:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,905
Активни 712
Страници 29,372
За един ден 1,302,066

Над 80% от фирмите имат проблеми с длъжници

Онлайн пазар на несъбраните вземания ще помага за "изчистване" на част от дълговете
Камен Колев
Задлъжнялостта придобива масов характер в България и допринася за задълбочаване на кризата - 83% от фирмите в България имат длъжници, които закъсняват да погасят вземанията си. В 40 на сто от случаите забавянето е повече от година. Това показа съвместно проучване на Българската стопанска камара и "Мост Финанс Мениджмънт" АД. Изследването е било проведено в периода 23 ноември - 7 декември 2011 г. и 500 предприятия от цялата страна.

През 2011 г. 50% от представителите на бизнеса са отчели ръст на лошите вземания от партньори спрямо миналата година, като тенденцията е за увеличаване срока на изплащане на дължимите суми. Средните предприятия са най-потърпевши от несигурната икономическа среда - те са 30% от всички, които имат проблем със събирането на задълженията. Ако оценката е по браншове, фирмите в селското стопанство и промишлеността изпреварват по лоши вземания тези в сферата на услугите и търговията.

Стойността на 30% от лошите вземания е между 30 000 и 50 000 лв. Масово делът им е 10-20% от целия оборот на фирмата. При 16% от анкетираните пък несъбраните вземания са на нивото или над половината от оборота.

Най-голям е делът на просрочените вземания от юридически лица. 71% от анкетираните казват, че други фирми имат неизплатени задължения към тях. Значителен остава и размерът на държавните и общинските задължения към бизнеса. "От началото на годината държавата дължи между 420 и 470 млн. лв. по изпълнени договори за обществени поръчки", заяви зам.-председателят на БСК Камен Колев. Големите предприятия от селското стопанство и добивната промишленост са с най-много вземания от държавата и местната власт.

Въпреки тревожните тенденции се оказва, че много малка част от българските фирми имат действащи политики за контрол на паричните потоци. Под една трета - 28%, са съставили такива, като само 7 на сто са обособили специално звено за управление на несъбраните задължения.

За да се намали рискът от потенциални лоши вземания, от БСК препоръчват на фирмите да сключват арбитражни клаузи в договорите си. Все по-важно става основаването на клирингова къща, която да "изчиства" вземанията и задълженията на бизнеса. Създаването й в момента обаче е почти невъзможно, тъй като изисква участие на бюджета с 1 млрд. лв, коментира Камен Колев.

Друга възможност е изграждането на онлайн пазар на несъбраните вземания, за който не е необходимо участието на държавата. В него фирмите имат възможност да купуват дълг с цел да го препродадат по-късно на по-висока цена. БСК вече е стартирала пробно подобна инициатива. Фирмите, които искат да продадат вземания, обаче са много по-малко от желаещите да купят, констатира Колев.

НА ЧЕРВЕНО

Немалка част от предприятията, които се оплакват от закъсняващи длъжници, от своя страна също имат непогасени вземания. Просрочените задължения все по-често са сред факторите, които влияят при възможен фалит. Според Търговския регистър фирмите, задвижили процедури по обявяване на несъстоятелност през 2011 г., са се удвоили спрямо миналата година. Към момента те са около 400. Това обаче е ниска стойност на фона на всички предприятия в България, които са близо 330 000, коментира Камен Колев.

15
3982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
12 Декември 2011 20:01
Като почнат съчетанията с бухалки, ще се оправят.
12 Декември 2011 20:39
Тия времена минаха. Сега е по-мъчно. Точно с това се занимавам в момента, оглавявам едно такова "звено" в средноголяма търговска компания.
12 Декември 2011 20:39
Тези времена минаха, сега е мъчно. Точно с това се занимавам в момента - оглавявам такова "звено" в една средноголяма търговска компания.
12 Декември 2011 20:40
Тези времена минаха, сега е мъчно. Точно с това се занимавам в момента - оглавявам такова "звено" в една средноголяма търговска компания.
12 Декември 2011 20:41
Да живее SQL error-а и да са живи и здрави тия от тех съпорта на форума на "сега"!
12 Декември 2011 20:48
За да се намали рискът от потенциални лоши вземания, от БСК препоръчват на фирмите да сключват арбитражни клаузи в договорите си.


Е, сега ако някой ми обясни с какво ще се облекчи събираемостта на задълженията с т.нар. арбитражна клауза, ще съм му много задължена. При положение, че в сега действащия ГПК има възможност за заповедно производство и бързо снабдяване с изпълнителен лист в полза на кредитора, как пък тъй точно арбитражът ще се окаже решение на проблема
12 Декември 2011 20:55
Точно с това се занимавам в момента, оглавявам едно такова "звено" в средноголяма търговска компания.

С наемна каруца да не пътуваш, че ще те зарежат в някое блато
12 Декември 2011 20:56
"Клирингова къща" = на мутренска къща, нали...........айде пак бизнес за дебеловратите......
12 Декември 2011 21:14
С наемна каруца да не пътуваш, че ще те зарежат в някое блато

Тц, има бонуси за андрешковците. Всичко е с пари
12 Декември 2011 22:06
Диня, говорих с директора на средноголямата ти търговска компания . Човекът казва : ваше момче , ама се опитва на краставичар краставици да продава. Да , знам , че е от търсещите вода , ама ......
Те затова няма да хокаш по софтурера на газетата, а се огледай внимателно, че знаеш ли .......
13 Декември 2011 07:07
клирингНатисни тук
13 Декември 2011 09:17
Създаването й в момента обаче е почти невъзможно, тъй като изисква участие на бюджета с 1 млрд. лв, коментира Камен Колев.


Ей го къде е разковничето на "дълговата междуфирмена криза" БСК иска да управлява фонд (частен) за(на)хранен с държавни (бюджетни) пари...чки
Нагло!
13 Декември 2011 09:20
Над 80% от фирмите имат проблеми с длъжници

А и ТОВА просто не е вярно!
дълговете са преди всички взаимни (и всички го знаят, но...)
в масовия случай са 5-6 страни, които на принципа на многоъгълника си дължат пари... а защо не си направят прихващания? ще попита някой...
13 Декември 2011 09:25
А пък банките колко длъжници имат, да не ви разправям.
13 Декември 2011 12:18
А на мене две банки ми са длъжници щото имам открити депозити в тях.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД