Престъпността, корупцията и сивата икономика са се увеличили през 2011 г, смята всеки втори работодател в България. Това показа проучване на БСК, проведено сред 500 мениджъри в периода 20 ноември-7 декември тази година. Според 75% от анкетираните най-много случаи на корупция се наблюдават при обществените поръчки. "Който е близък до властта, той взема поръчките независимо на какво ниво - общинско или централно", заяви и изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Той припомни, че камарата е предложила да има публичен регистър на всички спонсори на институциите. Чрез този регистър ще може да се прави връзка с тези, които са спечелили обществените поръчки, защото обикновено печелят и спонсорите на държавните институции, напомни Данев.
Според ръководството на камарата в България има картел при обществените поръчки, а тяхното разпределяне може да е един от начините за "крадене на бизнес". "Малкият и средният бизнес е подложен на всякакъв вид натиск, включително и на кражба на цели предприятия", каза Сашо Дончев, председател на УС на БСК. Той съобщи, че за подобни случаи в камарата постъпват много сигнали. Освен чрез обществени поръчки кражбата на бизнес може да се случи чрез фалшификация на документи или "с лобистки нормативен акт", с който се прекратява определена дейност и тя се предоставя на друг.
Повече от половината фирми в България са свили персонала си през 2011 г., а всеки трети работодател предвижда съкращения и през следващата година, сочат данните от проучването на БСК. Едва 8% от предприемачите ще открият нови работни места, а един от всеки пет обмисля да намали заплатите на служителите си. 46% от работодателите твърдят, че имат нужда от тесни специалисти, които не могат да намерят. Дефицит се усеща най-вече за инженери, което е и световна тенденция.
70% от фирмите в България смятат, че бизнес средата у нас се е влошила през 2011 г., а само 7% виждат положителна промяна. Икономическата криза се е отразила най-вече на продажбите на фирмите - две трети отчитат тяхното намаление. От идването на власт на ГЕРБ са приети или променени 170 закона и 1600 нормативни акта без обаче да е ясно какъв точно е ефектът от тях и как се отразява спазването им от бизнеса, отбелязват от БСК.
БСК прогнозира, че ръстът на икономиката догодина ще бъде между 0 и 1%, което е далеч под прогнозите на правителството за 2.9%. Според проучването 71% от предприемачите очакват задълбочаване на кризата, а оптимистите са едва 13%.
В БЕЛЕЖНИКА
73% от предприемачите смятат, че усилията на властта да се справи с кризата са неуспешни, а само 12% им дават положителна оценка, показват данните на БСК. Лидери по получено одобрение са данъчната администрация (30%) и местната власт (28%). Най-ниска оценка получава съдебната власт - едва 5% одобрение. Сериозно е паднало доверието към президентската институция - с 10 на сто за една година. Оказва се, че масово хората не са наясно какво точно правят евродепутатите и каква е ползата от тяхната дейност - 54% от анкетираните се затрудняват да им дадат каквато и да било оценка.
Това е наследството от тройната!
Герберастите не постъпват така.