Българските банки все по-малко се нуждаят от парите на своите "майки" (или банките майки имат повече нужда от тях) и стават все по-независими от външните ресурси. Това показват новите данни на БНБ за външния дълг. Оказва се, че от началото на годината нашите трезори са намалили задълженията си към чужбина с почти 1 млрд. евро.
Като цяло външните задължения на държавата и на работещите в България банки и фирми спадат и към 30 септември са 36.121 млрд. евро. Сумата представлява 91.7% от брутния вътрешен продукт на страната ни. Специално държавният дълг към кредитори извън страната е доста нисък - 2.7082 млрд. евро, което е едва 6.9% от БВП. Предприятията пък са заели 12.58 млрд. евро от чужбина. Най-значително по размер е вътрешнофирменото кредитиране - български дружества дължат на чуждестранните си собственици 14.66 млрд. евро.
Към 1 октомври банковият сектор в България отчита общо 6.17 млрд. евро задължения по кредити и влогове от други страни. Това е с 3 милиарда евро по-малко в сравнение с преди 3 години. Преди кризата имотният сектор бе подхранван от кредитния - големите западни банки наливаха все повече заеми и депозити в своите български дъщери. През последните 3 години обаче върви процес на свиване, а напоследък чужди анализатори и медии все по-настойчиво вещаят, че нашите трезори може да пострадат от изтеглянето на ценен ресурс в посока към банки майки, които имат затруднения.
Българските банки всъщност сега могат да си позволят да връщат стотици милиони зад граница безболезнено по две основни причини - в тях влизат все повече средства от местни вложители, притеснени от неясните икономически перспективи, и в същото време нямат особена кредитна активност, защото надеждните клиенти и проекти в момента не са много. През последната година българските спестявания се увеличиха с нови 3.8 млрд. лева.
През януари - септември т.г. в страната са влезли 3.15 млрд. евро под формата на нови кредити и депозити от чужденци, сочат данните на БНБ. От тях в държавния сектор са отишли едва 130.9 млн. евро. Банките са получили 983 млн. евро от вносните пари. Големият пай от заемите е за предприятията.
За деветте месеца са декларирани 1938 нови заема, договорени зад граница, с общ размер 2.89 млрд. евро. За януари - септември почти 98% от обявените "вносни" кредити са в евро. Лихвите по тях са средно 4.1% - с 0.7 процентни пункта над нивата през същия период на предната година, но значително по-ниски от цената на банковите заеми в България.
ЧИСТЕНЕ
За деветте месеца от началото на годината заради плащания на погасителни вноски и лихви от България са изтекли 4.7745 млрд. евро (5931.7 млн. евро година по-рано). Специално по държавни задължения плащанията са 436.2 млн. евро. Банките са погасили борчове за 1.7256 млрд. евро, а фирмите - 1.061 млрд. евро. Вноските по вътрешнофирмени кредити са закръглили 1.55 млрд. евро.
|
|