:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,858
Активни 718
Страници 29,325
За един ден 1,302,066

Бизнесът отчете масова корупция при обществените поръчки

Всеки трети работодател ще съкращава персонал през 2012 г., сочат данни на БСК
Престъпността, корупцията и сивата икономика са се увеличили през 2011 г, смята всеки втори работодател в България. Това показа проучване на БСК, проведено сред 500 мениджъри в периода 20 ноември-7 декември тази година. Според 75% от анкетираните най-много случаи на корупция се наблюдават при обществените поръчки. "Който е близък до властта, той взема поръчките независимо на какво ниво - общинско или централно", заяви и изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Той припомни, че камарата е предложила да има публичен регистър на всички спонсори на институциите. Чрез този регистър ще може да се прави връзка с тези, които са спечелили обществените поръчки, защото обикновено печелят и спонсорите на държавните институции, напомни Данев.

Според ръководството на камарата в България има картел при обществените поръчки, а тяхното разпределяне може да е един от начините за "крадене на бизнес". "Малкият и средният бизнес е подложен на всякакъв вид натиск, включително и на кражба на цели предприятия", каза Сашо Дончев, председател на УС на БСК. Той съобщи, че за подобни случаи в камарата постъпват много сигнали. Освен чрез обществени поръчки кражбата на бизнес може да се случи чрез фалшификация на документи или "с лобистки нормативен акт", с който се прекратява определена дейност и тя се предоставя на друг.

Повече от половината фирми в България са свили персонала си през 2011 г., а всеки трети работодател предвижда съкращения и през следващата година, сочат данните от проучването на БСК. Едва 8% от предприемачите ще открият нови работни места, а един от всеки пет обмисля да намали заплатите на служителите си. 46% от работодателите твърдят, че имат нужда от тесни специалисти, които не могат да намерят. Дефицит се усеща най-вече за инженери, което е и световна тенденция.

70% от фирмите в България смятат, че бизнес средата у нас се е влошила през 2011 г., а само 7% виждат положителна промяна. Икономическата криза се е отразила най-вече на продажбите на фирмите - две трети отчитат тяхното намаление. От идването на власт на ГЕРБ са приети или променени 170 закона и 1600 нормативни акта без обаче да е ясно какъв точно е ефектът от тях и как се отразява спазването им от бизнеса, отбелязват от БСК.

БСК прогнозира, че ръстът на икономиката догодина ще бъде между 0 и 1%, което е далеч под прогнозите на правителството за 2.9%. Според проучването 71% от предприемачите очакват задълбочаване на кризата, а оптимистите са едва 13%.



В БЕЛЕЖНИКА

73% от предприемачите смятат, че усилията на властта да се справи с кризата са неуспешни, а само 12% им дават положителна оценка, показват данните на БСК. Лидери по получено одобрение са данъчната администрация (30%) и местната власт (28%). Най-ниска оценка получава съдебната власт - едва 5% одобрение. Сериозно е паднало доверието към президентската институция - с 10 на сто за една година. Оказва се, че масово хората не са наясно какво точно правят евродепутатите и каква е ползата от тяхната дейност - 54% от анкетираните се затрудняват да им дадат каквато и да било оценка.





26
3932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
19 Декември 2011 22:43
Това е наследството от тройната!
Герберастите не постъпват така.
20 Декември 2011 02:50
/:/ Бизнесът отчете масова корупция при обществените поръчки"
....................................................................
Нима друг, а НЕ Бизнесът, участва в корупционните сделки при обществените поръчки?!
При Корупция, виновни са и носят отговорност и двете страни- и вземащата и даващата!!!
Така че, Данев, Корумпиращите са в Бизнеса, а не извън него- "бизнесмени" са Корумпиращите!
20 Декември 2011 06:44
така е
в корупцията участват и двете страни
но едната страна определя правилата на играта
а тя е тази която се распорежда с държавното и обштинското имуштество като с баштиния
в интерес на частната фирма с грижа на добър стопанин
затуй има цели отбори консултатори които да съветват управляваштите
как да приемат закончета за да оседлаят кончетата
където има много пари особено чужди штото те най лесно се раздават
винаги се намират услужливи землени по целата верига на държавата
които да ударят едно рамо
...
искам да доживея да видя на тази територия
истинско пазарно състезание
в което псевдобизнесмените да останат с работа но без бизнес който не са спечелили а са откраднали като са изтикали по добрите конкуренти чрез подкупване на вечногладни чиновници
.
хм
и бизнеса май това иска
20 Декември 2011 07:39
Що рИвете бе, нъл искахте капитализъм. На ви сега капитализъм.Голямата лъжа при капитализма е лъжата за дребния бизнес и за средната класа. Капитализмът е система на едрия капитал. По-силният побеждава. Това, впрочем го каза преди няколко вечери един много известен (ама за мен неизвестен) американски писател. За това протестиращите в САЩ говоря, че са от 99-те%и за 1% богати.
Тази сутрин бяха прочетени данн9и на изследването на Мира Янева, че през тези 20 години БВП нарастнал 3 пъти, а заплатите са си същите. Разбира се това нарастване е фалшиво. То се дължи на нарастване на цените от 3 до 10 пъти. Така, че фактически имаме спад. Но незвисимо от това заплатите би трябвало да следват това нарастване. От всичко се вижда, че фактически потреблението е намаляло многократно. И после защо не се пълни бюджета, защо здравната, пенсионната каси и т.н.
20 Декември 2011 08:05
Добър ден, пак откриха топлата вода.Естествено, виновна е тройната!
20 Декември 2011 08:53
Предлагам дапълнение към закона за оществените поръчки /ЗОП/
Член единствен: (1)Размерът на подкупа е в размер на 10% от крайната тръжна цена.
(2) Всяка сума, над горепосочената, се облага със 100% данък корупция.
20 Декември 2011 08:54
Марксе, освен теб, тук никой не реве.
20 Декември 2011 09:03
Падналотмарс, ти май си паднал от Меркурий, като преди това слънцето ти и повлияло доста зле. ЗОП е с приложимо поле само когато страна по него е държавна или общинска институция. А както Параграфа забеляза, инициативата за корупцията е винаги бизнесът. Последният винаги печели повече при реализация на корупционна сделка. Ако инициативата е на държавните служители, провеждащи процедура по ЗОП, това е по-скоро рекет. И ако другата страна не поддаде, корумпираните служители го отнасят. Друга тънкост при ЗОП е поставяне на изисквания на които да отговаря само определена фирма. Познай от първия път кой определя изискванията. Някое служителче ли ? А на бас, че това са фирмите, свързани с политическите партии, които финансират. Иначе откъде пари за купуване на гласове ?
20 Декември 2011 09:07
sega_007
20 Декември 2011 08:53,
не става в ЗОП-а. Трябва нов закон - Закон за облагане на рушвета, съкратено ЗОР.
Да вземем да го напишем и предложим за публично обсъждане в "СЕГА".
20 Декември 2011 09:29
"Който е близък до властта, той взема поръчките независимо на какво ниво - общинско или централно", заяви и изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

Хи-хи-хи! Божидар Данов!
Че то винаги е било така. Тук е мястото да припомня есно доста точно определение на думата "Корупция"
Корупция, това е далавера, в която АЗ не участвам!
20 Декември 2011 09:32
Друга тънкост при ЗОП е поставяне на изисквания на които да отговаря само определена фирма.

Това е основното Бирник.
Още по тънко става, когато изискванията сочат определена марка производство, което е чуждо - напр. компютри ***** еди какви си.
Т.к. има няколко дистрибутори на тази марка, за доказване пред компанията майка, кой е влиял на ОП , започват закачки от сорта - "Абе искате ли да ви докажем, че ние /нашата фирма/ сме уреждали ОП, като променим...еди кой си параметър".Това се прави, щото нали се искат оторизации и съответно специални цени.На чужденците очите им се събират в центъра, като започнат всички БГ фирмички да им разправят - "Ний бе, ний я уреждахме тази ОП, дайте на нас най добра отстъпка за участието..."
Злите езици говорят, че се е стигало до изгъзицата - акроним /името/ на чуждия представител изписано в поредицата технически изисквания.
Аз не го вярвам и не съм го виждал, но упорито "ходят слухи".
Ей такива работи по наште земи. Особено в последните 2 г.Две години казвам. Беше позатихнало първите няколко месеца на новата власт - докато се сменят подходящите хора...и като се олабихаааа - стой и се наслаждавай.На "некорумпираната" герберастска сган.
20 Декември 2011 10:45
А както Параграфа забеляза, инициативата за корупцията е винаги бизнесът.


Смях в залата
20 Декември 2011 11:19
Престъпността, корупцията и сивата икономика са се увеличили през 2011 г, смята всеки втори работодател в Българи

Развалиха Коледата нта премиерина.Язък...И тея ще ги рИформира...
20 Декември 2011 11:40
Марксе, освен теб, тук никой не реве.
Освен мене е ревнал и целокупния български народ. А изглежда, че и целият свят е ревнал. А вие тук сте запретнали ръкави да оправяте КАПИТАЛИЗОМОТ, т.е. да създадете КАПИТАЛИЗЪМ с ЧОВЕШКО ЛИЦЕ. Па може ли КАПИТАЛИЗЪМ без корупция и без експлоатация и без далавера. Корупцията е смазката на капитализмът, беше казал един.
20 Декември 2011 12:13
Между другото, близко до акъла е - по време на криза всички такива схеми се обострят максимално, щото като няма реален бизнес, трябва да се натиска в посока на ЗОП.
Но, тук при нас си е така - свинщина отсекъде.
20 Декември 2011 12:32
Ами корупция ще има като има незаинтересовани държавни служители. Тях не ги интересува резултата, а кой колко ще им предложи за да впишат неговите изисквания в условията на поръчката. А поръчките се правят от още по-некомпетентни служители. Пример: жена завършила биология и химия и работеща в лаборатория е накарана да пише изисквания за вентилационната система в лабораторията: мощности на вентилатори, разположение, дебит ... въобще неща където и идея си няма. И естествено шефа й и помага като й казва къде какво да пише ... познайте кои печели? А по документи тя е написала изискванията. Нека доказват каквото искат. Дори не е чувала изпълнителя.
А за липсата на тесни специалисти то тия специалисти не могат да се "излюпят" от нищото. Един човек за да стане специалист трябва да поработи 3-4 години поне под ръководството на друг специалист. Да се научи да предвижда проблемите, а не само да ги решава. Да събере опит и познания от истинското производство, да види кое е добра и кое лоша практика (т.е. пак опит). Да поработи малко сам и тогава да може да каже че има някакви познания и е специалист. Дипломата е само необходимо условие гарантиращо че човека поне е чувал някои от термините които ще му трябват. Тоест необходимо, но недостатъчно условие за да се нарече специалист. Бълването на некадърни и неграмотни "специалисти" от университетите не гарантира успеваемост. Машинни оператори все още има останали от бившите държавни заводи от "онова " време. обаче хората които бяха "специалисти" тогава вече определено не се занимават с тази дейност, а току що завършилите имат теоретични но не и практически познания. Другия проблем е заплащането. Докато "бизнесмените" плащат примерно 800 лв на фрезист/стругар/шлосер/заварчик и дават по 400-500 лв на инженер бизнеса им никога няма да върви напред. При такава заплата на работник, току що завършил трябва да взима около 900-1000 а този които го "контролира" поне 1500лв. Заплатите са примерни да се видят съотношенията.
20 Декември 2011 12:33
Ами корупция ще има като има незаинтересовани държавни служители. Тях не ги интересува резултата, а кой колко ще им предложи за да впишат неговите изисквания в условията на поръчката. А поръчките се правят от още по-некомпетентни служители. Пример: жена завършила биология и химия и работеща в лаборатория е накарана да пише изисквания за вентилационната система в лабораторията: мощности на вентилатори, разположение, дебит ... въобще неща където и идея си няма. И естествено шефа й и помага като й казва къде какво да пише ... познайте кои печели? А по документи тя е написала изискванията. Нека доказват каквото искат. Дори не е чувала изпълнителя.
А за липсата на тесни специалисти то тия специалисти не могат да се "излюпят" от нищото. Един човек за да стане специалист трябва да поработи 3-4 години поне под ръководството на друг специалист. Да се научи да предвижда проблемите, а не само да ги решава. Да събере опит и познания от истинското производство, да види кое е добра и кое лоша практика (т.е. пак опит). Да поработи малко сам и тогава да може да каже че има някакви познания и е специалист. Дипломата е само необходимо условие гарантиращо че човека поне е чувал някои от термините които ще му трябват. Тоест необходимо, но недостатъчно условие за да се нарече специалист. Бълването на некадърни и неграмотни "специалисти" от университетите не гарантира успеваемост. Машинни оператори все още има останали от бившите държавни заводи от "онова " време. обаче хората които бяха "специалисти" тогава вече определено не се занимават с тази дейност, а току що завършилите имат теоретични но не и практически познания. Другия проблем е заплащането. Докато "бизнесмените" плащат примерно 800 лв на фрезист/стругар/шлосер/заварчик и дават по 400-500 лв на инженер бизнеса им никога няма да върви напред. При такава заплата на работник, току що завършил трябва да взима около 900-1000 а този които го "контролира" поне 1500лв. Заплатите са примерни да се видят съотношенията.
20 Декември 2011 12:59
Марксе, ма ние тук капитализъм ли имаме ?
Не знаех.
Аз пък, виж ти, мислех че имаме партиен мутро-далаверизъм.
20 Декември 2011 13:27
За информация :
Корупцията възпрепятства и икономическото развитие, предизвиквайки изкривявания и неефективност. В частния сектор корупцията увеличава разходите със стойността на самите незаконни плащания, стойността на преговорите с държавните служители и риска от разкриване. Въпреки че според някои корупцията намалява разходите за бизнеса, като се заобикалят регулациите, преобладаващият брой изследователи днес смятат, че подкупите подтикват държавните служители да създават нови правила и забавяния. Увеличавайки разходите, корупцията в същото време изкривява средата, като защитава от конкуренцията фирмите с връзки, като поддържа относителната им неефективност.

Корупцията създава икономически изкривявания и в обществения сектор, отклонявайки обществени инвестиции към проекти, при които има повече възможности за подкупи и комисиони. Държавните служители могат да усложнят процедурите по обществени проекти за да прикрият такива сделки, което още повече изкривява инвестиционния процес. Корупцията води и до по-слабо съответствие със строителни, екологични и други регулации, намалява качеството на държавните услуги и инфраструктура и увеличава бюджетните разходи.

20 Декември 2011 13:32
И така ще е още 20 години
20 Декември 2011 13:50
Признаха ли си най- после, че обществените поръчки са за определени фирми и хора? Това простосмъртните сме го установили отдавна. Нищо ново не научаваме, но все пак факта е изречен на глас...
20 Декември 2011 14:47
И така ще е още 20 години

И след това - пак така?
20 Декември 2011 15:17
Докато и даващият и получаващият са еднакво виновни, напредък в разкриването на тези престъпления няма да има. Дори и да изглежда несправедливо, трябва да се премахне това поделяне на отговорността за корупцията.

Ако законът се промени така, че отговорен да е само корумпирания чиновник, отношението между риска и печалбата при вземането на подкуп за чиновникa ще стане много неизгодно. Всеки път когато взема подкуп, той ще става все по-уязвим от даващият подкуп. Свободата и благосъстоянието на корумпираният ще зависят от благоволението и прищевките на даващите подкупа.

А ако се добави и конфискуване на имуществото на корумпирания чиновник в полза на държавата, като определен процент от сумата отидва като възнаграждение към подалият сигнала за подкупа (дори и това да е човека дал подкупа), може и да се появи някаква вероятност за по-добро бъдеще на България.
20 Декември 2011 15:47
doomchant
20 Декември 2011 15:17,
не става така. Подтикването към престъпление също трябва да е престъпление. Не може корумпиращият да се ползва с права в случаите на корупция, а подтикващият към друго престъпление не. Например, предлагам ти да откраднеш нещо, после те топя и извличам полза от това си действие. Нелогично, нали ?
20 Декември 2011 16:07
БирникЪ
не става така. Подтикването към престъпление също трябва да е престъпление. Не може корумпиращият да се ползва с права в случаите на корупция, а подтикващият към друго престъпление не. Например, предлагам ти да откраднеш нещо, после те топя и извличам полза от това си действие. Нелогично, нали ?


Съгласен съм, че не е справедливо, но е напълно логично от гледна точка на озаптяване на корупцията. След като знаеш, че е много вероятно аз да те натопя за това, че си ми искал подкуп, или защото смятам че не е редно, или просто защото не ми е кеф днес, чисто и просто няма да са съгласиш да вземеш подкуп. Особено като знаеш, че всички привилегии и имущество, които си придобил правейки кариера като държавен чиновник, ще изчезнат само защото така ми е хрумнало.

Сега когато, съвсем справедливо, и двете страни са отговорни, няма никакъв прогрес в ограничаване на корупцията. Тя си се вихри и е по-тежко явление за обществото и от мутрите.

Да минат десетина-двайсетина години с минимална корупция в страната, да се възпитат поне едно две поколения с идеята, че да вземаш подкупи е ужасно и глупаво престъпление, и тогава нека се върне закона към сегашното му справедливо отношение и към двете страни.
20 Декември 2011 17:06
doomchant
20 Декември 2011 16:07,
виж си мейла от регистрацията. Дали ще ти хареса това ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД