Българският вътрешен министър Цветан Цветанов в разговор с германския си колега Хан-Петер Фридрих преди началото на Съвета по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел вчера. |
В проекторешение, което вътрешните министри трябваше да разгледат вчера, се препоръчва България и Румъния да влязат в Шенген с морските и въздушните граници от 25 март догодина, а сухопътните граници да бъдат премахнати не по-късно от 31 юли следващата година. Холандия обаче отново ще гласува против, ако текстът бъде подложен на гласуване.
Румънският президент Траян Бъсеску призова сънародниците си да бойкотират холандските плодове и зеленчуци заради съпротивата на Хага срещу влизането на страната Шенген, предаде агенция ТАНЮГ. В отговор на това холандската евродепутатка Естер де Ланге заяви, че ще поднесе на румънските си колеги в ЕП кошници с холандски зеленчуци. "Няма никакъв проблем с нашите зеленчуци, а Румъния не може да блокира нашия износ заради мотив, който изглежда е политически", заяви евродепутатката.
Докато България и Румъния продължават да чакат да влязат в Шенгенската зона, на заседанието си в Брюксел европейските вътрешните министри решиха Лихтенщайн да стане 26-ят член на зоната на свободно движение на 19 декември.
На пленарната сесия на ЕП в Страсбург бе решено заподозрените лица в ЕС да получават декларация за правата, в която ще се изброяват основните им права по време на наказателното производство. ЕК предложи тази мярка през юли м. г. като част от усилията да осигури на хората право на справедлив съдебен процес в целия ЕС. Новите разпоредби гарантират на заподозрените лица право на адвокат, информация относно обвинението, право на устен и писмен превод за тези, които не разбират езика на производството, и др. ЕК предостави на държавите членки образец на декларацията за правата, който ще бъде преведен на всичките 23 езика на ЕС.
СПОРАЗУМЕНИЕ
България и Румъния подписаха в Брюксел споразумение за създаване на единен блок на въздушно пространство "Дунав", предаде агенция "Фокус". Споразумението, което влиза в сила от 2013 г., предвижда граждански и военни самолети, навлизащи във въздушното пространство на двете държави, да избират най-изгодното като разходи и време трасе, а не да следват строго определени коридори, каквато е практиката в момента. Основата за т.нар. Функционален блок на въздушното пространство е поставена през 2004 г. През 2008 г. са завършени предпроектните проучвания, а сега 70 авиодиспечери от Румъния и България и 30 пилоти от Франция провеждат симулации за използването на съвместния въздушен трафик.