Еврокомисията се готви за конфликт със служителите в евроинституциите за заплатите им и условията на труд, съобщи "Юрипоън войс". Въпреки заплахата за стачка от профсъюзите на еврочиновниците от 22 ноември еврокомисарят по администрацията Марош Шефчович не се отказва от плановете си да увеличи работната седмица, да повиши възрастта за пенсиониране и да съкрати служителите във всички евроинституции с 5 на сто до 2018 г.
"Ще направим това, което изискваме от всички страни членки да сторят", обяснява Шефчович. "Да работят повече, да се увеличи работното време, пенсионната възраст, спестяванията".
Еврочиновниците обвиняват Шефчович, че се поддава на натиска на Съвета на министрите вместо да защитава европейските служители. На среща във вторник те дори скандирали по негов адрес "Лъжец!". Синдикалните лидери твърдят, че Шефчович е прекратил преговорите с тях заради писмо, изпратено до Еврокомисията миналия четвъртък от 17 страни членки, според които програмата на комисаря била недостатъчно амбициозна. 17-те страни, сред които Германия, Франция, Великобритания и Италия, предлагат размера на пенсиите да се определя на базата на средна заплата по време на цялата кариера на еврочиновниците, а не на база последна заплата. Те искат и добавките за експатриране, които вземат служителите от други държави, да се намалят от 16 процента на 10 процента.
Шефчович настоява еврокомисарите да обсъдят и одобрят проекта му за реформи в администрацията до Коледа. Той предлага ръст от 1.7 на сто за чиновниците, които работят в Брюксел и Люксембург. Той обаче не приема идеята за намаляване на добавката за експатриантите от 16 на сто, защото тя прави привлекателна кариерата в евроинституциите.
ЕК предлага увеличаване на минималната работна седмица на еврочиновниците на 40 часа без компенсиращо адаптиране на заплатите, увеличаване на обичайната възраст за пенсиониране от 63 на 65 г., значително ограничаване на правилата за ранно пенсиониране и мерки във връзка с правилата относно професионалното развитие, като значително намаляване на заплатите на някои длъжности.
"Ако комисията не отстъпи, стачката е неизбежна", заявява Феликс Гардон от синдиката на еврочиновниците.
------------
РАЗХОДИ
В момент, в който издръжката на живота в Белгия е нараснала с 3.6% и заплатите на белгийските държавни служители се адаптират с 3.6%, формулата за изчисляване на годишното адаптиране на заплатите на служителите на ЕС показа загуба на покупателната способност от 1.8%, обяви вчера Еврокомисията. Формулата, известна като "методът", проследява промяната на покупателната способност на националните държавни служители в посока увеличение или намаление от кошница с 8 държави членки (Обединеното кралство, Германия, Франция, Италия, Нидерландия, Испания, Белгия и Люксембург - които образуват 76% от БВП на ЕС). Брюксел сега предлага "кошницата" да обхване всички държави членки. Нова клауза за изключение ще позволи да се реагира по подходящ начин на настъпването на икономическа криза, когато се разглежда годишното адаптиране.
|
|