Две трети от бензиностанциите у нас са изправени пред реалната опасност от затваряне до края на март догодина, тъй като не са спазили изискването да поставят нивомерни системи на резервоарите си, които да дават онлайн информация на приходната агенция. Условието не са спазили 2000 от всички 3121 обекта за търговия с горива. Ако не поставят необходимите уреди до края на 2011 г., собствениците на бензиностанциите почти сигурно ще изпуснат срока за свързване на фискалните си системи с датчиците на бензиноколонките, което трябва да се случи до края на март 2012 г. Всяка бензиностанция, която не е изпълнила изискването, ще бъде затворена и ще й бъде наложена глоба от 10 000 лв. Това съобщиха от НАП късно вечерта в събота, когато приключи среща между ръководството на агенцията и представители на петролния бранш у нас.
"Срокът за свързване на касовите апарати на всички търговци с НАП е 31 март 2012 г. Ако темповете по този проект се запазят, това значи, че около 50 000 търговци в страната няма да имат физическо време да изпълнят закона. Компромиси няма да има, както и отлагане", категоричен бе изпълнителният директор на приходната агенция Красимир Стефанов.
По данни на КЗК у нас има 3121 бензиностанции, като 1300 от тях принадлежат на големи вериги като "Шел", "ЛУКойл", "ОМВ" и др. От началото на тази година всички обекти за търговия с течни горива бяха задължени по закон да отчитат по електронен път оборотите си в НАП. Заради неизпълнение на изискването 269 обекта бяха запечатани. През юни бе въведено и допълнително изискване - към вече изградените електронни системи търговците да инсталират нивомерни устройства, които позволяват на данъчните да следят в реално време не само финансовите потоци, но и точните количества горива, които минават през колонките или се намират в резервоарите на бензиностанциите. Така пътят на горивото се следи от внасянето му на територията на страната до данъчните складове и продажбата му на дребно на крайния клиент.
По данни на НАП за м.г. бензиностанциите са отчели около 400 млн. лв. приходи от продажби на горива. Публична тайна е обаче, че немалко от тях крият обороти. В началото на годината финансовият министър Симеон Дянков прогнозира, че новата система за 24-часово следене на оборотите на газ- и бензиноколонките може да извади до 300 млн. лв. допълнително на светло.
На бас?
----------
Блогът на Генек