Чиновниците вече няма да бъдат стимулирани допълнително с постъпленията от такси, глоби и други санкции. Това предвиждат преходните и заключителни разпоредби на одобрения от правителството проект за изменения в закона за държавния служител. С това управляващите смятат, че се слага край на порочната практика контролната дейност на чиновниците да се изражда в рекет над гражданите, а таксите да растат само заради бонусите. Не е ясно обаче дали промяната няма да доведе до реално намаление на заплатите и деморализация сред чиновниците.
Законопроектът с десетките изменения, подготвен от финансовото министерство, не бе публикуван предварително за обществено обсъждане. Той бе съгласуван само с тристранния съвет за социално сътрудничество и одобрен от правителството на последното заседание в сряда. От проекта, който влиза за гласуване в НС, става ясно, че правителството предлага да отпаднат текстовете от всички закони, които предвиждат ползване на приходи от такси и глоби за ДМС на служителите.
Промяната ще засегне институции като НАП, агенция "Митници", Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, ДНСК, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, комисията по хазарта и др. НАП всъщност е единствената институция, за която се прави някакво изключение. В момента в агенцията като приход постъпват 25% от събраните суми от укрити данъци и вноски, както и 10% от събраните държавни и частни вземания. 90% от тези пари се харчат за ДМС. Занапред от двете пера - укрити данъци и събрани вземания, в НАП ще постъпват само 10 и 5%. Вместо за ДМС те ще се изразходват за реализиране на социални програми за служителите на агенцията.
Изключение за втората агенция от ключово значение за приходите в държавния бюджет - "Митници", няма. В момента там за ДМС се заделят до 10% от общите приходи на агенцията, включително от такси и глоби. Отделно от това към бюджета за заплати има 25% за ДМС над основните възнаграждения. И двата текста се отменят. Отпада и правото на здравната каса да раздава по този начин до 25% от събраните глоби и санкции. В НОИ няма да могат да заделят до 15% от ревизионните актове за начет.
За всички тези структури занапред трябва да важат новите общи правила за заплащане в администрацията. Те предвиждат разходите за възнаграждения на всяка институция да се разделят на две - минимум 70% за основни заплати, до 30% за бонуси. От финансовото министерство твърдят, че в нито една структура получаваните пари на практика няма да намалеят, и доказателство за това са непроменените разходи за заплати, заложени в държавния бюджет. Според експерти обаче в институции като НОИ и здравната каса например ще се стигне до реално намаляване на средствата, защото бонусите от глоби и такси не се планират в бюджета. При други институции тези бонуси по закон задължително се включват в бюджета, какъвто е случаят с агенция "Митници" и ДКЕВР например. При тях не би следвало да има намаление, ако общите разходи на държавата за възнаграждения не се променят.
Финансовото министерство смята, че така се спира пряката обвързаност на събраните глоби с дохода на конкретния чиновник, което е стимул за рекетьорство. Така или иначе обаче във всичките закони включването на приходите от такси и глоби за издръжката на съответната структура остава.
Имаше логика в личната заинтересованост, но...
Дянков е забравил, че който много иска - остава с празни ръце...
------------------------------- -----------------
Блогът на Генек