Председателят на НС Цецка Цачева е възхитителна илюстрация за това как в епохата на ГЕРБ България наистина стана страна на неограничените възможности. Днес дори индивид с невисоки дадености, ако се труди упорито и е предан на Човека, може да постигне много в живота. Но като казваме предан, имаме предвид безразсъдно предан.
Отиващата си година бе силна за г-жа Цачева. Тя утвърди позицията си на "първа сред равни" строга господарка и много работи за авторитета на институцията Народно събрание.
"После" реши да отбележи края на парламентарната година с избрани прелести от интервю с Цачева за агенция "Фокус". Коментарите в скобите са от нас.
***
Фокус: Кой беше най-хубавият и кой беше най-тежкият момент в парламента през изминалата година?
Цецка Цачева: Всеки един момент, след като вече е отминал, не е тежък. В същото време, на пръв поглед и най-незначителният - тогава, когато е трябвало да се вземе решение как да се отреагира, е имал своята тежест. За най-хубавия момент ми е трудно да говоря, но по някакъв начин всеки един момент от работата ти, след като е съпреживян и почувстван, ти става мил.
Ф: ...Парламентарната година завърши със скандал - вчера четирима депутати напуснаха "Атака". Успя ли ГЕРБ да спре политическото номадство според Вас?
ЦЦ: Политическото номадство, що се отнася до територията на парламента и невъзможността народни представители, които са влезли с листата на определена политическа сила и са членове на една парламентарна група след това да се прегрупират, да преминават в други парламентарни групи, вече не е възможно по силата на правилника, който е приет и действа в парламента. В този смисъл считам, че няма и занапред възможност да има подобни прояви, каквито сме наблюдавали в предходни парламенти.
(Тук Цачева проявява пълна независимост спрямо факта, че според действащия правилник депутатът не може да сменя парламентарната си група, но парите от държавната субсидия за партиите - могат. Така депутат, напуснал своята ПГ, може да декларира съпричастност към идеите на друга ПГ - и парите от субсидията за съответния депутат се пренасочват. Ето така пребори партийното номадство ГЕРБ.)
Ф: По шестобалната система каква оценка бихте поставили на дисциплината в парламента през 2011 г. и спазваха ли депутатите правилника на Народното събрание?
ЦЦ: Депутатите не са чиновници. Представата за парламентарно поведение, за дисциплина на народните представители е нещо по-различно от общата мяра за възприемане на дадено поведение. Бих казала, че тогава, когато е имало нарушение на правилата, такива, каквито те са разписани в правилника - съответният народен представител е понасял дисциплинарна мярка от председателстващия заседанието.
(Поука: депутатът не е човек и трябва да се оценява по свръхчовешки критерии.)
Ф: Кое според Вас е най-важното събитие през 2011 г., което ще остане в историята?
ЦЦ: Тук също може да се търси различен критерий за такива събития. Мисля, че една е думата и някак си, дори когато не я споменаваме, витае около нас, и думата е "криза". 2011 г. е година, белязана от криза и тук вече с всичките нюанси каква е тази криза. Тепърва днес и утре ще се търсят отговори и пътища, средства, механизми за излизане от тази криза.
Ф: ...Какво ще пожелаете на българите за 2012 г.?
ЦЦ: Да бъдем мъдри всички ние и да си даваме сметка, че не всичко може да се случи бързо - тук и сега. Убедена съм, че на България, за България предстоят по-добри дни.
(Чудесно пожелание, което ни напомня, че мъдростта не означава висока ерудиция и интелектуално превъзходство - а способността да се вземат правилни решения.)
Кое според Вас е най-важното събитие през 2011 г.
Само известната й скромност е попречила на отговора :"Издаването с мой подпис на нелегален закон в легален брой на Държавен вестник".Вече втора година едни дирят напразно кой е издал закона?И...?