Два самостоятелни научни екипа обявиха, че може би са забелязали "божествена частица" или субатомната частица, която е в центъра на човешките познания за устройството на света, предаде Би Би Си. Новината бе съобщена на кратка пресконференция в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN). Въпросната частица се нарича още бозон на Хигс.
Все пак учените от двата отделни проекта Atlas и CMS не са готови да обявят наблюдението си за пълноправно научно откритие, защото още се нуждаят от 100-процентова сигурност. Така или иначе независимо един от друг те са получили сходни резултати.
Спорният бозон на Хигс е наричан още "крайъгълният камък на Вселената". Смята се, че се е появил от Големия взрив преди 13.7 млрд. години и е събрал заедно летящите из космоса отломки, за да формират галактики, звезди и планети. Той е ключов компонент от теорията на физиката за устройството на Космоса, изграден от елементарни частици и енергии. За съществуването му се говори от 4 десетилетия, но още никой не е предоставил доказателства, че го е регистрирал.
Изследователят Фабиола Джаноти от проекта Atlas обясни, че издирваната частица има маса около 126 GeV (гигаелектронволта). Би Би Си уточнява, че това е около 130 пъти повече от теглото на протон в ядрото на атома. "Мисля, че би било изключително учтиво от страна на бозона на Хигс да се намира точно там. Но е прекалено рано за окончателни заключения. Следващите месеци ще са изключително вълнуващи" заяви Джаноти. Ако находката бъде потвърдена, това ще е най-голямото научно откритие през последния половин век.
|
|