МВР най-после реши да поведе сериозна битка с корупцията по пътищата. От догодина катаджиите по магистралите, големите пътища и основните кръстовища в населените места ще бъдат заменени от 400 камери. Така ще се елиминира субективността при преценката на нарушението и ще се избегне искането и даването на подкупи, обеща вътрешният министър Цветан Цветанов вчера.
"Искаме да изградим инфраструктура за наблюдение и заснемане на нарушителите. От догодина започва поетапно отпадане на караулките, които не са много лицеприятни за една държава, която е в Европа, и по този начин ще избегнем всякакъв контакт на контролния полицейски орган с нарушителя", обясни Цветанов. И допълни, че техниката ще маркира безпристрастно нарушенията на пътя и в зависимост от регистрираното прегрешение глобата ще бъде налагана и събирана чрез електронни фишове на шофьорите.
В част от градовете вече съществуват или в момента се изграждат системи за видеонаблюдение. По по-малките пътища обаче катаджиите остават.
В момента пътната полиция действа като съд - масово се налага глоба от 50 лв., която не може да се обжалва пред съда и трябва да се плати в рамките на една седмица. Това стана повод омбудсманът да се обърне към Конституционния съд по въпроса. Очаква се и Вътрешна сигурност на МВР да провери всички актове, за да види дали няма злоупотреби от страна на катаджиите.
Ако изобщо се стигне до монтирането на 400 камери, ще станат излишни не повече от 200-300 пътни полицаи. След ареста на 17-те катаджии при операция "Палките" стана ясно, че те са повече от половината, обслужващи автомагистрала "Тракия" между София и Пловдив. Тогава бе обявено, че те са имали стройна система за събиране на подкупи - парите се съхранявали навити в палките, а мобилните им телефони имали сигнал, чрез който радарите да отчитат уж по-високи скорости. После обаче задържаните бяха освободени от ареста и все още очакват делото срещу тях да влезе в съда.
Междувременно МВР отчете спад на жертвите при катастрофи в страната. "Над 1000 души загиват годишно по пътищата на България. От 2009 г. има една тенденция за намаляване, когато беше констатирано число под 1000, тогава убитите бяха 901", каза Цветан Цветанов. Загиналите при ПТП през 2010 г. вече са само 776, а от началото на годината досега са 622. Шефът на столичния КАТ Богдан Милчев пък заяви, че от началото на годината нито едно дете не е станало жертва на пътен инцидент. Това обаче не е вярно, тъй като съвсем наскоро загина дете на пешеходна пътека. "За т.г. имаме с 3000 по-малко ПТП-та, 162 000 са проверените автомобили и 108 000 от тях са санкционирани за нарушения", допълни Милчев. Събраните глоби са над 5 млн. лв.
Значи по второстепените, ще се дебнем, щото от където е текло пак, ще тече, казва народа!!