Турция води спешни преговори с държавите от Арабската лига и региона с цел търсене на необходими мерки по отношение на Сирия след последните събития в страната, съобщи в. "Аш Шарк ал Аусат". Част от тези мерки предвиждат създаване на "отцепена зона" във вътрешността на Сирия, откъдето т.нар. Свободна армия на Сирия (САС), съставена от военни дезертьори, ще може да води сражения срещу редовните сирийски войски. Турското участие също така може да включва налагане на зона без полети с помощта на турските ВВС, за да бъде попречено на сирийските изтребители да нанасят удари срещу бунтовническите войски, посочи телевизия "Ал Арабия". Всички тези действия са били обсъдени на срещи между турския външен министър Ахмет Давутоглу и негови колеги от арабските държави. Утре в мароконската столица Рабат ще се проведе редовна среща на турско-арабския форум за сътрудничество, където Давутоглу се очаква да представи конкретна информация за плановете на Турция. Министерството на външните работи на Турция също така е призовало международната общност да бъде единна по отношение на Сирия, за да се спрат кръвопролитията в страната.
Източници от сирийската опозиция заявиха пред "Аш Шарк ал Аусат", че също са се срещнали с Давутоглу и са обсъдили с него какви мерки могат да бъдат взети за защита на цивилните в Сирия от страна на Турция. Според опозицията Анкара е готова да създаде "отцепена зона" с дълбочина 5 км в територията на Сирия, а опозиционерите призовават за зона с дълбочина 30 км. Създаването на тази зона би било възможно след получаване на международна подкрепа, коментира високопоставен турски представител.
Кралят на Йордания Абдула II призова вчера сирийския президент Башар ал Асад да подаде оставка в интерес на страната си, заяви той в интервю за Би Би Си. "Смятам, че ако бях на негово място, щях да подам оставка. Щях да подам оставка и да се уверя, че който дойде след мен, ще има способностите да промени статуквото, което наблюдаваме", заяви йорданският крал. Йордания критикува потушаването на антиправителствените протести в Сирия през последните месеци. Крал Абдула II заяви, че Асад трябва да започне нова ера на политически диалог, преди да се оттегли. Евросъюзът реши вчера да разшири санкциите си срещу сирийския режим с включването в тях на 18 души, главно военни, и да замрази европейски заеми за страната заради продължаващите репресии, заяви пред АФП дипломатически източник.
ОБВИНЕНИЯ
Руският външен министър Сергей Лавров осъди решението на Арабската лига като "неправилна мярка". Западните държави непрекъснато снабдяват с оръжия сирийската опозиция с цел сваляне режима на Башар Асад, каза Лавров. "Никой не коментира, никой не признава, но e невъзможно да се опровергаят фактите, че контрабандисти пренасят оръжия за Сирия от Турция и Ирак", обясни Лавров. Сирийският външен министър Уалид Муалем се извини за нападенията срещу чужди дипломатически представителства, след като Арабската лига замрази членството на страната в организацията заради смазването на протестите срещу режима на президента Башар Асад. Той изрази увереност, че Русия и Китай ще продължат да блокират опитите на западните сили да осъдят в ООН насилието срещу антиправителствените демонстранти в Сирия. Според него няма вероятност за намеса на Запада в Сирия, както стана в Либия. "Либийският сценарий няма да се повтори", заяви Муалем.