:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,411
Активни 419
Страници 6,314
За един ден 1,302,066
цената

Очите на професора зелени, образованието ни скъпо

Без аргументи и потайно правителството предложи повишение на студентските такси
снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
----
Ако прочетете следния текст: "в ал. 3 думите "една втора" се заменят с "две трети", няма да разберете нищо. Зад този код в преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за държавния бюджет за 2012 г. се крие промяната в закона за висшето образование и ще развърже за пореден път таксите за държавните вузове. Така таванът на сумите вместо досегашните до 50% от издръжката на студент се вдига до 66% от държавната субсидия за съответната специалност. Това означава, че в условията на криза държавата парафира реално увеличение на образователната услуга до 16%.

Изразът "услуга" не е случаен. Висшето образование вече се превръща в обикновена услуга, в която обаче пазарните правила не играят. Тук с лека ръка цената се вдига с 16% изведнъж без никакви гаранции за предлаганото качество и без никакви промени, които да оправдават разликата - нито сме внесли нобелисти да преподават на младите ни надежди, нито сме инвестирали в свръхмодерни лаборатории и техника.

Печеливши от подобна промяна са самите университети. Ако промяната бъде приета (засега няма изгледи за обратното), държавните вузове ще получават 166% от реалната издръжка за обучение - веднъж я покрива изцяло на 100% държавата и втори път 2/3 отгоре плащат и студентите. Университетите обаче са печеливши само на пръв поглед. Държавата ги прави прекалено скъпи за собствените си граждани.

И сега най-добрите деца, излизащи от средните училища,



нямат колебания къде да продължат образованието си.



Една десета от всеки випуск гледа към чужбина. За сметка на това всяка есен дори авторитетни университети стигат до унизителни компромиси с трето, четвърто и пр. класиране. Не се е чуло дипломите ни да предлагат нещо повече от минимални шансове за реализация на глобалния пазар на труда. Впрочем тук най-сложната стратегия на управляващите се изразява с няколко фрази от терминологията на спортните трансфери - на премиера му се искаше да връзва младите висшисти с договор да останат 5 г. тук, иначе да си плащат.

Всъщност проблемът е, че никой не е наясно как се определя колко струва обучението на 1 студент в различните специалности. Държавата условно е определила 9 групи от специалности и издръжката за всяка една от тях се умножава по определен коефициент. Нито е ясно защо коефициентът за военно дело е най-висок от всички групи, нито е ясно как се изчислява базовата издръжка, която се умножава по коефициента. Според ректори на големи висши училища субсидията, която получават, покрива 60% от реалните разходи за обучение, но няма ясни и надеждни критерии, по които да се изчисли реалната себестойност на образователната услуга. Ако такива се приемат, тогава ще е ясно защо и как се харчат публичните средства за висше образование и срещу тях данъкоплатците ще могат да изискват съответното качество. И таксата трябва да е съизмерима с качеството. Ако издръжката се прави по ясен механизъм, тогава същият бюджет може да се разпределя между по-малко на брой, но по-качествени висши училища.



Вместо подобни критерии сега у нас ситуацията е съвсем изкривена



Висшите училища имат интерес да приемат повече студенти в евтини програми, които не се нуждаят от инвестиции в обучението. С най-ниска издръжка са икономическите специалности, администрация и управление, туризъм и педагогика. Всеки пети студент и всеки трети дипломирал се висшист са именно в направлението "Икономика и управление". Всеки работодател веднага може да каже, че пазарът е задръстен от икономисти, а има страхотен дефицит на инженери например. Само че едните плащат два пъти повече от другите. И няма никаква държавна стратегия, която например да стимулира интерес чрез стипендии и отстъпки именно към дефицитни и важни специалности. Изобщо да не отваряме дума за хуманитарните програми, които вероятно къща не хранят, но имат фундаментално значение на съвсем друго ниво.

"Има две неща, с които наистина правителството се гордее. Първото е, че сме въвели студентско кредитиране, второто - рейтинговата система. Тя не е просто на университетите, а на отделните специалности и българските студенти могат да си направят собствен рейтинг. Примерно могат да искат да имат професор със зелени очи и басейн под прозореца, където се четат лекциите, и те си правят собствен рейтинг и издирват специално тази катедра, този факултет". Това каза преди два дни самият просветен министър Игнатов пред студенти от 38 страни. Не беше по повод на студентските такси, но професорът със зелените очи като нищо ще бъде използван като аргумент за повишаване на качеството и цената на услугата.

Увеличението на университетските такси във Великобритания - в интерес на истината много по-драстично, отколкото у нас, - беше резултат от мащабен анализ на системата, беше съпроводено с месеци дискусии във всякакви формати и влезе в сила насред ожесточени студентски протести.

Разбира се, невзрачният законов текст може да е някакъв опит държавата да оптимизира системата на висшето образование, в която сега виреят 51 университета - брой, който говори сам за себе си. Но това пак няма да се случи. Лошо е, че както обикновено се прави без концепция за развитието на висшето образование, без обяснения и без обществен дебат, възможно най-потайно.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
----
45
4631
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
11 Ноември 2011 20:04
Нима
11 Ноември 2011 20:17
Погледнете тази самодоволна мутра и повече не ви трябва! Всичките му действия, откакто стана министЕр са низ от провали на образованието. Дали в Европа (а може би и другаде) някой може да търпи подобен ... ?!
11 Ноември 2011 20:55
О-о-о, Лянчата!
Ти още ли си жив, бе?
Lebst du noch?!!,
както е попитал удивено великият Гьоте махмурлията Шилер една паметна сутрин (ей, добре че все още има пълен член в българския език, та да се разбере кой е махмурлията и въобще кой кого пита).
Короче, "Вставайте, граф, вас зовут из подземелья!"
11 Ноември 2011 20:58
ПП: Само да добавя - ама знаменателна дата са ти турили на края на бана, ше занеш - 11.11.11(1), демек 1 в период.
11 Ноември 2011 21:12
Доколкото разбирам, промяната по същество дава параво на нашите автономни университети да увеличат таксите, но не ги задължава. Значи обвиненията за поскъпване на образованието трябва да се насочат към университетите.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
11 Ноември 2011 21:18
Сами по себе си, процентите - 16, педесе и неколко, 166 или николко, не казват нищо. Зная, че преди една година семестриалната такса на дъщеричката ми... тогава първи, днес втори курс МО в СУ; да я пази Господ!... бе малко над 250 лева, сега е малко под 300. Сиреч, има ги въпросните 16% горница, отсекъде.
Но тази такса, без да настоявам за точност, е по-малко от 1/21 (една двадесет и първа) от разходите за следването й. Помислете, моля

11 Ноември 2011 21:34
О-о-о, Лянчата! Ти още ли си жив, бе?
Lebst du noch?!!

Даскале, не долавям от думите Ви да струи вярата на учения в криотехнологиите.
П.С. Моля те, преведи ми послеписа за да съм сигурен, че не греша.
П.П.С. Иначе казано, ай лав ю ту тоже, вери очень
П.П.П.С. Всички вас
11 Ноември 2011 22:09
ама знаменателна дата са ти турили на края на бана, ше знаеш - 11.11.11(1), демек 1 в период

Ами, просто Armistice Day
Но да се върнем на темата. Вие физиците, както и всички люде с наистина научни специалности, възстановявате цял един свят по микроскопична находка. Допуснете моля, че ние - хората от други истински области на знанието, можем да разкажем стопанския живот на съвременниците си по съдбата на едно най-обикновено левче
11 Ноември 2011 22:32
Яааа Лянча, здравей
11 Ноември 2011 23:14
Яааа Лянча, здравей

Здравей, Никола!
Не преставам да се питам за най-важното, което изгубихме... опропастихме?... в "преход"-а.
Престанахме да работим за хората около нас, според мен. Питам се дали самите ние все още сме хора.
11 Ноември 2011 23:22
Тц , не сме хора - мат`риал сме , кал в преходно състояние !
11 Ноември 2011 23:28
хората от други истински области на знанието, можем да разкажем стопанския живот на съвременниците си по съдбата на едно най-обикновено левче
Добре си се завърнал, ама тия хора, истинските де , от Standard & Poor's разказаха живота на французите само за два часа по едно най-обикновено евроцентче.
Да, след изборите, къде нищо като нещо избирахме, ни липсват разказвачи. Ако не за светлината в тунела, то поне за дупката в нея. Тъй де, хората около нас да се мотивират да работят за нас.
11 Ноември 2011 23:29
Аз сметам, че висшето образование, ако изключим тренирането на лекари, не е толкова важно, колкото средното образование.
Хората с дипломи от Корпус Кристи, Харвард, или Ломоносов не са решаващи за добруването на нацията.
Гимназията/техникумът са. Там те научават на важни работи, вкл. на правоговор, правопис и склонност към мислене. Ве нулево.
11 Ноември 2011 23:59
Знам една планета, дето има един синкавочервен господин. Той никога не е помирисвал цвете. Никога не е поглеждал някоя звезда. Никога не е обичал никого. Никога не е правил нищо друго освен сметки. И цял ден повтаря като тебе: „Аз съм сериозен човек! Аз съм сериозен човек!“ — и това го кара да се надува от гордост. Но той не е човек, той е гъба!

Натиснете тук
12 Ноември 2011 00:05
Значи обвиненията за поскъпване на образованието трябва да се насочат към университетите.



Не, Фаринели.
Означава че държавата ги оставя да се оправят както могат.
Науката и образованието не са между ценностите на милиционерския дудукариат.
12 Ноември 2011 00:22
Какво значи „да опитомяваш?“
— Ти не си тукашен — каза лисицата, — какво търсиш насам?
— Търся хората — каза малкият принц. — Какво значи „да опитомяваш“?
— Не — каза малкият принц. — Аз търся приятели. Какво значи „да опитомяваш“?
— То е нещо отдавна забравено. То значи „да се свържеш с другите“.
— Да се свържеш с другите ли?
— Разбира се — каза лисицата. — За мене сега ти си само едно момченце, което прилича досущ на сто хиляди други момченца. И не си ми потребен. А и аз също тъй не съм ти потребна. За тебе аз съм една лисица, която прилича досущ на сто хиляди други лисици. Но ако ти ме опитомиш, ние ще сме си потребни един на друг. За мене ти ще бъдеш единствен в света. За тебе аз ще бъда единствена в света…
12 Ноември 2011 00:44
Гимназията/техникумът са. Там те научават на важни работи, вкл. на правоговор, правопис и склонност към мислене.

Да, Мето
12 Ноември 2011 00:50
Какво значи „да опитомяваш?“
— Ти не си тукашен — каза лисицата, — какво търсиш насам?
— Търся хората — каза малкият принц. — Какво значи „да опитомяваш“?
— Не — каза малкият принц. — Аз търся приятели. Какво значи „да опитомяваш“?
— То е нещо отдавна забравено. То значи „да се свържеш с другите“.
— Да се свържеш с другите ли?
— Разбира се — каза лисицата. — За мене сега ти си само едно момченце, което прилича досущ на сто хиляди други момченца. И не си ми потребен. А и аз също тъй не съм ти потребна. За тебе аз съм една лисица, която прилича досущ на сто хиляди други лисици. Но ако ти ме опитомиш, ние ще сме си потребни един на друг. За мене ти ще бъдеш единствен в света. За тебе аз ще бъда единствена в света…

Лянча
12 Ноември 2011 01:02
И кой плаща сметката за "опитомяването"? Виждам, че бизнесът/лисицата се е измъкнала. А и да, малкият принц требе ли да бъде "опитомяван" или ще го кара на "проба-грешка" и малко преди да умре да стигне до идея за посоката на "опитомяване"? И още, как ще разбере, че е избраният за процеса на "опитомяването"? Ей на, 22 години над 200 принца се борят за тая роля и резултатът клони към нула. Да не би защото избраните принцове "са се свързали с другите" мутри в потребност единствено за себе си?
12 Ноември 2011 01:02
Защо студентите ви не протестират?
Защо не излязат на улицата?
12 Ноември 2011 01:28
И кой плаща сметката за "опитомяването"? Виждам, че бизнесът/лисицата се е измъкнала

Аполитичен, комплиментите ми за всичко твое, което съм чел!
Но убеждението ми е, че има ясна граница между образованието до пълнолетие - всеобщо, държавно-гарантирано, функционално... там си е лисицата, не очаквай да се измъкне... и личния въпрос, наричан "висше".
12 Ноември 2011 07:42
Защо студентите ви не протестират?
Защо не излязат на улицата?

1. Защото повечето студентски съвети - по места и националното сдружение - са купени, по един или друг начин, и послушни. 2. Защото трябва най-напред да се протестира за самата философия и стратегия на висшето и изобщо на образованието (съгласна, че доброто средно е в основата на всичко в живота на една нация, а то именно е безнадеждно сринато) - дали я има, каква е точно и накъде води. 3. Защото конкретните суми са последица от 2. 4. Защото протестите "на парче", дали да са сто или петдесет лева, са безсмислени - всъщност държавата постепенно, гузно и тайно си вдига ръцете от образованието (пазарният фундаментализъм в действие, и то където изобщо не му е мястото ). Има и пето, но за него не ми се говори - дълъг разговор.
12 Ноември 2011 07:45
П.П. Очите на "професора" (египтолог) не са зелени, устата му - не е хубава
12 Ноември 2011 09:05
Висшите училища нищо друго не правят освен да произвеждат млади безработни и изяждат парите на амбициозните родители. Освен, че забавят младите 5 години да не работят/не, че има какво/. Иначе статистиката за младите хора без работа съвсем щеше да е зле.

Друго си е сега продавачка с две висши.
12 Ноември 2011 14:30
Образование!!! Дали нашето младо поколение знае значението на тази дума ?!! За министеро ми е ясно , че си нема абер от понятие!
12 Ноември 2011 14:34
Като съм се заял да ги изям докрай- дали министеро ше мое да направи разлика между две думи- образование и образувание!?? А дано , ама надали!А за школниците съм сигурен , че не знаят! То какъФто министерот , таквиз и подопечните му!!!
12 Ноември 2011 15:39
Българските студенти не искат да протестират, защото отдавна не вярват, че протестирайки ще променят нещо, а и защото това, че таксите се вдигат не ги интересува особено(все пак родителите им ще платят таксите, не те).
12 Ноември 2011 17:53
Ванина Стоянова
А за устата му нещо да кажеш?
12 Ноември 2011 18:02
Българските студенти протестираха, когато трябваше да бъде свален омразният "КомунизЪм"(и безплатното висше образование) и да дойде любимата Демокрация( и платеното висше образование)!
Е, успяха- "КомунизЪмът" си отиде и дойде Демокрацията!
Сега "Комунизъм" няма- има Демокрация(и платено висше образование)!
И защо да протестират сега студентите- за да дойде "КомунизЪма" ли?!
А?!
12 Ноември 2011 21:17
Висшите училища нищо друго не правят освен да произвеждат млади безработни и изяждат парите на амбициозните родители. Освен, че забавят младите 5 години да не работят/не, че има какво/. Иначе статистиката за младите хора без работа съвсем щеше да е зле.
Друго си е сега продавачка с две висши.


Младите хора не са без работа, защото няма, а защото 60% от тях са ТЪПИ.Бойко Борисов е АБСОЛЮТНО прав като казва, че матряла не става.Ами да - не става.Неможе 5 години само да пиеш и да мързелуваш и после да викаш, ''ами то няма работа''.Аз съм на 24 - Защо имам работа ? Ми защото, когато е трябвало съм чел, и съм го правил въпреки пиенето и купоните.
Сега тези, които само пиеха са в кюпа и се оплакват.Защо аз не се оплаквам ?
Друго си е продавачка с 2 висшета, която незнае да смята, нали ?!
12 Ноември 2011 22:36
***

Редактирано от - sybil на 13/11/2011 г/ 03:43:14

12 Ноември 2011 22:40
Повече прилича на гужа от Банкя...преди да изкласи Боко е късала билети в градската баня, а сега е зам.кмет по образованието..
12 Ноември 2011 22:48
Лондон, хубаво е, че си чел, ама това "немога", "незная", къде точно го прочете?
12 Ноември 2011 23:07
Аз пък толко ограничени господа не бях виждал.От мен не се иска да пиша правилно , а да проектирам мрежата, за да може хора като вас да ме учат на правопис.Айде пишете със здраве
12 Ноември 2011 23:19
Ми ти пак не виждаш бе "сладур"!Само четеш!
12 Ноември 2011 23:27
...каква мрежа...водопроводна?
12 Ноември 2011 23:35
Проектирал мрежата. Колкото си проектирал правописа в главата си, толкова ще проектираш и мрежата. Пич, всичко е от значение. Включително това да слагаш интервал след точката. Превеждам 2-рото изречение -- много вероятно е колкото старание си вложил в правописа, толкова старание да си вложил и в останалото си образование.

Редактирано от - гошо на 12/11/2011 г/ 23:38:53

12 Ноември 2011 23:51
гошо, не точно В това, което правя
1. Точката означава съвсем друго
2. след нея има } , а не интервал
13 Ноември 2011 02:00
И очите му зелени и басейна му под прозореца...
Какъвто министъра - такова образованието.
13 Ноември 2011 02:04
В това, което правиш тук, след точката е редно да има интервал. Добре е, че си научил какво трябва да има след точката в това, което правиш там, но не е достатъчно. А и всяко едно умение рано или късно ти носи полза. Така че по-добре научи правописа, вместо да се правиш на интересен.
13 Ноември 2011 08:04
...каква мрежа...водопроводна?

Тцъ, канализационна. Най-обичам някой от тугина, от висотата на своето "извън" и анонимност (може и чинии да мие всъщност там) надменно да ни обяснява нещата тук. Ела си, момче, тука, за да видим/ш, като си толкова образован, че даже правописанието ти безпогрешно, каква работа ще намериш и срещу какво заплащане! Ха, ела, де! Иначе какъв всъщност модел ни предлагаш - всички образовани да емигрират? А там, където си, вероятно всички са високообразовани и компетентни? И мързеливи и пияници изобщо няма? И безработица също? И никой не живее на социални помощи? Нация от гурбетчии - от този модел по-далече не виждате. Че и го възхвалявате. Ама няма и как да видите - това е вероятно резултатът от образователните рИформи в последните десетилетия. Широтата на мирогледа се заключва от чинията до устата.
13 Ноември 2011 09:17
Във "Факутето" има една барака- кръчма, наречена "Лондон". Та там госопдата си спомнят: "Господин, господин..." па после да те ... в сига.ина!
13 Ноември 2011 11:02
Главата на професора зелена, устата му голема Я да види, сега като как този юнак е станала голям доктор (май без докторат) и професор (казват с 2 статии в чужбина и 2 цитата).
13 Ноември 2011 11:31
В Европа повишават таксите , но не за приетите вече студенти, а за бъдещите.Как може да си приет при една такса и след това когато и както им скимне да я повишават.

13 Ноември 2011 17:45
"П.П. Очите на "професора" (египтолог) не са зелени, устата му - не е хубава"
Да, но по коварство и двусмислие го докарва, като в разказа. Не че го е чел, де.







Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД