Държавните медии в Иран разпространиха вчера снимка и запис от изстрелването на ракетата "Гадер" по време на военноморско учение в южната част на страната. |
Ракетите "Гадер" и "Нур" са изстреляни от брега по морски цели, а "Наср" - от боен кораб също по морски цели. По думите на адмирала "ракетата "Гадер" е унищожила учебната цел". Той добави, че тази крилата ракета е суперсъвременна разработка, която "е значително по-усъвършенствана в сравнение с предишните аналози от този тип". Иранските медии твърдят, че "Гадер" е свръхточна, ултрамодерна ракетна система с вграден радар. Ирански военен разкри, че тя е с разширен радиус на действие и има по-добро компютърно оборудване срещу засичане. "Гадер" е изцяло иранско производство. Ракетата "Нур" е също ултрамодерна, с подобрена антирадарна система и по-качествено оборудване за откриване на целта. Тя се базира на китайските ракети С-802 с обсег 120-180 километра.
"Гардиън" припомня, че Иран се намира на 225 км от Бахрейн, където е базиран Пети американски флот, и на 1000 км от Израел. Най-далекобойната му ракета "Саджил-2" има радиус до 2500 км.
Ракетите с малък обсег са до 500 км, със среден обсег са до 5000 км, а с голям радиус са от 5000 до 10 000 км.
Изстрелването на ракетите е кулминация от 10-дневните учения на иранските ВМС в обширен район от Ормузкия пролив до северозападната част на Индийския океан и Аденския залив. Адмирал Мусави заяви, че в маневрите се прилага "нов тактически механизъм, за да се демонстрира способността на Иран да блокира всякакъв морски трафик през Ормузкия пролив, ако се вземе такова решение". През пролива минават 40% от световните доставки на нефт по море. Миналата седмица иранският вицепрезидент Реза Рахими заяви, че ако Западът въведе санкции срещу Иран заради военната му ядрена програма, Техеран що блокира пролива.
Кандидатът за президентска номинация сред републиканците Мит Ромни обяви, че президентът Барак Обама се е "провалил" в усилията си да накара Иран да се откаже от ядрената си програма. "Той се провали не само спрямо нас тук, у дома, той се провали и в противопоставянето срещу най-голямата опасност пред нас, която идва от Иран. Неговото президентство е провал", заяви Ромни по време на предизборната си обиколка в щата Айова.
Друг кандидат на Републиканската партия - Ник Санторум, изрази готовност да нанесе военен удар срещу ядрените обекти на Иран. "Ако бъда избран за президент, ще предложа на иранските лидери два пътя. Или отварят ядрените си обекти за инспекции и ги демонтират, или САЩ ще нанесат удар по тях", заяви бившият сенатор пред телевизия Ен Би Си.
ЕС обмисля нова серия от санкции срещу Иран, очаква се решението да бъде взето преди Съвета на ЕС по външни работи на 30 януари. Това заяви наскоро Майкъл Ман, говорител на върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън.