Археологията доскоро беше приоритет в програмата на Борисов, но сега вече премиерът "им знае номерата на археолозите". |
Повод за недоволството на Павлова са проблеми около строежа на две магистрали - "Хемус" и Лот 1 на "Струма", става ясно от стенограмата на правителственото заседание. Пред министрите Павлова се оплаква, че два археологически музея - в Кюстендил и Перник, саботират строителството на Лот 1. "Изнудванията продължават. В момента искат да ни спрат АМ "Струма" ЛОТ 1, 300 метра от най-важния изкоп на най-дълбокото място, където трябва да изземваме земна маса само защото трябва да се правят най-рано до септември догодина разкопки и проучвания", гневи се министърът. Тя недоумява как археолозите могат да получават толкова много пари и да искат да копаят още. "Дали сме им 5 млн. само за 2011 г. за какви ли не обекти, но те за всеки обект искат и още в дълбините, в недрата да влязат сигурно, не знам. И то на най-важния участък на магистралата, където ще е най-големият виадукт на АМ "Струма", трябва да спрем да копаем, защото те ще правят разкопки, защото е изключително важно!", възмутена е Павлова.
"Да не го коментираме, техните номера са ми известни", казва на Павлова премиерът Бойко Борисов, а културният министър Вежди Рашидов излиза с екстравагантното предложение ентографският музей и археологията (б.р. не е ясно дали говори за института на БАН) да минат към него. Рашидов на свой ред се оплаква от липсата на проект за ларгото. Проблемът е възложен за решаване на финансовия министър Симеон Дянков.
Археологическите находки са защитени по закон и в района им се допуска строителство едва след като се извършат спасителни разкопки. Заради огромните разходи обаче изискванията често се заобикалят. Културното ни наследство през лятото се явяваше приоритет за премиера Бойко Борисов. После обаче археолозите бяха най-видимата част от протестите на БАН срещу орязания бюджет.
НА КРИВА МАГИСТРАЛА...
"За пореден път регионалното министерство и АПИ си измиват ръцете с археолозите за неща, за които сами са виновни. Проблемът от години с магистралите са постоянните промени в трасетата и хаосът покрай кадровите рокади в АПИ, при който постоянно сме принудени да работим като пожарна команда", коментира Людмил Вагалински от БАН. Според него магистрала "Струма" е особено показателна. "По трасето на магистралата има два големи обекта - при село Дамяница и при Дрен. За Дамяница от 2006 г. има план сметка, преведоха на колегите и пари с идеята, че това попада в ЛОТ 4 и има проектна готовност да се работи. Оказа се, че обектът попада в ЛОТ 3, който ще се строи през другия програмен период, и от една година не може да приключи процедурата по връщане на парите. Обектът при Дрен е съобщен още през 2007-а, а парите за него непрекъснато се намаляват. Там излязоха и могили от 7-6-и век преди Христа, едната бе унищожена. Обектът при Кюстендил излезе неочаквано заради корекция на трасето, там има голямо селище и могила, който буквално трябва да се разполови от магистралата", разказа Вагалински. На магистрала "Хемус" в района на Белокопитово пък експертите приели да започнат да работят за сметка на бюджета на института, за да не бавят проекта с възлагателна процедура.