникне, когато народа установи, че политиците са го предали и всичките мъки са били за доброто на други народи и на отделни екземпляри. Че подобряване не се очаква по принцип.
В такъв случай няма да има протести в западния смисъл на думата. Ще има реакция като към външно нападение над страната - опълчение, военни действия и народен съд. Вероятно демократизиране и окупация.
Предвид, че подобно общество е сравнително податливо на манипулации, още известно време може да се замазват очите на населението. Колкото по-дълго обаче има стабилност, толкова по-страшно ще е избухването накрая.
12 Ноември 2011 01:31
Интересно, но хората пишат, че и у гърците нямало никаква солидарност като общество. Всеки за себе си. Всеки влачи по нещо и реве, че другите го пре*бали. Никой не плащал данъци. Всички доктори декларирали доход под облагаемия минимум.
12 Ноември 2011 02:08
Според статистиката в адскийо казан рипащите по стъгдите си беха ачик лумпени и дееволирали сапиенси, ама щом баш Иван гаргамел Лостов вика другояче... еми бизнесмени и литератори ще да са биле...
Ексик олсун от седерастия...
12 Ноември 2011 02:31
Инспекторе,
За да има обединение и протести, трябва да има общество. Ние българите, поради турското "робство" и имането на собственост - ниви, къщи, добитък и пр., сме се развили като съвкупност от индивиди и никога не сме развили обществено съзнание, Я си спомни - "Аз да се оправя, а пък другите да му мислят" или "Кой си ти да ми кажеш!"
По времето на социализ"ъ"ма се опитаха да ни отвикнат, но не се съобразиха с другия остатък от "турско" - държавното, то е за вземане.
Та, у нас протести няма, защото няма общество, което да сплоти и да застане срещу изедници и др.
12 Ноември 2011 03:11
Михалис Гарудис
12 Ноември 2011 03:36
Единственото, което спира увеличаването на средната заплата до три хиляди евро и пенсиите до хиляда евро у нас е липсата на стачки. Народът само трябва да излезе на улицата и политиците ще му дадат това което му се полага...
Гръцкият другар още не е стоплил че в Гърция и стачките вече няма да вършат работа...

Редактирано от - Oraсle на 12/11/2011 г/ 04:05:37

12 Ноември 2011 03:48
Oraсle
Точно, този клоун повтаря Мари Атоанет с пастите, само на по-ниско ниво.
Кръгъл, стопроцентов глупак
12 Ноември 2011 05:23
Ми те и родителите му са били такива. Борели са се да стане Гърция това което комунистите направиха с България. Сега щеха и те да получават по 100-200 евро пенции. И немаше да помислят за стачки.
12 Ноември 2011 05:28
Oraсle,
Гарудис просто прави сравнение между "лошото" положение на хората Гърция и "доброто" в България.
-
Дори да приемем най-черният сценарий, то пенсиите в Гърция пак няма как да паднат до 70-160 евро на месец, в каквито граници са пенсиите на над 95 % от българските пенсионери.
---
Във всеки случай това, което в Гърция, Франция и другаде знаят, а в България сме забравили е, че пенсии и заплати се завоюват с активни обществени действия. Не заработват, а завоюват в социална борба. Щото заработеното може да отиде във всеки и за всичко. То има косвена, но не и пряка връзка със заплатите и пенсиите. Те са дял от него, но какъв ще е той се решава със стачки и на улицата.
12 Ноември 2011 05:38
Да не пропуснем, че Гърция, години наред беше субсидирана от западния свят за да противостои на източното влияние на Балканите. След 2000 година, вече нямаше нужда, но субсидиите продължиха под формата на заеми с тенденция за намаляване.
Е, сега дойде момента, когато "нямаме нужда да ви подпомагаме. Оправяйте се сами!"
А, че не произвеждат кой знае какво освен зехтин, то се знае. Да, и солена аншоа.
12 Ноември 2011 06:25
Знаем че никакви ги нема в производството. Ще се наложи да наблегнат на услугите. Устно , може и с ръчички.
12 Ноември 2011 06:50
и аз съм поразен, ама кой ли се интерисува от моето мнение...
12 Ноември 2011 06:53
Независимо кой сценарий се наложи в еврозоната (от четирите, за които писах вчера и оня ден), свиване на доходите в Гърция ще има, и то в пъти. А от по-високо по-зле се пада. Гърците ще страдат субективно повече от българите в предстоящите тежки времена.

Aлелеле, колега от Манхатън, ти направо ме хвърляш в оркестъра. От 3000 евро колко да падне гърка, щом протестира за отрязани 100- 200 евро. Да падне, колко, на 2500, айде, на 2000, ако знае, че 2012 свършва света. А бай Стамат, дето взема 200 евро на колко да се качи, викаш...на 280? На 400???
Интересно, но хората пишат, че и у гърците нямало никаква солидарност като общество. Всеки за себе си

Тук пак застреля попа посред калимявката. Аз не се сещам за по солидарен народ...
12 Ноември 2011 07:05
Във всеки случай това, което в Гърция, Франция и другаде знаят, а в България сме забравили е, че пенсии и заплати се завоюват с активни обществени действия. Не заработват, а завоюват в социална борба.

Сам не знаеш колко си прав и колко точно си формулирал проблема.
Там е работата, че в т. нар. социалната борба някои са успели да си "завоюват" освен заработеното и доста от незаработеното. И си го получават - до време разбира се.
12 Ноември 2011 07:09
Мда.
Завоюват се.
Така си мислеха и ония дет щурмуваха Зимния.
Интересно колко ли получават сега ? Завоювани ?
100 евро ? 120 ?
12 Ноември 2011 07:41
Поне гъркините да не ги мислим , ей го къде е Лъвов Мост !! Гладни и жадни няма да ходят , ей !
12 Ноември 2011 10:08
Като да се чудиш , що на тенджерата под налягане не и подскача капака и дори клапана не свири....Или на управляващите , дето в тоя случай увеличават огъня , щото като няма шум явно матряла явно е суров пък и щом като толкова време нищо не е станало може да врътнем още копчето на котлона....и после свръхреалистични пейзажи ....
12 Ноември 2011 10:25
Тия гръцки пенсии и заплати сякаш са от труд , а не от кражби, измами и надуване на балона. Със здраве да си ги харчат , ама поне едно "тенкю" да рекат- за всичките милиарди, които Европа им излива. Господинът-художник е пропуснал един дребен факт- България-1995-6 г. За жалост не е проумял, че стачкуващите гърци скоро ще си получат българската 1995 год.
12 Ноември 2011 10:42
Той много неща не е проумял , ама не е сам .
Нищо , животът ще им очука кратуните. Белким светне нещо под шапките.
12 Ноември 2011 10:48
С тази разлика, че ирландците не питат "Кой ми *** в гащите" и не търсят виновните за собственото си дередже навън

Обаче виновниците СА навън - едни транснационални капитали; едни мошеници оттатък океана; едни банки, които всички, неизвестно защо, трябва да спасяват (що са давали кредити, на кого, с каква цел, при какви условия); едни корпорат... и т.н., урокът го знаем. Като прибавим към това и ЕС, все по-заприличващ на СССР в кошмарен вариант, и едни продажни и алчни местни правителства, обслужващи олигархични и шуробаджанашки интереси (което си е едно и също), не виждам кой знае каква разлика между БГ и Грийс. Освен нашето овчедушие и райски манталитет - (от "раЯ" иде, а не от онова място злачно и покойно)
12 Ноември 2011 10:56
Обаче виновниците СА навън - едни транснационални капитали; едни мошеници оттатък океана; едни банки, които всички, неизвестно защо, трябва да спасяват (що са давали кредити, на кого, с каква цел, при какви условия); едни корпорат... и т.н., урокът го знаем.

Мдааа - добре се е преподавало в дружество "Георги Кирков"

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
12 Ноември 2011 11:00
Мошениците оттатък океана насила са им тъпкали пачките в пазвата, уроците ги знаем...
12 Ноември 2011 11:06
Манерко, че знанията ти за света и обществото са на ниво "Георги Кирков", но с обратен знак, то това е очевидно за повечето форумци от постингите ти. Ама барем интернет умееш да ползваш, вземи попрочети откъде и защо започна оная криза, кой надуваше "балоните" и др., по-достъпно за епистемиологичния ти потенциал инфо

Редактирано от - SvSophia на 12/11/2011 г/ 11:08:28

12 Ноември 2011 11:23
Е няма такъв търпелив народ като българите.


Ех, то да беше едната търпеливост само ...
12 Ноември 2011 11:23
Тук пак застреля попа посред калимявката. Аз не се сещам за по солидарен народ...

Аз солидарността я разбирам така: работиш и плащаш данъците и осигуровките си на държавата до цент за да можеш да изискваш от тази същата държава справедливо преразпределение. И ако трябва да се протестира срещу тази държава не е за да даде, а защото не осъществява правилно регулативните си функции, не си прибира данъците и търпи корупцията на всички нива.
Останалото е балкански тарикатлък.
Обаче виновниците СА навън - едни транснационални капитали; едни мошеници оттатък океана; едни банки, които всички, неизвестно защо, трябва да спасяват (що са давали кредити, на кого, с каква цел, при какви условия); едни корпорат... и т.н., урокът го знаем. Като прибавим към това и ЕС, все по-заприличващ на СССР в кошмарен вариант, и едни продажни и алчни местни правителства, обслужващи олигархични и шуробаджанашки интереси (което си е едно и също), не виждам кой знае каква разлика между БГ и Грийс.

Е, тази теза бившето ирландско правителство се опитваше да я пробутва на народа, но номерът не мина.
12 Ноември 2011 11:29
@Angel Kandiloto,

Ангелакиму, ти гъркините не ги мисли. Вдигни глава, пък се огледай. Ще да видиш, че всички ние тук, в България, сме на Лъвов Мост. То асъл с наший ГЕРБ само моста липсва под лъва.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД