Британският премиер Дейвид Камерън обеща сериозни мерки срещу огромните заплати на шефовете на големите компании в страната. |
Дейвид Камерън увери, че няма да включи в следващия британски бюджет искането на коалиционните му партньори - либералдемократите, за данък върху луксозните недвижими имоти. Премиерът попари обаче надеждите за премахване на 50-процентния данък върху доходите за хората, печелещи повече от 150 000 лири на година, въпреки критиките, че този налог е наказание за бизнеса. Камерън защити също така британското вето от декември относно промените в европейските договори с цел по-доброто финансово регулиране в ЕС. Той подчерта, че е направил това, защото "предложенията не са били в интерес на Великобритания, а не както някои подозират, за да сложи край на разделението в редиците на консерваторите по европейските въпроси".
Директорите на банки, които тласкат финансовите институции към пропастта и вредят на икономиката, могат да се сблъскат със затвор според новите закони, които подготвя правителството, съобщи в."Ивнинг стандарт". Членът на торите Матю Ханкок, който е близък до финансовия министър Джордж Озбърн, съобщи, че промените в закона се прицелват в тези, които могат да бъдат преценени като "нехайни или изключително нехайни в своето управление". Говорител на финансовото министерство съобщи, че предложенията ще бъдат обсъдени през пролетта.
РАЗКРИТИЯ
Бившият британски премиер Тони Блеър е платил едва 31 500 британски лири данъци през м.г., при положение че приходите му възлизат на 12 млн. лири, сочат документи, с които разполага в."Сънди телеграф". Според изданието по този начин се губят следите на около 8 милиона лири. От данните става ясно, че за Блеър работят 26 служители, които са получили м.г. заплати в размер на 2.3 милиона лири. Документите също така показват, че през м.г. той е спечелил 20 милиона лири и е платил данъци в размер на 470 000 лири. Тези цифри показват с какви огромни суми борави Блеър, откакто напусна премиерския пост през юни 2007 г. Той има успешна компания за бизнес консултации, която има сключени договори с държави като Кувейт и Казахстан, и е съветник на редица големи американски банки като Джи Пи Морган, Америкън инвестмънт банк, както и на голямата швейцарска застрахователна компания Цюрих интернешънъл. Блеър също така взима по 100 000 британски лири за реч или лекция, припомня изданието.