В продължаващата криза повечето общини се въздържат да товарят семейните бюджети с по-високи местни данъци и такси. Засега само в Русе, Добрич и Пловдив са пристъпили към увеличаване на данъчната тежест за гражданите си, показа проверка на "Сега". Две общини - София и Бургас, дори намаляват някои данъци. Облекчения обмислят във Велико Търново и Варна.
Най-тежки промени ще има в Русе, тъй като там се вдигат основните местни данъци. Данък сгради за гражданите се увеличава от 1 промил на 1.2 промила върху данъчната оценка на имотите. За фирмите обаче налогът се намалява от 1.3 на 1.2. "Изравняваме данъка, за да няма дискриминационен елемент между двата сектора", обясни пред "Сега" зам.-кметът по комунални дейности на Русе Свилен Иванов. Според него тази промяна няма да повлияе на данъчните приходи на общината и те ще запазят нивата си от т.г. Увеличение има и на основната такса за гражданите и бизнеса - такса смет. За гражданите тя се вдига от 1.2 промила на 1.38, а за фирмите - от 4 на 4.2 промила.
Зам.-кметът на Русе обясни наложителността на това увеличение с отчисленията, които общините са длъжни да правят от началото на тази година, за да се събират средства за инсталации за битовите отпадъци. С промяната в закона за управление на отпадъците през 2012 г. всяка община трябва да плаща 9 лв. на тон депониран боклук (при 3 лв. сега), а до 2015 г. таксата трябва да стане 35 лв. "Предполагам, че всички общини ще вдигнат таксата", коментира още Иванов. Засега обаче Русе и Добрич са единствените градове, които ще предприемат тази стъпка, въпреки че всички общини правят такива отчисления. В Добрич такса смет се вдига само за гражданите - с 0.5 промила до 2.5 промила върху данъчната оценка на имотите. През 2010 г. таксата отново бе вдигната с половин промил. Такса смет за фирмите остава 4 промила, като не е променяна от 2009 г. Други данъчни промени не се предвиждат, обясниха от кметството.
В Пловдив пък новият кмет Иван Тотев (ГЕРБ) поиска рязко увеличение на таксата в детските градини. Предложението все още не е гласувано от местния парламент, но веднага предизвика остри реакции, включително и протести на родители. Тотев предлага таксата за детските градини и ясли да се вдигне от 35 на 50 лв. Родителите скочиха, че няма да могат да плащат толкова много, при положение че детските надбавки са 35 лв. Не се предвижда увеличение на останалите данъци и такси.
Софиянци няма да плащат по-високи местни данъци, защото не е уместно да натоварваме семейните бюджети в кризата, категорична е Йорданка Фандъкова. Въпреки призивите на бизнеса за намаляване на такса смет и тази година фирмите ще поемат по-голямата тежест - за тях таксата остава 10 промила, а за гражданите - 1.6. Общината обаче ще изпълни желанието на туристическия бранш за намаляване на данъка за 2012 г. Намалението за нощувка в най-високата V категория е почти 3 пъти - от 3 лв. на 1.20 лв. За нощувка хотелите в I категория ще дължат данък от 40 ст. (при 60 ст. сега), за II категория намалението е двойно - на 60 ст. При III категория ще се плаща 80 ст., а при четвърта - 1 лв. Данъкът бе въведен тази година, като замени таксата, която хотелиерите плащаха преди. Това е едно от перата с най-ниска събираемост. Към края на ноември са събрани едва 2 млн. лв., което е 56% от заложените приходи. Вносителят на доклада Николай Стойнев (ГЕРБ) се мотивира, че заради продължаващата икономическа криза хотелиерите не могат да внасят дължимото в хазната, а намаляването на данъчната тежест ще увеличи събираемостта.
В Бургас данъкът върху недвижимите имоти няма да се променя, но такса смет за фирмите ще бъде намалена от 11 промила на 10.5, каза кметът на града Димитър Николов. Облекчението за фирмите ще доведе до стимулирането на бизнеса и до отварянето на нови работни места, категорични са от общината. Във Велико Търново данъците засега също остават непроменени, обясни началникът на отдел "Местни данъци и такси" Цветомир Енев. Кметството обаче обсъжда предложение за намаление на такса смет с 1 или 2 промила. В момента тя е 7.5 промила. От 2012 г. варненци, които докажат, че не ползват имотите си през цялата година или за няколко месеца, ще бъдат освободени от такса смет, обясниха от общината. Други данъчни промени не се предвиждат в морската столица.
УДАР
Данък сгради за бизнеса бе сериозно повишен тази година с една дребна поправка в закона за местните данъци и такси. От 1 януари 2011 г. той се изчислява върху по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка. Отчетната стойност е историческата цена, т. е. стойността, на която е придобит имотът назад във времето, без да се отчита неговата амортизация. В повечето случаи по-старите сгради имат доста по-ниска отчетна стойност от новите. Данъчната оценка се изчислява от общинските чиновници и зависи от много фактори - квадратура, изолации, местоположение, подобрения и т.н.
През 2011 г. обаче много общини намалиха такса смет за фирмите. София намали от 12 на 10 промила. В Русе промилите за такса смет бяха намалени от 6 на 4, а за данък сгради - от 1.5 на 1.3. В Плевен например промилите за смет паднаха от 8 на 6, в Стара Загора - от 7 на 5, в Благоевград - от 10 на 7.5, в Шумен - от 8 на 4.5.
ЗАМРЪЗВАНЕ
Парите за общините, които държавата дава, замръзват за 2012 г., въпреки че от Националното сдружение на общините са внесли няколко предложения. Те са били отхвърлени от Министерския съвет без ясни аргументи. "Бюджетите са замръзнали на ниво от актуализацията от 2010 г.", това каза за "Сега" председателят на сдружението Гинка Чавдарова. Тя прогнозира, че и догодина парите няма да стигнат за важни сектори като пътища и здравословно хранене в училищата.
Добричлии, толкова ли забогатяха , че могат да поемат увеличението на местните налози?
И какво става с водоснабдяването, цената на кубик Н2О и режимът и?