Плановете за супер ски курорти, опасни за българската природа, временно бяха охладени от икономическата криза и по-строгите еврорегламенти, но точно преди Коледа се задава нова офанзива. Правителството вече обсъжда промени в Закона за горите, които предвиждат да се разреши строителството на писти и лифтове в планините, без да се иска промяна в предназначението на територията. На практика това означава да се узакони строителството в природни паркове, които са изключителна държавна собственост.
Проектът, подготвен от земеделското министерство, вече върви за съгласуване, като срокът за приключване на обсъждането е подозрително кратък - от 21 до 30 декември, при положение че законът изисква 14 дни.
Всичко това се случва точно след като управляващите от ГЕРБ се оплакаха, че са подложени на "психологически натиск" и "нахален рекет" от "Витоша ски" - компанията, стопанисваща пистите и лифтовете на "Алеко". В публичното пространство "Витоша ски", както и стопанисващата ски съоръженията на Банско фирма "Юлен" се свързват със собственика на Първа инвестиционна банка и председател на Българската федерация по ски Цеко Минев. Той обаче не е в управата им. В ръководството и на двете фирми е Боян Мариянов, който е и в управата на федерацията по ски, показва справка в информационната система ДАКСИ.
В началото на месеца фирмата стопанин изненадващо обяви, че спира лифтовете на Витоша, тъй като не може да почисти и обезопаси просеките под тях. Пречел й сегашният Закон за горите, който изисква земята под лифтовете да има учреден сервитут. За такъв обаче може да се кандидатства само с одобрен подробен устройствен план. "Витоша ски" предложи такъв план, но екоминистерството го отхвърли заради отрицателна оценка за въздействието върху околната среда.
В опит да се спаси туристическият сезон бе организирана среща между представители на фирмата и различни институции. Въпреки уверенията на държавата, че няма пречки за стопанисването на съоръженията, собственикът на "Витоша ски" бе категоричен, че пускането им е незаконно, и постави ултиматум за промени в закона. Шефът на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева заяви тогава, че "това е изключително нахален рекет", но въпреки това щяла да подкрепи промените. От Изпълнителната агенция по горите пък твърдят, че поправките имали за цел да запълнят пропуски в закона, а не да подпомагат отделна компания.
Новите правила ще дадат картбланш на "Витоша ски" да реализира старите си амбиции за голям зимен спортен център на Витоша. Проектът на компанията предвижда трасетата на лифтовете да се увеличат, всички съоръжения да бъдат подновени, а дължината на пистите да се удвои от 11 на близо 20 хил. м. Според природозащитници обаче подготвяните законови промени имат по-дългосрочна цел - да "възкресят" замразени проекти за зимни курорти. "Приемането на тези текстове ще разчисти възможността за строителство във всички курорти, попадащи в обхвата на Закона за горите. Такива са част от Боровец, Пампорово, Берковишкия Балкан и др.", твърди Тома Белев, директор на Природен парк "Витоша". По думите му обаче промените няма да засегнат ски курорта Банско, тъй като той се намира в национален парк и не е обект на Закона за горите.
Аспарух Мачирски, управител на сдружение "Витошки ски и сноуборд училища", твърди, че "Витоша ски" е ипотекирана в ПИБ. "Цеко Минев е един от акционерите в банката и де факто без него нищо не става. Ние сме информирали министъра на икономиката, че Минев се опитва да се налага като регулатор на един свободен пазар", коментира Мачирски пред "Сега" вчера. "Един от проблемите е, че разни хора, като купиха съоръжения, решиха, че и самата земя им принадлежи, а тя е публична държавна собственост. Трябва да се плаща допълнително за земята, трябва да се обособяват парцели, има и други процедури. Никой не смее да предизвика публична дискусия за зимния бизнес, а той в момента е нещо ужасно. Знайно е, че го контролират две офшорки. Призовавам да се направи открито обсъждане за проблемите му", заяви Мачирски.
Не е виновен кабинета , а който го е избирал. То един път измамемени камилчета, втори път измамемени камилчета, ама вечно .... измамемени камилчета.
Извода е, че проблема е в камилчетата.